PYTANIA I ODPOWIEDZI DOTYCZĄCE BADAŃ LABORATORYJNYCH I KLINICZNYCH PRZEPROWADZONYCH PRZEZ FIRMĘ COLGATE-PALMOLIVE, W KTÓRYCH SPRAWDZANO WPŁYW PASTY DO ZĘBÓW I PŁYNU DO PŁUKANIA JAMY USTNEJ NA WIRUSA COVID-19

Z tego artykułu dowiesz się, jak pielęgnacja i ochrona jamy ustnej mogą wpływać na eliminację wirusa SARS-CoV-2 w jamie ustnej. Najnowsze badania przeprowadzone przez Colgate-Palmolive wykazały, że pasty do zębów zawierające cynk, fluorek cyny lub aminofluorki oraz płyny do płukania jamy ustnej z chlorkiem cetylopirydyniowym, nadtlenkiem wodoru i chloroheksydyną mogą neutralizować wirusa w ponad 99%.

Najnowsze badanie przeprowadzone prze Colgate-Palmolive wskazują, że pielęgnacja i ochrona jamy ustnej może odgrywać szczególną rolę w eliminacji obeności SARS-CoV-2 — wirusa powodującego COVID-19 — w Twojej jamie ustnej. Testy laboratoryjne wskazały, że pasty do zębów z zawartością cynku, fluorku cyny lub aminofluorków oraz płyny do płukania jamy ustnej z chlorkiem celyropirydyniowym, nadtlenkiem wodoru, chloroheksydyną, fluorkiem cyny/aminofluorkami neutralizują wirus nawet w ponad 99%. Wstępne badania kliniczne z udziałem pacjentów, u których zdiagnozowano COVID-19, pokazały, że pewne płyny do płukania ust zawierające chlorek cetylopirydyniowy (CPC) i cynk, nadtlenek wodoru lub chloroheksydynę znacznie zmniejszają aktywność wirusa w jamie ustnej; efekt utrzymuje się przez 30–60 minut po płukaniu. Prowadzimy dalsze badania, by wykazać, jak te wstępne dane przekładają się na czasowo obniżony poziom obecności wirusa w jamie ustnej, oraz co to dla Ciebie oznacza. Choć nie ma żadnych dowodów na to, że poddane testom produkty mogą zapobiegać COVID-19, być stosowane w leczeniu, czy osłabiać obecność symptomów, a same produkty nie powinny być stosowane w tych celach, to regularne mycie zębów i płukanie jamy ustnej odgrywa istotną rolę w zachowywaniu higieny. Poniżej znajdują się odpowiedzi na niektóre najczęściej zadawane pytania.

Pytania ogólne:

 

1. Czy produkty do higieny jamy ustnej chronią mnie przed zarażeniem siebie lub kogoś COVID-19?

Jeśli wirus powodujący COVID-19 został wykryty w Twojej jamie ustnej, oznacza to, że jesteś zarażony/a. Nie ma żadnych dowodów na to, by stosowanie produktów do higieny jamy ustnej mogło zapobiec zarażeniu się wirusem. Potrzebne jest przeprowadzenie dodatkowych badań, które ustaliłyby, czy obniżenie poziomu wirusa w ślinie — której mikrokropelki są uwalniane podczas mówienia, śpiewania czy kasłania — mogłoby zredukować ryzyko jego przekazania.

2. Czy dzięki środkom do higieny jamy ustnej moje objawy COVID-19 staną się łagodniejsze lub powrót do zdrowia zajmie mniej czasu?

Nie, nie ma dowodów na to, że stosowanie środków do higieny jamy ustnej złagodzi objawy COVID-19 lub pomoże w szybszym powrocie do zdrowia. Czas trwania choroby i natężenie objawów zależy od wielu czynników, m.in. od siły układu immunologicznego. Nasze produkty nie są przeznaczone do zapobiegania czy leczenia COVID-19 ani osłabienia symtpomów.

3. Które pasty do zębów i płyny do płukania jamy ustnej testowane w warunkach laboratoryjnych neutralizują aktywność SARS-CoV-2 o 99,9%?

Testowane pasty do zębów mają formuły z cynkiem, fluorkiem cyny lub aminofluorkami.

Testowane płyny i aerozole do jamy ustnej mają formuły o zawartości 0.075% chlorku cetylopirydyniowego, 1.5% nadtlenku wodoru lub fluorku cyny/aminofluorków.

4. Które płyny do płukania ust poczatkowej fazie badań klinicznych znacząco obniżają aktywność wirusa w jamie ustnej na maksymalnie 60 minut?

Przetestowane formuły to: (1) 1.5% nadtlenku wodoru, (2) 0.12% chloroheksydyny oraz (3) 0.075% chlorku cetylopirydyniowego z 0.28% cynku.


5. Co oznacza sformułowanie „neutralizacja wirusa”?

„Neutralizacja wirusa” oznacza sytuację, w której wirus jest obecny, ale nie jest w stanie zakażać ani się namnażać w organizmie osoby zarażonej.

6. Jak produkty do higieny jamy ustnej pomagają zneutralizować wirusa?

Aktualne badania sugerują, że testowane środki higieny jamy ustnej uszkadzają i rozpuszczają powłokę wirusa. Utrata lub zniszczenie zewnętrznej warstwy uniemożliwia wirusowi przywieranie do komórek i zakażanie.

7. Czy przed wyjściem z domu lub spotkaniem z innymi ludźmi powinienem umyć zęby lub przepłukać jamę ustną?

Higiena jamy ustnej powinna być częścią Twojej codziennej rutyny. Pamiętaj również, że aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa, należy nosić maseczki ochronne, zachowywać odpowiedni dystans i myć ręce. Nie ma żadnych dowodów na to, że mycie zębów czy płukanie jamy ustnej zapobiega czy leczy COVID-19 lub łagodzi objawy. Potrzebne jest przeprowadzenie dodatkowych badań, które ustaliłyby, czy obniżenie poziomu wirusa w ślinie — której mikrokropelki są uwalniane podczas mówienia, śpiewania czy kasłania — mogłoby pomóc w obniżeniu ryzyka jego przekazania. Regularne mycie zębów i płukanie jamy ustnej jest niezbędne do utrzymania higieny jamy ustnej. Przeprowadzone zostaną dodatkowe badania, które pozwolą ocenić skuteczność codziennych zabiegów pielęgnacyjnych, takich jak mycie zębów i płukanie ust, w neutralizacji wirusa w jamie ustnej.

8. W jaki sposób wyniki badań laboratoryjnych odzwierciedlają procesy zachodzące w jamie ustnej?

Badania laboratoryjne służą wykazaniu, czy testowane produkty mogą zneutralizować wirus SARS-CoV-2. Dodatkowe badania kliniczne, prowadzone obecnie przez Colgate-Palmolive, mają na celu stwierdzenie, czy podobne procesy zachodzą w jamie ustnej i czy w wyniku tych procesów następuje neutralizacja wirusa i tymczasowy spadek jego aktywności.

9. Czy produkty konkurencji zostały poddane badaniom?

Nie badaliśmy produktów konkurencji.

10 Czy muszę nosić maseczkę ochronną, jeśli szczotkuję zęby lub płuczę jamę ustną?

Tak. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oraz amerykańskie Centra Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) zalecają noszenie maseczek w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się COVID-19. Przestrzegaj wytycznych, które zmniejszają ryzyko choroby i ograniczają przenoszenie się wirusa: noś maseczki ochronne, zachowuj odpowiedni dystans i myj ręce.

11. Czy szczotkowanie zębów lub stosowanie płynów do płukania jamy ustnej ma jakikolwiek wpływ na aktywność przeciwciał?

Nie, szczotkowanie zębów i płukanie jamy ustnej nie ma żadnego wpływu na aktywność przeciwciał.

 

Pytania dot. pasty do zębów

 

12. Czy każda pasta do zębów neutralizuje wirusa powodującego COVID-19?

Przeprowadziliśmy badania laboratoryjne wybranych formuł past do zębów z cynkiem, fluorkiem cyny lub aminofluorkami, by ustalić, czy neutralizują wirusa powodującego COVID-19. Nie mamy danych o innych pastach do zębów, niezawierających tych składników.

13. Czy szczotkowanie zębów wpływa na ilość wirusa COVID-19 w jamie ustnej?

Chociaż wyniki naszych badań laboratoryjnych są zachęcające, nie możemy stwierdzić, czy podobne zjawiska wystąpią w jamie ustnej w warunkach pozalaboratoryjnych. Prowadzimy obecnie badanie kliniczne z udziałem osób o pozytywnym wyniku testu na COVID-19, które pozwoli nam ustalić, czy szczotkowanie zębów pastą o konkretnej formule zmniejsza tymczasowo aktywność wirusa w jamie ustnej.

14. Na jak długo badane pasty do zębów ograniczają poziom wirusa powodującego COVID-19 w jamie ustnej?

Prowadzimy obecnie dodatkowe badania, które pomogą nam ustalić, czy proces neutralizacji wirusa stwierdzony w warunkach laboratoryjnych zachodzi również w jamie ustnej.

 

Płyn/aerozol do jamy ustnej:

 

15. Czy każdy płyn lub aerozol do jamy ustnej neutralizuje wirusa powodującego COVID-19?

Przeprowadziliśmy badania laboratoryjne na wybranych płynach/aerozolach do jamy ustnej o formułach zawierających 0.075% chlorku cetylopirydyniowego, 1.5% nadtlenku wodoru, 0.12% chloroheksydyny lub fluorku cyny/aminofluorków, by ustalić, czy neutralizują wirusa powodującego COVID-19. Nie mamy danych o innych płynach czy aerozolach do jamy ustnej, niezawierających tych składników.

16. Czy każdy płyn do płukania ust lub aerozol zmniejsza tymczasowo aktywność wirusa w jamie ustnej?

Przeprowadziliśmy wstępne badania formuł o zawartości (1) 1.5% nadtlenku wodoru, (2) 0.12% chloroheksydyny oraz (3) 0.075% chlorku cetylopirydyniowego z 0.28% cynku i mamy przyjemność potwierdzić ich skuteczność w czasowym obniżeniu poziomu wirusa w jamie ustnej. Nie badaliśmy innych produktów.

17 Czy chloroheksydyna (CHS) 0.12% i 0.2% cechuje się taką samą skutecznością, jak nadtlenek wodoru?

Projekt badania laboratoryjnego nie zakładał porównywania skuteczności różnych produktów – ma na celu stwierdzenie skuteczności produktów w neutralizacji wirusa SARS-CoV-2.

18 W jakim stopniu stosowanie płynów do płukania ust lub aerozoli ogranicza aktywność wirusa w jamie ustnej?

Badania laboratoryjne pokazują, że niektóre płyny do płukania jamy ustnej, w tym te zawierające chlorek cetylopirydyniowy, neutralizują aktywność wirusa COVID-19 o 99,9% w ciągu 30 lub 60 sekund. Przeprowadziliśmy wstępne badanie kliniczne w celu ustalenia, czy podobne zjawisko (tymczasowy spadek aktywności wirusa) zachodzi również w jamie ustnej – wyniki dla tych płynów do płukania jamy ustnej były pozytywne. Wyniki badań opartych o wstepne testy kliniczne przeprowadzone na wybranych formułach płynów do płukania jamy ustnej pokazują, że płukanie według zaleceń ma bezpośredni wpływ na znaczące obniżenie poziomu obecności wirusa w jamie ustnej. Efekt utrzymuje się przez 30–60 minut po płukaniu (najniższy poziom aktywności wirusowej obserwuje się natychmiast po zakończeniu tego zabiegu).

19 Czy płyn do płukania jamy ustnej chroni przed COVID-19?

Wstępne badania kliniczne pokazują, że aktywność wirusa w jamie ustnej ulega tymczasowemu znacznemu zmniejszeniu po stosowaniu pewnych płynów i że efekt ten utrzymuje się aż do 60 minut, dotychczas nie przedstawiono jednak żadnych dowodów na poparcie tezy, że płukanie ust płynem lub stosowanie aerozoli chroni przez zarażeniem lub zmniejsza ryzyko przenoszenia COVID-19. Regularne stosowanie płynów do płukania ust ma jednak zasadnicze znaczenie dla zdrowia jamy ustnej. Dentyści zalecają włączenie tych produktów do codziennej rutyny pielęgnacyjnej.

$altImage

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz