Metaliczny Posmak W Ustach
Badge field

O czym świadczy metaliczny posmak w ustach?

Published date field

Niektóre osoby skarżą się na metaliczny posmak w ustach. Przyczyny tego stanu mogą być różne. Chcesz wiedzieć czy masz powody do obaw? Czytaj dalej, a dowiesz się, o czym świadczy nieprzyjemny posmak, jakie są jego przyczyny i jak możesz temu zapobiec.

Czym jest metaliczny posmak?

Parageuzja (zwana również dysgeuzją) to medyczne określenie metalicznego posmaku w ustach. Rzadko kiedy jest to stan przewlekły. Jak wyjaśnia portal Strona Zdrowia, metaliczny posmak może wystąpić na skutek zażywania niektórych leków, infekcji, chorób immunologicznych, a nawet problemów neurologicznych.

Jakie są przyczyny metalicznego posmaku w ustach?

Jak twierdzi dr med. Grażyna Zwolińska, przyczyną paraguezji może być wiele leków. Suchość w jamie ustnej to częsty efekt uboczny przyjmowania lekarstw, który może wzmocnić metaliczny posmak. Konsekwencje tego stanu można złagodzić pijąc duże ilości wody i żując gumę bez cukru.

Różne infekcje, w tym zakażenie jamy ustnej, często są przyczyną metalicznego posmaku w ustach. Szczególną uwagę należy zwrócić na zapalenie zatok lub ucha środkowego. Lekarz zajmujący się chorobami ucha, nosa i gardła, czyli otolaryngolog, jest w stanie rozpoznać infekcje obejmujące okolice uszu, zatok i górnych dróg oddechowych oraz dobrać odpowiednie leczenie.

Jak wyjaśniają badacze z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, szczególny rodzaj zakażenia, zwany ostrym martwiczo-wrzodziejącym zapaleniem dziąseł, może być przyczyną metalicznego posmaku w ustach. Lekarz zajmujący się chorobami dziąseł, czyli periodontolog, a także lekarz stomatolog, postawi właściwą diagnozę i dobierze leczenie. Periodontolog może zalecić Ci również zmianę nawyków związanych z higieną jamy ustnej, co pomoże przywrócić zdrowie Twoim dziąsłom. Płyny do płukania jamy ustnej odświeżają oddech i zapobiegają zapaleniu dziąseł. Zdrowe dziąsła i wyeliminowanie stanu zapalnego mogą sprawić, że metaliczny posmak w ustach ustąpi.

Ciąża, chemo- i radioterapia oraz alergie pokarmowe również przyczyniają się do powstawania nieprzyjemnego posmaku – w tych przypadkach jest to jednak stan tymczasowy.

Czy można zapobiec metalicznemu posmakowi w ustach?

Istnieje kilka sposobów na zapobieganie metalicznemu posmakowi w ustach. Przede wszystkim szczotkuj zęby i czyść język dwa razy dziennie, nitkuj zęby raz dziennie, żuj gumy bez cukru i pij duże ilości wody. Postaraj się rzucić palenie i unikaj spożywania ostrych potraw. Pomocne może również okazać się stosowanie naczyń niezawierających w swym składzie metali.

$altImage

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz