Z tego artykułu dowiesz się, czym jest suchy zębodół, jakie są jego objawy oraz jak można go skutecznie leczyć. Dowiesz się również, jakie czynniki zwiększają ryzyko wystąpienia tej dolegliwości, w tym palenie tytoniu oraz stosowanie hormonalnej antykoncepcji. W artykule opisane są także metody leczenia suchego zębodołu, takie jak czyszczenie miejsca ekstrakcji i zakładanie specjalnych opatrunków.
Suchy zębodół
Ten artykuł przeczytasz w 2 minuty
Spis treści
Suchy zębodół to jeden z najbardziej bolesnych, ale łatwych do wyleczenia problemów stomatologicznych. Objawy rozwijają się po usunięciu zęba. Stan chorobowy wymaga wizyty kontrolnej u lekarza lub dentysty, który wykonał zabieg ekstrakcji, lub u chirurga szczękowego albo stomatologa, który zna sposoby leczenia tej dolegliwości. Poniżej znajdziesz informacje dotyczące czynników, które zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia suchego zębodołu, objawów, jakie mu towarzyszą oraz sposobów leczenia tej dolegliwości.
Nazwa kliniczna tej jednostki chorobowej to zapalenie wyrostka zębodołowego. Stan zapalny najczęściej rozwija się w zębodole dolnej szczęki, ale może wystąpić również w górnej szczęce. Suchy zębodół powstaje zwykle po jednej stronie jamy ustnej, chyba że równocześnie wykonano kilka ekstrakcji. Powikłania mogą wiązać się ze stopniem skomplikowania zabiegu – im trudniejsza ekstrakcja, tym wyższe ryzyko powstania suchego zębodołu.
Normalny proces gojenia się rany po zabiegu ekstrakcji obejmuje tworzenie się skrzepów krwi. Jak wyjaśnia portal Medonet, suchy zębodół to zaburzenie tego procesu i wystąpienie lokalnego zapalenia.
Jakie są objawy towarzyszące suchemu zębodołowi?
Pacjenci opisują ból towarzyszący suchemu zębodołowi jako tępy i pulsujący lub ostry i przeszywający. Jego natężenie wzrasta podczas spożywania posiłków i dotykania okolic zębodołu. Ból pojawia się zwykle trzy dni po zabiegu, a objawy rzadko kiedy ustępują samoistnie.
Czynniki zwiększające ryzyko powstania suchego zębodołu
Najczęstszą przyczyną suchego zębodołu jest ogólny nawyk palenia lub palenie tytoniu w okresie 72 godzin po ekstrakcji. Zalecenia pozabiegowe zakazują palenia przez trzy dni po wykonaniu zabiegu, ponieważ toksyny zawarte w tytoniu zaburzają proces gojenia. Niektórzy pacjenci mają z tym jednak poważne problemy.
Jak podaje portal Infodent 24, cytując wyniki badań opublikowanych na łamach czasopisma Journal of the American Dental Association, ustna hormonalna antykoncepcja jest ważnym czynnikiem ryzyka występowania suchego zębodołu. Pacjentki powinny wziąć to pod uwagę, zanim zdecydują się na zabieg.
Prawidłowa higiena jamy ustnej zawsze odgrywa kluczową rolę w zapobieganiu problemom stomatologicznym. Stosowanie przeciwbakteryjnych płynów do płukania jamy ustnej pomaga zmniejszyć ilość bakterii zamieszkujących okolice rany poekstrakcyjnej.
Na czym polega leczenie suchego zębodołu?
Większość lekarzy i dentystów wykonujących zabiegi chirurgiczne jest w stanie wyleczyć suchy zębodół, czasami jednak pacjent dostaje skierowanie do chirurga szczękowego. Miejsce ekstrakcji jest dokładnie czyszczone, w zębodole założony zostaje opatrunek ze specjalną pastą, która przyśpiesza proces gojenia i łagodzi ból. Objawy ustępują zwykle po 24 godzinach. U niektórych pacjentów opatrunek zmienia się codziennie aż do całkowitego ustąpienia objawów. Jeśli brak przeciwwskazań, pacjentowi podaje się również niesteroidowe leki przeciwzapalne, które łagodzą dyskomfort.
Suchy zębodół to nieprzyjemna konsekwencja zabiegu ekstrakcji, jednak łatwo poddaje się leczeniu. W miarę jak rana się goi, pacjent może powrócić do swoich codziennych aktywności. Prawidłowa higiena jamy ustnej i częste wizyty u dentysty pomogą Ci zapobiec dalszym powikłaniom.