Jeśli myślisz o wybielaniu zębów lub wystąpiły u Ciebie skutki uboczne tego zabiegu, najlepiej rozważ wszystkie dostępne opcje. Czasami po zabiegu rozwija się nadwrażliwość zębów. Dlaczego tak się dzieje? Czy może przytrafić się Tobie? Pomożemy Ci zrozumieć przyczyny nadwrażliwości i powiemy, jak można sobie z nią poradzić.

Jak poradzić sobie z nadwrażliwością zębów po zabiegu wybielania?
Opcje wybielania
Jeśli chodzi o poprawę wyglądu zębów, masz do wyboru kilka opcji:
- Wybielająca pasta do zębów pomaga usuwać przebarwienia i może zawierać łagodne substancje ścierne, a także nadtlenek wodoru lub mocznik. Ogólnie mówiąc, w porównaniu z innymi produktami wybielającymi pasta ta zawiera najmniejszą liczbę składników.
- Zestawy wybielające do stosowania w domu sprzedawane są w aptekach, supermarketach lub gabinetach dentystycznych. Wśród składników zwykle znajduje się nadtlenek wodoru, który przedostaje się pod powierzchnię zęba i rozjaśnia ją. Zestawy te to zwykle nakładki, paski, płukanki lub szczoteczki.
- Wybielanie w gabinecie dentystycznym polega na wykorzystaniu większych ilości nadtlenku wodoru i szybciej przynosi oczekiwane efekty, w porównaniu do produktów stosowanych w domu.
Nadwrażliwość
Nadwrażliwość zębów może rozwinąć się pod wpływem wielu czynników i przejawiać na wiele sposobów. Przyczyną jest zwykle zabieg wybielający, niedawny zabieg stomatologiczny, cienkie szkliwo lub stan chorobowy.
Jeśli chodzi o wybielanie zębów, nadwrażliwość może rozwinąć się u niektórych pacjentów podczas zabiegu z użyciem środków wybielających na bazie nadtlenku wodoru lub po jego wykonaniu. Wszystko zależy od wykorzystanego produktu, preparatu, dawki, stężenia i indywidualnej historii chorób. Jeśli martwi Cię ryzyko wstąpienia nadwrażliwości, porozmawiaj z dentystą lub wybierz produkt, o którym wiadomo, że nie powoduje tej dolegliwości.
Skąd możesz wiedzieć, że rozwinęła się u Ciebie nadwrażliwość zębów? Zwykle występuje krótki ból spowodowany:
- Działaniem powietrza
- Spożyciem zimnych produktów i napojów
- Spożyciem słodkich lub kwaśnych produktów
- Szczotkowaniem zębów
Nadwrażliwość zwykle rozwija się na skutek działania czynników wybielających, które usuwają śladowe ilości minerałów ze szkliwa, na skutek czego odsłonięte zostają kanaliki w drugiej warstwie zęba – zębinie. W miarę jak uzupełniane są braki minerałów w szkliwie nadwrażliwość zębiny zanika.
Różnice w nadwrażliwości zębów
Nadwrażliwość zębów różni się w zależności od ilości użytego czynnika wybielającego (nadtlenku wodoru), czasu stosowania i indywidualnej historii chorób. Oto kilka faktów, o których należy pamiętać:
- Profesjonalne środki mają zwykle wyższe stężenie czynnika wybielającego niż produkty sprzedawane w supermarketach lub aptekach.
- Środek wybielający może spowodować podrażnienie dziąseł. Spowodowane jest to zwykle niedopasowaniem nakładki zawierającej ten czynnik.
- Inne potencjalne skutki uboczne to m.in. uszkodzenie odbudowanej struktury zęba lub szkliwa.
Co przynosi ulgę?
Jeśli zastanawiasz się, jak poradzić sobie z nadwrażliwością zębów i dziąseł po zabiegu wybielania, pamiętaj, że ustępuje ona zwykle samoistnie. Jeśli jednak zabieg był zbyt intensywny, nadwrażliwość może się utrzymywać – skonsultuj się wtedy z dentystą.
W międzyczasie możesz skorzystać z poniższych wskazówek:
- Używaj produktów z niższym stężeniem czynników wybielających
- Zmniejsz ilość czynnika wybielającego w nakładce
- Zwiększ czas przerwy między kolejnymi zabiegami
- Przerwij zabieg do czasu, aż ustąpi nadwrażliwość
- Poddaj się zabiegowi odwrażliwiania w fotelu dentystycznym lub poproś stomatologa o nałożenie specjalnego lakieru
- Stosuj pastę lub żel do nadwrażliwych zębów
Wizyta w gabinecie dentystycznym
Po podjęciu decyzji o wybielaniu najlepiej udaj się do dentysty, który wykona test wrażliwości na dotyk i powietrze. Oceni w ten sposób Twój poziom wrażliwości i określi metodę wybielania zębów, która będzie dla Ciebie najlepsza.
Aby szybko złagodzić ból spowodowany nadwrażliwością, stomatolog może zalecić Ci stosowanie czynników odwrażliwiających. Możesz również zaopatrzyć się w leki sprzedawane bez recepty lub do stosowania miejscowego zgodnie ze wskazówkami dentysty.
Wybielone zęby to świetny sposób na poprawę swojego wizerunku i pewności siebie. W przypadku niektórych produktów mogą jednak wystąpić pewne niedogodności spowodowane nadwrażliwością. Jeśli tak się stanie, skonsultuj się z dentystą i stosuj środki przeciwbólowe. Wiesz już dużo o produktach wybielających, nadwrażliwości i sposobach radzenia sobie z nią.