Badge field

Co musisz wiedzieć o ekstrakcji zęba?

Published date field

Ekstrakcja zęba polega na usunięciu go z zębodołu w szczęce. Jeśli czekasz na zabieg, z pewnością ogarnął Cię niepokój. Pamiętaj jednak, że ekstrakcja to standardowa procedura stomatologiczna. Pomożemy Ci poradzić sobie z lękiem. Poniżej znajdziesz kilka przydatnych informacji, które przygotują Cię do zabiegu.

Kiedy wykonuje się ekstrakcję zęba?

W wielu przypadkach złamane lub objęte próchnicą zęby można wyleczyć, zakładając wypełnienie, koronę lub wykonując inny zabieg stomatologiczny. Czasami jednak uszkodzenie jest tak rozległe, że stomatolog zaleca ekstrakcję.

Strona Zdrowia wymienia kilka wskazań do usunięcia zęba:

 • Zęby i korzenie, których nie da się leczyć zachowawczo;
 • Ropne zapalenie miazgi;
 • Martwica oraz zgorzel miazgi;
 • Zęby mleczne, które hamują wyrzynanie się zębów stałych;
 • Zapalenie ozębnej przy zębach wielokorzeniowych;
 • Choroby przyzębia z rozchwianymi zębami;
 • Nawracające ropnie;
 • Zakażenie bakteryjne zębopochodne;
 • Złamanie korony lub korzenia z przemieszczeniem;
 • Zęby zwichnięte;
 • Wady rozwojowe (zęby nadliczbowe oraz zatrzymane);
 • Zęby mądrości z utrudnionym wyrzynaniem.

Przygotowania

Przed usunięciem zęba dentysta przeprowadzi wywiad chorobowy i stomatologiczny oraz wykona badanie rentgenowskie, które pomoże mu ustalić długość, kształt i położenie zęba oraz otaczającej kości. Na podstawie zebranych informacji lekarz oceni stopień trudności zabiegu i zadecyduje, czy konieczna będzie wizyta u chirurga szczękowego.

Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań do wykonania ekstrakcji, przed przystąpieniem do zabiegu dentysta znieczula okolice usuwanego zęba. Jeśli jednak sytuacja wymaga zastosowania bardziej skomplikowanej procedury, zwanej ekstrakcją chirurgiczną, stomatolog lub chirurg szczękowy może zdecydować się na znieczulenie dożylne – może to być sedacja umiarkowana albo znieczulenie ogólne, które polega na całkowitym uśpieniu pacjenta. W takiej sytuacji poproś kogoś o zabranie Cię do domu po zabiegu i o pozostanie z Tobą, aż do chwili, gdy działanie wywołane sedacją ustąpi.

Zabieg ekstrakcji zęba

Istnieją dwa rodzaje ekstrakcji:

 1. Ekstrakcja prosta wykonywana jest na zębie, który jest widoczny w jamie ustnej. Dentyści ogólni zwykle wykonują właśnie ten zabieg. Ząb i tkankę dziąsła poddaje się znieczuleniu, a przed usunięciem zęba za pomocą kleszczy ekstrakcyjnych lekarz luzuje go przy użyciu specjalnego narzędzia zwanego elewatorem.
 2. Ekstrakcja chirurgiczna jest bardziej skomplikowana. Wykonuje się ją w przypadku zębów złamanych na linii dziąsła lub niewyrzniętych. Operację zwykle przeprowadza chirurg szczękowy, ale przystępują do niej także dentyści ogólni. Podczas zabiegu lekarz wykonuje małe nacięcie w dziąśle i usuwa znajdujący się w nim ząb. Czasami konieczne jest usunięcie tkanki kostnej otaczającej ząb lub przecięcie zęba na pół.

Zalecenia pozabiegowe

Najważniejszą rzeczą, o której należy pamiętać po ekstrakcji zęba, jest prawidłowa higiena okolicy poddanej zabiegowi i zapobieganie infekcji. Tuż po zabiegu dentysta poprosi Cię o delikatne zaciśnięcie szczęki na kawałku suchej, sterylnej gazy i przytrzymanie jej przez 30–45 minut. Gaza zatrzyma krwawienie i wspomoże proces krzepnięcia. Przez następne 24 godziny należy unikać palenia, energicznego płukania jamy ustnej i czyszczenia zębów w okolicy usuniętego zęba.

Po ekstrakcji będziesz prawdopodobnie odczuwać pewien ból i dyskomfort. Dentysta może zalecić zażycie środka przeciwbólowego lub przepisze Ci taki lek. Ulgę zapewni także okład z lodu przykładany do policzka przez 15 minut. Należy ponadto unikać nadmiernego wysiłku, gorących płynów i korzystania ze słomki. W normalnych warunkach dyskomfort ustępuje w ciągu 3–14 dni. Jeśli jednak dokucza Ci nieustający lub ostry ból, obrzęk, krwawienie albo gorączka, natychmiast skonsultuj się z dentystą lub chirurgiem szczękowym.

Niezależnie od tego, czy już wcześniej poddano Cię zabiegowi ekstrakcji, czy też wszystko jeszcze przed Tobą, nie zapominaj, że najlepszą drogą do sukcesu jest przestrzeganie zaleceń dentysty zarówno przed przystąpieniem do zabiegu, jak i tuż po nim. Usunięcie zęba ma na celu uniknięcie poważniejszych problemów i pomóc w zachowaniu zdrowego i pięknego uśmiechu.


$altImage

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz