mężczyzna leżący na kanapie
Badge field

Ekstrakcja zęba: proces gojenia i zalecenia po zabiegu

Published date field

Ostatnia aktualizacja artykułu: 25 Oct 2023

Artykuł zweryfikowany merytorycznie przez: dr Katarzyna Pękala

Ekstrakcja zęba, choć czasem nieunikniona, może budzić wiele obaw, zwłaszcza jeśli chodzi o proces gojenia się rany. W tym artykule omówimy, jak należy postępować po usunięciu zęba oraz wyjaśnimy dokładniej, ile trwa gojenie się rany po ekstrakcji. Podpowiemy także, jak dbać o jamę ustną po zabiegu, aby przyspieszyć regenerację i uniknąć jakichkolwiek komplikacji.

 

Jak przebiega proces gojenia się rany po ekstrakcji zęba?

Wstępny proces gojenia się rany po ekstrakcji zęba trwa do ok. 7-10 dni. 

 

W trakcie pierwszych 24-48 godzin

Tworzy w miejscu rany tworzy się skrzep krwi. Działa on jak naturalna osłona, chroniąc otwartą ranę przed bakteriami i zanieczyszczeniami. Jest on niezbędny do prawidłowego procesu gojenia się rany. Niewytworzenie się skrzepu bądź jego utrata prowadzi do bolesnych dolegliwości, nazywanych suchym zębodołem.

Przez pierwsze kilka godzin po ekstrakcji zęba możliwe jest również krwawienie, które zazwyczaj ustaje po około 1-2 godzinach. W tym okresie można spodziewać się obrzęku i bólu wokół miejsca ekstrakcji. Stosowanie zimnych okładów jest zalecane, aby zredukować opuchliznę.

Po około 3-4 dniach

W miejscu skrzepu zaczyna się formować tkanka ziarninowa, inaczej ziarnina, czyli gęsto unaczyniona tkanka koloru czerwonego, która powstaje w procesie gojenia się rozległych uszkodzeń skóry. Skrzep krwi stopniowo się rozpada, a jego miejsce zajmuje nowa tkanka. Jest to krok niezbędny do prawidłowego procesu gojenia.

Po 14-21 dniach

Powierzchnia rany po ekstrakcji zęba zaczyna być pokrywana nowym nabłonkiem. Nabłonek ten chroni ranę i wspomaga dalsze gojenie. W tym czasie ból i obrzęk powinny zdecydowanie się zmniejszyć. Ważne jest jednak, aby unikać drażnienia miejsca po ekstrakcji, na przykład przez twarde pokarmy lub intensywne płukanie jamy ustnej.

Po 3 tygodniach i dłużej

Proces remodelacji kości może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy. Kość szczęki wokół miejsca ekstrakcji zaczyna się przebudowywać i wzmacniać. Choć powierzchnia rany może zrosnąć się w ciągu kilku tygodni, pełne wewnętrzne gojenie, w tym regeneracja tkanki kostnej, może trwać kilka miesięcy.

 

Jak postępować po ekstrakcji zęba?

Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, jak wspomóc proces gojenia się rany poekstrakcyjnej:

– Po zabiegu odpoczywaj przez co najmniej 24 godziny i ogranicz swoją aktywność. Połóż się i podeprzyj głowę, tak aby znajdowała się wyżej niż reszta ciała.

Tampon lub gazę umieszczoną przez lekarza dentystę lub chirurga stomatologicznego należy przygryzać przez ok. 20-30 minut po zabiegu, a następnie należy jej usunąć.

– Przez 2 godziny bezpośrednio po zabiegu nie należy spożywać żadnych posiłków lub pić. Nie płucz niczym jamy ustnej, bo może to uszkodzić formujący się skrzep i wydłużyć czas gojenia się rany. 

– Przez pierwsze 24 godziny po zabiegu należy powstrzymać się od wszelkich czynności pielęgnacyjnych jamy ustnej.

– W miarę możliwości powstrzymaj się od wydmuchiwania nosa i kichania (staraj się to robić z otwartymi ustami), nie pij przez słomkę, nie zasysaj śliny z zębodołu oraz unikaj nadmiernej aktywności fizycznej, aby nie spowodować podciśnienia, które naruszy skrzep.

W drugiej dobie można zacząć stosować płyn antybakteryjny, jednak bez energicznego płukania – wystarczy delikatnie przemieszczać płyn w ustach, przechylając głowę na boki.  

–  Od drugiej do trzeciej doby po zabiegu można bardzo ostrożnie zacząć oczyszczać miejsce po ekstrakcji przy użyciu miękkiej szczoteczki do zębów. Zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności podczas szczotkowania przez co najmniej tydzień po zabiegu.

– Przez kilka dni stosuj płynną dietę, spożywaj miękkie i niewymagające gryzienia produkty, unikaj ostrych przypraw.

– Przez tydzień po zabiegu nie pal i nie używaj produktów tytoniowych oraz nie pij alkoholu.

– Leki przeciwbólowe zażywaj zgodnie z zaleceniami lekarza dentysty.

– Aby zmniejszyć obrzęk, możesz przykładać do policzka zimny okład na 10–20 minut. 

Nie dotykaj rany i okolicy pozabiegowej. 

 

Jak przyśpieszyć gojenie się rany po ekstrakcji zęba

Przede wszystkim po zabiegu ekstrakcji stosuj się do wszystkich wskazówek i zaleceń, jakie przekaże Ci lekarz dentysta. Po zabiegach chirurgicznych często zaleca on również stosowanie środków antyseptycznych, np. w postaci płynów do płukania jamy ustnej z chlorheksydyną. Ma ona działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze i może być zalecana szczególnie w początkowym okresie gojenia rany pozabiegowej, kiedy nie można używać szczoteczki do zębów.

Warto wiedzieć, że preparaty z chlorheksydyną przeznaczone są do krótkoterminowego stosowania i mogą być stosowane przez osoby powyżej 12. roku życia, wyłącznie po konsultacji z lekarzem lub lekarzem dentystą.

 

Czas gojenia się rany po ekstrakcji i czynniki wpływające na gojenie

Rana pozabiegowa może się goić do 10 dni. Całkowite zagojenie się rany, które nie wpływa na komfort życia to ok. pół roku. Jeśli jednak wystąpi u Ciebie którykolwiek z poniższych objawów, nie zwlekaj i skonsultuj się z dentystą:

– Pogarszający się ból i obrzęk,

– Krwawienie, które nie ustępuje,

– Wysoka gorączka, nudności lub wymioty,

– Silny ból promieniujący do ucha,

– Wydzielina z rany o nieprzyjemnych zapachu lub smaku,

– Formowanie się suchego zębodołu,

– Inne czynniki utrudniające gojenie się rany, takie jak osłabiony układ odpornościowy,

Jeżeli zauważysz jakikolwiek z powyższych objawów u siebie, koniecznie udaj się do dentysty - nie lekceważ swojego zdrowia! Przestrzegaj zasad, jakie Ci przekaże oraz nie zapominaj o dobrej higienie jamy ustnej.

$altImage

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz