W tym artykule dowiesz się, co może powodować metaliczny posmak w ustach. Opisujemy różne przyczyny metalicznego posmaku, takie jak problemy stomatologiczne, leki, a także pewne choroby, jak np. choroby nerek czy cukrzyca. Znajdziesz tu także wskazówki, jak poradzić sobie z tym problemem, w tym sugestie zmiany diety i nawyków zdrowotnych.
O czym świadczy metaliczny posmak w ustach?
Ten artykuł przeczytasz w 1,5 minuty
Spis treści
Niektóre osoby skarżą się na metaliczny posmak w ustach. Przyczyny tego stanu mogą być różne. Chcesz wiedzieć czy masz powody do obaw? Czytaj dalej, a dowiesz się, o czym świadczy nieprzyjemny posmak, jakie są jego przyczyny i jak możesz temu zapobiec.
Czym jest metaliczny posmak?
Parageuzja (zwana również dysgeuzją) to medyczne określenie metalicznego posmaku w ustach. Rzadko kiedy jest to stan przewlekły. Jak wyjaśnia portal Strona Zdrowia, metaliczny posmak może wystąpić na skutek zażywania niektórych leków, infekcji, chorób immunologicznych, a nawet problemów neurologicznych.
Jakie są przyczyny metalicznego posmaku w ustach?
Jak twierdzi dr med. Grażyna Zwolińska, przyczyną paraguezji może być wiele leków. Suchość w jamie ustnej to częsty efekt uboczny przyjmowania lekarstw, który może wzmocnić metaliczny posmak. Konsekwencje tego stanu można złagodzić pijąc duże ilości wody i żując gumę bez cukru.
Różne infekcje, w tym zakażenie jamy ustnej, często są przyczyną metalicznego posmaku w ustach. Szczególną uwagę należy zwrócić na zapalenie zatok lub ucha środkowego. Lekarz zajmujący się chorobami ucha, nosa i gardła, czyli otolaryngolog, jest w stanie rozpoznać infekcje obejmujące okolice uszu, zatok i górnych dróg oddechowych oraz dobrać odpowiednie leczenie.
Jak wyjaśniają badacze z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, szczególny rodzaj zakażenia, zwany ostrym martwiczo-wrzodziejącym zapaleniem dziąseł, może być przyczyną metalicznego posmaku w ustach. Lekarz zajmujący się chorobami dziąseł, czyli periodontolog, a także lekarz stomatolog, postawi właściwą diagnozę i dobierze leczenie. Periodontolog może zalecić Ci również zmianę nawyków związanych z higieną jamy ustnej, co pomoże przywrócić zdrowie Twoim dziąsłom. Płyny do płukania jamy ustnej odświeżają oddech i zapobiegają zapaleniu dziąseł. Zdrowe dziąsła i wyeliminowanie stanu zapalnego mogą sprawić, że metaliczny posmak w ustach ustąpi.
Ciąża, chemo- i radioterapia oraz alergie pokarmowe również przyczyniają się do powstawania nieprzyjemnego posmaku – w tych przypadkach jest to jednak stan tymczasowy.
Czy można zapobiec metalicznemu posmakowi w ustach?
Istnieje kilka sposobów na zapobieganie metalicznemu posmakowi w ustach. Przede wszystkim szczotkuj zęby i czyść język dwa razy dziennie, nitkuj zęby raz dziennie, żuj gumy bez cukru i pij duże ilości wody. Postaraj się rzucić palenie i unikaj spożywania ostrych potraw. Pomocne może również okazać się stosowanie naczyń niezawierających w swym składzie metali.