Czy wyrywanie korzenia zęba boli
Badge field

Co jest normalne czas gojenia się po ekstrakcji zęba

Published date field

Ostatnia aktualizacja artykułu: 25 Oct 2023

Artykuł zweryfikowany merytorycznie przez: Colgate Global Scientific Communications

Czas gojenia się po ekstrakcji zęba: co jest normalne?

 

Jak długo trwa process gojenia po ekstrakcji zęba? Proces gojenia się rany może przebiegać różnie w zależności od kilku czynników, zwykle jednak trwa 7–10 dni. Jeśli nie wiesz, ile czasu będzie dokuczać Ci ból po usunięciu zęba i martwi Cię to. Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość – u większości ludzi dyskomfort ustępuje po trzech dniach.

Przez pierwsze dwa dni rana wymagać będzie drobiazgowych zabiegów pielęgnacyjnych. W ciągu 24 godzin od momentu ekstrakcji może wystąpić niewielkie krwawienie. Szczególną uwagę należy zwrócić na skrzep formujący się w pustym zębodole.

Jak przebiega proces gojenia się rany?

Ziarnina odgrywa kluczową rolę w procesie gojenia się rany i zabezpiecza skrzep. Po usunięciu zęba nowa tkanka tworzy się w ciągu tygodnia i zabezpiecza miejsce ekstrakcji, dopóki nie wykształci się nowa kość, co zwykle trwa około ośmiu tygodni.

Aby przysieszyć proces gojenia się rany, należy odpowiednio zabezpieczyć pusty zębodół i unikać zerwania się skrzepu.

Jak postępować po ekstrakcji zęba?

Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, jak wspomóc proces gojenia się rany poekstrakcyjnej:

Dzień 1 i 2:

– Po zabiegu odpoczywaj przez co najmniej 24 godziny i ogranicz swoją aktywność. Połóż się i podeprzyj głowę, tak aby znajdowała się wyżej niż reszta ciała.

– Gazy, którą dentysta umieścił w Twojej jamie ustnej, nie należy wyjmować przez kilka godzin – wspomaga ona formowanie się skrzepu. Po upływie tego czasu można ją wymieniać zgodnie z potrzebą.

– Nie płucz jamy ustnej, bo może to uszkodzić formujący się skrzep i wydłużyć czas gojenia się rany. Powstrzymaj się od picia napojów przez słomkę oraz plucia i unikaj ciepłych płynów oraz alkoholu.

– W miarę możliwości powstrzymaj się od wydmuchiwania nosa i kichania, zwłaszcza jeśli usunięty ząb znajdował się w górnej części szczęki.

– Nie pal i nie używaj produktów tytoniowych przez co najmniej trzy dni po zabiegu.

– Zażywaj leki przeciwbólowe zgodnie z zaleceniami. Działają skutecznie również w przypadku stanu zapalnego.

– Aby zmniejszyć obrzęk, przyłóż do policzka zimny okład na 10–20 minut. Czynność można powtarzać.

Wskazówki, jak przyśpieszyć gojenie się rany

Po utworzeniu się skrzepu przestrzegaj poniższych zaleceń. Te proste wskazówki pomogą Ci zabezpieczyć skrzep przed zerwaniem i zapobiec problemom, które mogą wyłonić się w 3–10 dniu po zabiegu:

– Aby pozbyć sie bakterii, płucz jamę ustną roztworem soli fizjologicznej albo letnią, lekko osoloną wodą.

– Nie zaniedbuj codziennej rutyny i nie zapominaj o regularnym szczotkowaniu i nitkowaniu. Unikaj jednak czyszczenia zębów w okolicy rany.

– Spożywaj miękkie, zdrowe posiłki i przekąski, które nie wymagają nadmiernego żucia. Unikaj czipsów i wybieraj zupy, jogurty i podobne produkty.

Po upływie dwóch tygodni udaj się na wizytę kontrolną do dentysty lub chirurga szczękowego. Dokonają oni oględzin rany i ocenią postępy.

Czynniki zaburzające proces gojenia

W normalnych warunkach rana może się goić nawet 10 dni. Jeśli jednak wystąpi u Ciebie którykolwiek z poniższych objawów, nie zwlekaj i skonsultuj się z dentystą lub chirurgiem szczękowym:

– Pogarszający się ból i obrzęk

– Krwawienie, które nie ustępuje

– Wysoka gorączka, nudności lub wymioty

– Silny ból promieniujący do ucha

– Wydzielina z rany o nieprzyjemnych zapachu lub smaku

– Formowanie się suchego zębodołu

– Inne czynniki utrudniające gojenie się rany, takie jak osłabiony układ odpornościowy (na skutek zakażenia wirusem HIV lub innego stanu chorobowego)

Czas gojenia się rany po ekstrakcji zęba mądrości

Jak wyjaśnia portal Medicover, gojenie się rany po ekstrakcji zęba mądrości może potrwać ponad tydzień. Rana jest najczęściej zaszywana, a szwy są usuwane zwykle po siedmiu dniach. Czasami, w szczególnych przypadkach, szwy pozostawiane są na dłuższy czas, np. do dziesięciu dni. Po zabiegu tkanka miękka przez kilka tygodni możebyć wrażliwa.

Jak wspomóc gojenie się rany?

Po ekstrakcji zęba lekarz lub chirurg szczękowy powie Ci, jak zadbać o ranę pooperacyjną. Czas gojenia jest inny u każdego pacjenta, ale stosowanie pewnych środków wspomoże ten proces. Z raną należy obchodzić się ostrożnie. Przestrzegaj również zaleceń dentysty i nie zapominaj o higienie. -

 

$altImage

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz