Z tego artykułu dowiesz się, na czym polega ekstrakcja zęba, jakie są wskazania do jej wykonania oraz jak wygląda przygotowanie do zabiegu. Artykuł opisuje dwa główne rodzaje ekstrakcji: prostą i chirurgiczną, wyjaśniając różnice między nimi. Dowiesz się również, jakie są zalecenia pozabiegowe, aby prawidłowo zadbać o miejsce po usuniętym zębie i zapobiec infekcjom.

Ekstrakcja zęba: co to takiego?
Ostatnia aktualizacja artykułu: 15 Dec 2024
Artykuł zweryfikowany merytorycznie przez: lek. dent. Maria Liszewska
Ten artykuł przeczytasz w 2,5 minuty
Spis treści
- Kiedy wykonuje się ekstrakcję zęba?
- Jak wygląda zabieg ekstrakcji zęba?
- Ile kosztuje zabieg ekstrakcji zęba?
- Jak przygotować się do ekstrakcji zęba?
- Znieczulenie i narkoza przed usunięciem zęba
- Zalecenia po zabiegu ekstrakcji
- Czego nie robić po zabiegu ekstrakcji?
Ekstrakcja zęba polega na usunięciu (potocznie wyrwaniu) zęba z zębodołu. Oczekując na wizytę u chirurga stomatologicznego, zapewne zastanawia Cię kilka kwestii:
- Jak przygotować się do ekstrakcji zęba?
- Czy ekstrakcja zęba boli?
- Co mnie czeka po usunięciu zęba?
- Czy taki zabieg jest konieczny?
- Ile kosztuje ekstrakcja zęba?
Jeżeli ta procedura budzi u Ciebie powyższe pytania oraz inne obawy, w tym artykule pomożemy Ci zrozumieć lepiej, na czym polega zabieg ekstrakcji. Mamy nadzieję, że dzięki naszym wskazówkom podejdziesz do zabiegu z większym spokojem i pewnością siebie.
Kiedy wykonuje się ekstrakcję zęba?
Obecnie nowoczesne podejście do leczenia stomatologicznego, a także znaczny rozwój dostępnych materiałów, narzędzi i technologii pozwala dentystom leczyć zęby, które dawniej należałoby usunąć. Jednak wciąż istnieje szereg wskazań do ekstrakcji, kiedy zabieg ten jest nieunikniony.
Oto przypadki, kiedy ekstrakcja zęba jest wskazana:
zęby z bardzo rozległymi ubytkami próchnicowymi, kiedy nie ma możliwości ich leczenia, a mają negatywny wpływ na zdrowie ogólne pacjenta,
znacznie zniszczone zęby, w których niemożliwe jest założenie szczelnej odbudowy korony zęba
zęby mleczne, które hamują wyrzynanie zębów stałych,
zęby ruchome, będące konsekwencją ciężkiej i uogólnionej postaci zapalenia przyzębia (periodontopatii),
zakażenie bakteryjne zębopochodne,
złamanie korony lub korzenia z przemieszczeniem,
zęby zwichnięte,
wady rozwojowe, np. zęby zatrzymane,
zęby mądrości z całkowitym lub częściowo zatrzymanym wyrzynaniem.
Jak wygląda zabieg ekstrakcji zęba?
Wyróżnić można 2 metody ekstrakcji zęba:
Ekstrakcja prosta - jest wykonywana na zębie, który jest widoczny w jamie ustnej i którego usunięcie jest możliwe przy zastosowaniu podstawowych narzędzi chirurgicznych. Ząb i tkankę dziąsła poddaje się znieczuleniu miejscowemu, zaś sam ząb usuwany jest przez lekarza za pomocą kleszczy i/lub dźwigni chirurgicznych.
Ekstrakcja chirurgiczna - jest stosowana w sytuacjach, gdy tradycyjne metody mogą powodować ból lub komplikacje. Dotyczy to na przykład zębów bez korony, z pozostawionymi tylko korzeniami, mocno zakrzywionymi korzeniami lub zatrzymanych zębami. Wymaga najczęściej nacięcia dziąsła, aby dostać się do samego zęba.
Ile kosztuje zabieg usunięcia zęba?
W zależności od skomplikowania zabiegu, np. tego, czy ząb jest wyrznięty czy zatrzymany częściowo lub całkowicie, cena waha się od 200 do 1200 zł. Aby poznać dokładny koszt, warto więc wcześniej udać się na konsultację i dokładną diagnostykę obejmującą także wykonanie zdjęć RTG, które zobrazują położenie zęba w kości i pomogą oszacować trudność zabiegu
Jak przygotować się do ekstrakcji zęba?
Przed przystąpieniem do usunięcia zęba podejmuje się kilka kroków:
1. Wywiad lekarski i dodatkowe badania
Przed usunięciem zęba dentysta przeprowadza wywiad ogólny (w tym wywiad dotyczący chorób przewlekłych i przyjmowanych na stałe leków) oraz wykonuje badanie kliniczne wraz z niezbędnymi badaniami rentgenowskimi - nazywane zdjęciem pantomograficznym. Zdjęcie to pomaga mu ustalić m.in. długość, kształt i położenie zęba oraz otaczającej kości.
Na podstawie zebranych informacji lekarz ocenia stopień trudności zabiegu i decyduje, czy konieczna będzie wizyta u specjalisty chirurga stomatologicznego bądź chirurga szczękowo-twarzowego. W przypadkach wyjątkowo trudnego położenia zęba lekarz dentysta może dodatkowo wskazać wykonanie zdjęcia 3D, czyli tomografii komputerowej.
Pamiętaj - jeśli wykonujesz zdjęcie rentgenowskie poza gabinetem stomatologicznym, gdzie wykonywany będzie zabieg chirurgiczny, nie zapomnij w dniu zabiegu przynieść zdjęć ze sobą. Wiele gabinetów umożliwia także wcześniejsze wysłanie zdjęć, tak by w dniu zabiegu lekarz nie musiał przygotowywać się do zabiegu tuż przed jego rozpoczęciem.
2. Nawodnienie i posiłek
Warto również pamiętać o tym, by przed zabiegiem odpowiednio się nawodnić i zjeść posiłek. Po zabiegu konieczne jest powstrzymanie się od jedzenia przez kilka godzin. Oprócz tego nierzadko narastający ból i obrzęk po zabiegu może uniemożliwić spożycie posiłku przez dłuższy czas.
3. Higiena jamy ustnej
Ważnym czynnikiem przygotowania się do zabiegu chirurgicznego jest także odpowiednia higiena jamy ustnej. Dokładnie umyj zęby oraz użyj nici dentystycznej - jeśli jest to możliwe, to umyj także ząb zakwalifikowany do ekstrakcji. Czyste pole zabiegowe to mniejsze ryzyko powikłań pozabiegowych. Dobrym pomysłem jest również płukanie jamy ustnej 24 godziny przed zabiegiem chirurgicznym płynem do płukania ust na bazie chlorheksydyny. Jest to antyseptyk, który działa antybakteryjnie, dzięki któremu zmniejsza się ryzyko wystąpienia tzw. suchego zębodołu.
Znieczulenie i narkoza przed usunięciem zęba
Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań do wykonania ekstrakcji, przed przystąpieniem do zabiegu dentysta znieczula okolice usuwanego zęba. W najtrudniejszych przypadkach możliwe jest rozważenie sedacji lub znieczulenia ogólnego, zwanego narkozą.
W sytuacji znieczulenia ogólnego warto poprosić o wsparcie znajomej osoby. Kiedy skutki znieczulenia ustąpią, czyjaś pomoc może być niezbędna, np. w utrzymaniu równowagi czy bezpiecznym dotarciu do domu.
Zalecenia po zabiegu ekstrakcji
Najważniejszą rzeczą, o której należy pamiętać po ekstrakcji zęba, jest prawidłowa higiena okolicy poddanej zabiegowi i zapobieganie nadkażeniu rany pozabiegowej. Tuż po zabiegu dentysta poprosi Cię o delikatne zaciśnięcie zębów na kawałku suchej, sterylnej gazy i przytrzymanie jej przez 20-30 minut. Tampon zatrzyma krwawienie i wspomoże proces krzepnięcia.
W ciągu pierwszych 24 godzin po zabiegu należy unikać jakichkolwiek zabiegów pielęgnacyjnych w jamie ustnej. Dopiero na drugi dzień po zabiegu można zacząć stosować płyn antybakteryjny - co ważne, trzymając go w jamie ustnej, nie płukając! Płyn powinien być delikatnie przelewany w jamie ustnej poprzez przechylanie głowy na boki. Należy unikać intensywnego płukania. Od drugiego do trzeciego dnia po zabiegu obszar po ekstrakcji powinien być bardzo delikatnie oczyszczany za pomocą miękkiej szczoteczki do zębów. Zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności podczas szczotkowania przez co najmniej tydzień po zabiegu.
Po ekstrakcji będziesz prawdopodobnie odczuwać pewien ból i dyskomfort. Dentysta może zalecić zażycie środka przeciwbólowego lub przepisze Ci taki lek. Ulgę zapewni także okład z lodu przykładany do policzka przez 15 minut.
W normalnych warunkach dyskomfort ustępuje w ciągu 3–14 dni. Jeśli jednak dokucza Ci nieustający lub ostry ból, obrzęk, krwawienie albo inne objawy ogólne, natychmiast skonsultuj się z dentystą lub chirurgiem stomatologicznym.
Czego nie robić po zabiegu ekstrakcji?
Przez kilka dni po zabiegu nie wolno palić papierosów ani pić alkoholu. Najlepiej unikać tych używek przez okres około 7 dni po ekstrakcji. Są to czynniki drażniące, wpływające negatywnie na proces gojenia.
Nie wolno również zasysać śliny z miejsca po usuniętym zębie ani pić przez słomkę. Trzeba również być ostrożnym podczas kichania; jeśli to możliwe, kichaj z otwartymi ustami. Dodatkowo, po zabiegu chirurgicznym należy unikać intensywnego wysiłku fizycznego.
Niezależnie od tego, czy jesteś już po usunięciu zęba, czy też wszystko jeszcze przed Tobą, nie zapominaj, że najlepszą drogą do sukcesu jest przestrzeganie zaleceń dentysty zarówno przed przystąpieniem do zabiegu, jak i tuż po nim. Usunięcie zęba ma na celu uniknięcie poważniejszych problemów i pomóc w zachowaniu zdrowego, pięknego uśmiechu oraz zdrowia ogólnego.