Mężczyzna myjący zęby w lustrze

Zapobieganie odsłonięciu zębiny i metody leczenia

Aby zrozumieć, dlaczego odsłonięta zębina sprawia tyle kłopotów, zapoznaj się z poniższymi faktami dotyczącymi zębów:

  • Szkliwo to zewnętrzna warstwa zęba. To również najtwardsza substancja w całym ludzkim ciele, która zapobiega nadwrażliwości zębów. Dbaj o swoje szkliwo!
  • Bezpośrednio pod szkliwem znajduje się warstwa zębiny. Nie jest ona tak twarda jak szkliwo, ale wspiera strukturę zęba. Znajdują się w niej tysiące mikroskopijnych kanalików z zakończeniami nerwowymi, które łączą się bezpośrednio z miazgą.
  • W miazdze znajdują się włókna nerwowe, które interpretują każda dochodzący sygnał jako ból.

Jeśli szkliwo ulegnie zużyciu, a zębina zostanie odsłonięta, może rozwinąć się nadwrażliwość na zimno, gorąco, nacisk i nie tylko. Aby dowiedzieć się, jak zapobiec temu problemowi, musisz najpierw poznać jego przyczyny. Jeśli cierpisz z powodu odsłoniętej zębiny, dowiesz się tutaj, jak można sobie z tym poradzić.

Odsłonięcie zębiny: przyczyny i zapobieganie

Najlepszym sposobem na zapobieganie nadwrażliwości spowodowanej odsłonięciem zębiny jest unikanie nawyków lub sytuacji, które prowadzą do erozji szkliwa. Na szczęście w większości przypadków można podjąć odpowiednie środki zaradcze.

Zgrzytanie zębami

Przyczyna odsłonięcia: Zgrzytanie zębami, zwane również bruksizmem rozwija się pod wpływem stresu, wad zgryzu lub niektórych chorób wpływających na stan mięśni. Z czasem zaburzenie to może prowadzić do uszczuplenia szkliwa na powierzchniach żujących, co z kolei powoduje zużycie tej warstwy i odsłonięcie zębiny.

Zapobieganie: Lekarz lub dentysta doradzi Ci, jak zapobiec zgrzytaniu zębami i wskaże różne metody leczenia – aparaty dentystyczne, zabieg ortodontyczny, zarządzanie stresem, stosowanie leków lub radzenie sobie z zaburzeniami snu. Aby zapobiec uszczuplaniu warstwy szkliwa, stomatolog może wykonać specjalną szynę lub akrylową nakładkę, dzięki której podczas snu nie będziesz zaciskać zębów. I choć samo zaburzenie nie zniknie, szkliwo będzie chronione przed zużyciem.

Recesja dziąseł

Przyczyna odsłonięcia: Gdy płytka zaczyna gromadzić się wzdłuż brzegu dziąsłowego, ryzyko recesji dziąseł (i rozwoju choroby) znacznie się zwiększa. Jeśli dziąsła cofną się poniżej warstwy szkliwa w korzeniu, dojdzie do odsłonięcia kostniwa, a to może prowadzić do odsłonięcia zębiny

Zapobieganie: Ogromne znaczenie ma tu prawidłowa higiena jamy ustnej:

  • Delikatnie szczotkuj zęby dwa razy dziennie pastą z fluorem.
  • Nitkuj zęby raz dziennie.
  • Udawaj się na wizyty kontrolne do dentysty dwa razy w roku, a dowiesz się, czy wystąpiła u Ciebie recesja dziąseł.

To naprawdę proste!

Nadmierne szczotkowanie

Przyczyna odsłonięcia: Mycie zębów twardą szczoteczką i powtarzane szorowanie, zwłaszcza przy użyciu pasty z substancjami ściernymi, może spowodować zeskrobanie szkliwa i odsłonięcie zębiny. Problem ten dotyczy zwłaszcza brzegu dziąsłowego, gdzie warstwa szkliwa jest najcieńsza.

Zapobieganie: jeśli jesteś zapalonym miłośnikiem szczotkowania, używaj szczoteczek z miękkim włosiem lub elektrycznych – te ostatnie ostrzegą Cię przed nadmiernym szorowaniem. Stosuj również pasty do zębów z niskim współczynnikiem ścieralności (RDA)

Nie zapominaj o nitkowaniu! Usuwanie bakterii z przestrzeni międzyzębowych oczyszcza zęby i pomaga zapobiegać ubytkom oraz stanom zapalnym dziąseł, a w konsekwencji – zmniejsza ryzyko recesji dziąseł i nadwrażliwości.

Zgaga / zarzucanie żołądkowo-przełykowe

Przyczyna odsłonięcia: gdy kwas żołądkowy przedostaje się do jamy ustnej, dochodzi do erozji szkliwa i rozwoju próchnicy.

Zapobieganie: Prawidłowe radzenie sobie ze zgagą zmniejsza ryzyko odsłonięcia zębiny. Skonsultuj się z lekarzem, który może zalecić Ci zmianę stylu życia lub zabieg chirurgiczny, przepisać środek na receptę lub leki sprzedawane bez niej.

Leczenie odsłoniętej zębiny

Jak wyjaśnia Medycyna Praktyczna, po odsłonięciu zębiny pojawia się ostry i najczęściej silny ból. Aby go złagodzić, możesz spróbować następujących metod:

  • Pasta odwrażliwiająca: zapytaj dentystę, jaka pasta najlepiej blokuje przewodzenie sygnałów nerwowych. Przed zauważeniem pierwszych efektów i zmniejszeniem nadwrażliwości konieczne może okazać się szczotkowanie zębów przez kilka dni.
  • Żel z fluorem: dentysta nałoży na Twoje zęby specjalny żel, który wzmacnia szkliwo i zmniejsza nadwrażliwość.
  • Korony, inkrustacja lub bonding: dentysta może zalecić Ci któryś z tych zabiegów, jeśli nadwrażliwość spowodowana jest próchnicą lub wadami uzębienia.
  • Chirurgiczny przeszczep tkanki dziąsła: jeśli dojdzie do utraty tkanki dziąsła u nasady zęba, dentysta może wykonać przeszczep, który zmniejszy nadwrażliwośc i będzie chronić dziąsła.
  • Leczenie kanałowe: jeśli żadne inne leczenie nie pomoże, nadwrażliwość nie ustępuje i sprawia Ci silny ból, dentysta może wykorzystać tę ostatnią deskę ratunku.

Wiedza o budowie zęba pomoże Ci zrozumieć przyczyny nadwrażliwości spowodowanej odsłonięciem zębiny. Oczywiście tę dolegliwość można wyleczyć, ale lepiej zapobiegać i zadbać o stan szkliwa, bo właśnie ta warstwa ma pośredni wpływ na Twój uśmiech.

$altImage

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz