Zapalenie zatok szczękowych
Badge field

Jak długo trwa ból zęba spowodowany zapaleniem zatok? | Colgate®

Published date field

Ból zęba nigdy nie jest przyjemny, zwłaszcza jeśli towarzyszy zapaleniu zatok. Zwykle występuje niezależnie od tej choroby, czasami jednak pojawia się jako jeden z jej objawów. Jak długo trwa ból zęba spowodowany zapaleniem zatok?

Zapalenie zatok

Jak wyjaśnia portal Medonet, zatoki to puste przestrzenie zlokalizowane w twarzoczaszce. Znajdują się w kościach policzków, czoła i pod wewnętrznymi kącikami oczu. Produkują śluz nosowy.

Czasami płyn zostaje uwięziony w zatokach. Staje się doskonałą pożywką dla zarazków, które powodują zapalenie tych przestrzeni. Jak wyjaśnia portal Medme, zapalenie ostre jest spowodowane wirusami; bardzo rzadko (do 2% przypadków) przechodzi w zapalenie bakteryjne.

Objawy zapalenia zatok to m.in. gęsta wydzielina z nosa, zatkany nos lub ból i uczucie nacisku w twarzy. Czasami jednak stan zapalny może prowadzić do zupełnie nieoczekiwanych objawów, takich jak ból zęba.

Ból zęba związany z zapaleniem zatok

Ponieważ zatoki nie są zlokalizowane w jamie ustnej, wiele osób dziwi się, że zapalenie tych przestrzeni może spowodować ból zęba. Zatoki szczękowe (znajdujące się w kościach policzkowych) położone są blisko korzeni górnych trzonowców. Stan zapalny sprawia, że mózg interpretuje sygnały bólowe jako pochodzące z okolicznych zębów.

Radzenie sobie z tym bólem może być naprawdę frustrujące, zwłaszcza jeśli wiesz, że problem związany jest z zatokami a nie zębami. Pozbycie się śluzu i zmniejszenie ciśnienia w zatokach to najlepszy sposób na złagodzenie objawów.

Leczenie zapalenia zatok

Jak wyjaśnia prof. Dariusz Jurkiewicz, zapalenie zatok ustępuje samoistnie albo pod wpływem leczenia. Jeśli stan zapalny rozwija się na skutek działania bakterii, lekarz może przepisać Ci antybiotyk. W międzyczasie możesz wypróbować wiele metod łagodzenia dyskomfortu. Pij duże ilości wody, a nawodnisz błony śluzowe wyściełające zatoki i zmniejszysz ilość nagromadzonego śluzu. Para wodna również pomoże Ci udrożnić te przestrzenie.

Leki sprzedawane bez recepty mogą przynieść pewną ulgę. Aerozol do nosa pomoże złagodzić objawy, jednak nie powinien być stosowany dłużej niż kilka dni. Stosowanie tych środków przez długi czas może prowadzić do ponownego zapchania. Paracetamol, aspiryna lub ibuprofen mogą tymczasowo złagodzić objawy.

Jak długo trwa ból zęba spowodowany zapaleniem zatok? Zwykle mija wraz z ustąpienie stanu zapalnego. Jak wyjaśnia dr Michał Sutkowski 404, często infekcja wirusowa jest tylko czystą infekcją bez nadkażeń bakteryjnych – do poprawy dochodzi w ciągu kilku dni.

Inne przyczyny bólu zęba

Zapalenie zatok to tylko jedna z wielu możliwych przyczyn bólu zęba. Może on również być spowodowany ubytkami oraz pęknięciem, nadwrażliwością lub ropniem zęba. Aby ustalić rzeczywistą przyczynę, skonsultuj się z dentystą. Lekarz dokona oględzin zęba i ustali, czy ból spowodowany jest zapaleniem zatok.

Prawidłowe dbanie o zęby obejmuje regularne wizyty kontrolne u dentysty, najlepiej dwa razy w roku. Wiele osób wymaga jednak częstszych spotkań.

Ból zęba może być naprawdę dotkliwy, zwłaszcza jeśli towarzyszy zapaleniu zatok. Istnieje jednak wiele sposobów na złagodzenie objawów – skonsultuj się z dentystą, który dobierze odpowiednie leczenie.

 

 

$altImage

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz