mężczyzna dotyka policzka z bólu

Ból po wybielaniu - jak poradzić sobie z nadwrażliwością zębów po zabiegu wybielania?

Published date field

Ostatnia aktualizacja artykułu: 06 May 2024

Published date field

Ostatnia aktualizacja artykułu: 06 May 2024

Artykuł zweryfikowany merytorycznie przez: lek. dent. Maria Liszewska

Jednym z najczęściej występujących skutków ubocznych wybielania zębów jest nadwrażliwość. Może ona rozwinąć się pod wpływem wielu czynników i przejawiać się na wiele sposobów. Dlaczego tak się dzieje? Jak uśmierzyć ból po wybielaniu zębów? Czy nadwrażliwość po wybielaniu może przytrafić się Tobie? Pomożemy Ci zrozumieć przyczyny nadwrażliwości i powiemy, jak można sobie z nią poradzić.

Dostępne metody wybielania zębów

Różnorodność metod wybielania zębów oferuje możliwość wyboru najbardziej odpowiedniego i wygodnego dla Ciebie rozwiązania. Metody wybielania zębów obejmują zarówno zabiegi wykonywane przez specjalistę w gabinecie stomatologicznym, jak i zabiegi przeprowadzane w pełni w warunkach domowych. 

Wybielanie zębów może być przeprowadzone przy zastosowaniu:

  • metod profesjonalnych w gabinecie stomatologicznym - przy użyciu preparatów o wysokim stężeniu substancji wybielających przez lekarza dentystę lub higienistę stomatologicznego,
  • nakładek i specjalnych żeli do wybielania - nakładkowe wybielanie zębów jest przeprowadzane w warunkach domowych, natomiast do wykonania indywidualnie dopasowanych nakładek potrzebna jest wizyta w gabinecie stomatologicznym,
  • preparatów do użytku domowego bez nadzoru specjalisty - produkty takie jak pasty, płukanki czy aplikatory z serum do wybielania dostępne są w sklepach i drogeriach bez recepty; mają one niższe stężenie niż preparaty do użytku profesjonalnego, a więc potrzebny jest ich dłuższy czas stosowania, by zauważyć efekty rozjaśnienia i wybielenia zębów.

 

W Polsce najczęściej stosowaną substancją wybielającą jest nadtlenek wodoru lub związki go uwalniające (jak np. nadtlenek mocznika czy karbamidu). Produkty zawierające do 0,1% nadtlenku wodoru (wody utlenionej) są dostępne w sklepach i drogeriach bez recepty, zaś produkty zawierające nadtlenek wodoru w przedziale 0,1-6% są przeznaczone do stosowania przez specjalistów i są sprzedawane wyłącznie lekarzom dentystom.

 

Nadwrażliwość zębów po wybielaniu 

Nadwrażliwość zębów przejawia się jako krótki, ostry ból powstały w odpowiedzi na działanie nieszkodliwych bodźców (takich jak zimno, dotyk czy podmuch powietrza). Nadwrażliwość może rozwinąć się pod wpływem wielu czynników i przejawiać na wiele sposobów. 

Do częstych przyczyn wystąpienia nadwrażliwości zaliczamy:

  • wybielanie zębów,

  • zabiegi stomatologiczne i higienizacyjne,

  • starcie powierzchni zębów (cienka warstwa szkliwa chroniąca wewnętrzne tkanki zębów)

  • toczący się proces chorobowy lub zapalny w obrębie zębów lub tkanek otaczających zęby (w obrębie tzw. przyzębia).

     

Jak rozpoznać nadwrażliwe zęby po zabiegu wybielającym?

Skąd możesz wiedzieć, że rozwinęła się u Ciebie nadwrażliwość zębów? Zwykle możesz odczuwać krótki ból spowodowany:

  • Działaniem powietrza

  • Spożyciem zimnych lub gorących produktów i napojów

  • Spożyciem słodkich, kwaśnych lub słonych produktów

  • Wrażliwością na dotyk, np. podczas szczotkowania zębów,

  • Wrażliwością na bodźce podczas badania stomatologicznego, np. bodźce termiczne generowane przez wiertło lub lampę polimeryzacyjną, osuszanie zęba podmuchem powietrza lub kuleczką waty, strumień zimnej wody lub bodźce mechaniczne wywołane dotykiem tkanek przez wybrane narzędzia.

     

Jak jest przyczyna pojawienia się nadwrażliwości zębów po wybielaniu?

Nadwrażliwość podczas wybielania lub bezpośrednio po zakończeniu wybielania nie jest niestety rzadkim skutkiem ubocznym. Nadwrażliwość zwykle rozwija się na skutek działania substancji wybielających, które mogą usuwać śladowe ilości minerałów ze szkliwa, a także wpływają na odwodnienie tkanek zębów, na skutek czego odsłonięte zostają kanaliki w tkance zęba leżącej pod szkliwem – zębinie. Zamknięcie kanalików zębinowych, poprzez stosowanie past na nadwrażliwość zębów, powoduje zahamowanie nieprzyjemnych odczuć towarzyszących nadwrażliwości.

Ryzyko wystąpienia nadwrażliwości po wybielaniu zębów zależy od preparatu wybielającego i jego substancji aktywnej, dawki, stężenia, czasu trwania zabiegu wybielania, od indywidualnych predyspozycji oraz obecności stanów chorobowych w obrębie zębów i tkanek otaczających zęby - przyzębia. Przykładowo: jeśli cierpisz na nadwrażliwość, istnieje u Ciebie bardzo duże ryzyko pogłębienia nadwrażliwości po rozpoczęciu wybielania zębów. Podobnie jest w przypadku recesji dziąsłowych - jeśli masz odsłonięte szyjki bądź korzenie zębów, ryzyko wystąpienia nadwrażliwości po wybielaniu zębów jest u Ciebie wysokie.

 

Różnice w nadwrażliwości zębów po wybielaniu

Nadwrażliwość zębów różni się w zależności od użytej substancji wybielającej (najczęściej nadtlenku wodoru), trwania procesu wybielania i obecności stanów chorobowych w obrębie zębów i przyzębia. Profesjonalne środki przeznaczone do wybielania w gabinecie stomatologicznym mają zwykle wyższe stężenie środka wybielającego niż produkty sprzedawane w supermarketach lub aptekach, przez co ryzyko wystąpienia nadwrażliwości po ich zastosowaniu wzrasta. Substancja wybielająca może spowodować podrażnienie dziąseł w przypadku przedostania się preparatu z powierzchni zęba na dziąsła. Unikaj więc nieprecyzyjnego aplikowania preparatów - produkty do wybielania zębów nie powinny mieć kontaktu z dziąsłami, by nie spowodować ich podrażnienia.

 

Co na nadwrażliwość zębów po wybielaniu?

Jeśli zastanawiasz się, jak poradzić sobie z nadwrażliwością zębów po zabiegu wybielania, pamiętaj, że ustępuje ona zwykle samoistnie. Pojawia się ona zazwyczaj w trakcie wybielania i utrzymuje się przez kilka dni po zakończeniu lub przerwaniu zabiegu. Jeśli jednak zabieg był zbyt intensywny, nadwrażliwość może się utrzymywać – skonsultuj się wtedy z dentystą.

Co przynosi ulgę przy nadwrażliwości po wybielaniu? Aby sobie pomóc, w międzyczasie możesz skorzystać z poniższych wskazówek:

  • Używaj produktów z niższym stężeniem środków wybielających, by zminimalizować lub całkowicie uniknąć ryzyka wystąpienia nadwrażliwości, np. aplikator Colgate Max White Overnight Whitening Pen.

  • Stosuj jednorazowo małe ilości żelu/pasty do wybielania zębów,

  • Zwiększ czas przerwy między kolejnymi zastosowaniami produktów do wybielania,

  • Przerwij zabieg do czasu, aż ustąpi nadwrażliwość,

  • Skonsultuj się z lekarzem dentystą i znajdź przyczynę swojej nadwrażliwości - dentysta może także pokryć tkanki zębów specjalnymi lakierami lub żelami ochronnymi, które wzmacniają tkanki zęba i/lub zmniejszają nadwrażliwość zębów,

  • Stosuj specjalistyczne pasty do zębów znoszące nadwrażliwość.

     

Wizyta w gabinecie dentystycznym

Po podjęciu decyzji o wybielaniu najlepiej udaj się do dentysty, który wykona pełne badanie Twojej jamy ustnej i uzębienia, a także oceni poziom wrażliwości Twoich zębów i pomoże w wyborze odpowiedniej dla Ciebie metody wybielania.

Wybielone zęby to skuteczny sposób na poprawę swojego wyglądu i zwiększenie pewności siebie. W przypadku stosowania niektórych produktów, mogą jednak wystąpić pewne niepożądane objawy. Jeśli tak się stanie, skonsultuj się z dentystą i znajdź przyczynę swojej nadwrażliwości. 

 

$altImage

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz