Badge field

Płukanie gardła i jamy ustnej solą z wodą. Korzyści dla zdrowia

Published date field

Płukanie ust wodą z solą jest korzystne z wielu powodów. Doskonale sprawdza się u osób z bólem gardła, podrażnionymi dziąsłami lub po odbytych niedawno zabiegach dentystycznych. Nie zastępuje ono nowoczesnych sposobów higieny zębów, ale może być stosowane pomocniczo zarówno u dorosłych, jak i u dzieci.

Historia użycia soli do celów medycznych

Używanie soli w celach zdrowotnych ma długą historię. Wspominają o nim najstarsze zachowane rękopisy medyczne. Starożytne papirusy egipskie z 1600 p.n.e. zawierają opis wielu terapii medycznych z użyciem soli, zwłaszcza jako środka przeciwzakaźnego. Starożytni Grecy używali jej do podobnych celów i już wtedy – ponad 2000 lat temu – znali jej właściwości przeciwzapalne.

W jaki sposób sól hamuje rozwój bakterii w jamie ustnej

Jak zatem płukanie jamy ustnej wodą z solą pozwala zmniejszyć ilość bakterii w jamie ustnej? Według stomatologów czasowo podnosi pH w jamie ustnej, tworząc środowisko alkaliczne, w którym przetrwanie bakterii jest trudne. Ponieważ preferują one – tak jak większość naturalnych gatunków – środowisko kwaśne, odpowiednio częste płukanie utrudnia im rozmnażanie się.

Właściwości lecznicze wody z solą

Używanie wody z solą sprzyja gojeniu. Mając to na uwadze, dobrze jest użyć jej 24 godziny przed drobnym zabiegiem dentystycznym, by jama ustna lepiej się zagoiła. Jest to roztwór izotoniczny, co oznacza, że zawiera takie same sole i minerały, jak nasze ciało, w takich samych stężeniach. Dzięki temu nie powoduje podrażnienia błon śluzowych, do którego to może dojść w przypadku użycia leczniczego płynu do płukania ust. Z tego względu wielu dentystów zaleca go zatem jako łagodny środek sprzyjający gojeniu po zabiegu.

Jak przygotować roztwór wody z solą do płukania ust

Przygotowanie roztworu wody z solą do płukania ust jest proste. Do filiżanki ciepłej wody należy dodać pół łyżeczki soli. Przez pierwszych kilka dni po zabiegu usta należy płukać co 2-3 godziny, a następnie 3-4 razy dziennie. Płukanie można wykonywać, aby:

·         złagodzić i wygoić owrzodzenia jamy ustnej

·         złagodzić ból gardła spowodowany przez paciorkowce, zapalenie migdałków, czy przeziębienie

·         zadbać doraźnie o higienę jamy ustnej w razie braku płynu do płukania ust lub pasty do zębów.

Inne opcje higieny jamy ustnej

Choć płukanie ust wodą z solą niesie zdecydowane korzyści, powinno być ono dodatkiem do codziennej higieny jamy ustnej. Płyn do płukania ust zapewnia 12-godzinną ochronę jamy ustnej. Zabija 99 procent drobnoustrojów przy kontakcie z nimi i działa nawet po rozpoczęciu kolejnego posiłku.

$altImage

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz