Stłoczony i zatrzymany ząb mądrości.
Zęby mądrości, czyli trzecie zęby trzonowe, usuwane są częściej niż pozostałe. U niektórych osób wyrzynające się zęby mądrości mieszczą się w szczęce, u innych mogą one zostać zatrzymane lub wyrżnąc się częściowo. Gdy w szczęce jest zbyt mało miejsca – nie przebijają się przez tkankę dziąsła lub rosną poziomo względem innych zębów. Zęby mądrości zatrzymane poniżej brzegu dziąsłowego mogą powodować ból, obrzęk i stłoczenie lub wymuszone przemieszczenie innych zębów.
Po ekstrakcji zębów, w tym zębów mądrości, mogą wystąpić powikłania, m.in.:
- Infekcja
- Uszkodzenie nerwu powodujące odrętwienie dolnej wargi lub języka
- Sztywność szczęki
- Suchy zębodół
Suchy zębodół po ekstrakcji zęba mądrości.
Czym jest suchy zębodół?
Po ekstrakcji zęba w zębodole – czyli w miejscu, w którym wcześniej tkwił ząb – tworzy się skrzep krwi, który uszczelnia całą okolicę i wspomaga gojenie się rany. O suchym zębodole mówimy wtedy, gdy skrzep ulega pęknięciu lub oderwaniu, odsłaniając kość i nerwy. Przez mniej więcej pięć dni po ekstrakcji ryzyko wystąpienia tego stanu jest największe, dlatego też okres ten można uważać za krytyczny. Suchy zębodół może sprawiać ogromny ból! Jeśli zauważyłeś, że występują u Ciebie podobne objawy, natychmiast skonsultuj się ze stomatologiem.
Leczenie
Dentysta zwykle rozpoczyna leczenie od przepłukania pustego zębodołu i usunięcia nagromadzonego materiału, a następnie zakłada opatrunek leczniczy, aby zabezpieczyć okolicę i złagodzić ból. Dentysta może również przepisać Ci antybiotyk i środek przeciwbólowy, aby zapobiec infekcji i zmniejszyć dyskomfort, a także przekazać zalecenia i wskazówki dotyczące czyszczenia oraz pielęgnacji okolic suchego zębodołu. Odpowiednia higiena i odpoczynek sprawią, że rana wygoi się w przeciągu 7–10 dni. Dentysta prawdopodobnie zaplanuje z Tobą wizytę kontrolną, na której sprawdzi stan zębodołu i upewni się, że wszystko jest w porządku.