Mężczyzna z dziećmi leżą na trawie i czytają książkę
Badge field

Leczenie kanałowe czy usunięcie zęba - co lepsze?

Published date field

Ostatnia aktualizacja artykułu: 10 Jun 2025

Artykuł zweryfikowany merytorycznie przez: lek. dent. Bogumiła Szeląg

Z tego artykułu dowiesz się, jakie są różnice między leczeniem kanałowym a usunięciem zęba oraz w jakich sytuacjach każda z tych procedur jest zalecana. Artykuł szczegółowo opisuje, kiedy leczenie kanałowe może uratować ząb i jakie są etapy tego zabiegu, włącznie z postępowaniem po jego przeprowadzeniu. Dowiesz się również, kiedy usunięcie zęba jest niezbędne, jak przebiega ten zabieg oraz jakie kroki należy podjąć po jego wykonaniu, aby zapewnić prawidłowe gojenie.

Leczenie kanałowe (endodontyczne) i usunięcie zęba (ekstrakcja) to zabiegi stomatologiczne, którym poddawane są zęby wykazujące oznaki uszkodzeń lub objawy zakażenia bakteryjnego. Wybór jednej lub drugiej metody leczenia zależy od stanu miejscowego i ogólnego zdrowia pacjenta, a podjęcie decyzji dotyczącej wyboru metody leczenia wymaga najpierw dokładnego badania stomatologicznego. Poniższy artykuł prezentuje informacje, które pomogą Ci podjąć odpowiednią decyzję.

Kiedy można uratować ząb?

Leczenie kanałowe można przeprowadzić w zębie, w którym mimo zakażenia i martwicy miazgi, istnieje szansa na jego szczelną odbudowę. Miazga to tkanka wypełniająca jamę każdego zęba i zapewniająca funkcję odżywczą i obronną. Może ulec uszkodzeniu na skutek infekcji bakteryjnej spowodowanej głęboką próchnicą lub urazu. W obydwu przypadkach bakterie dostają się do miazgi i prowadzą do zakażenia i martwicy tej tkanki.

Kiedy należy usunąć ząb?

Wskazaniem do usunięcia zęba jest brak możliwości jego uratowania. Dzieje się tak zwykle w przypadku bardzo rozległych ubytków naruszających strukturę zęba i osłabiających go biomechanicznie. Usunięcie zęba zaleca się również w przypadku pęknięć lub złamań przebiegających poniżej brzegu dziąsła.

Zabieg leczenia kanałowego i postępowanie pozabiegowe

Obecnie zabieg leczenia kanałowego może być przeprowadzony bezboleśnie i dzięki zastosowaniu powiększenia mikroskopu w sposób przewidywalny. Po znieczuleniu zęba dentysta wykonuje otwór trepanacyjny, usuwa próchnicę, a następnie zakażoną i martwą miazgę. Po usunięciu miazgi system korzeniowy zostaje odpowiednio oczyszczony z bakterii. Pozostała przestrzeń zostaje wypełniona materiałem zastępującym uszkodzoną tkankę, tzw. gutaperką. Następnie dentysta odbudowuje ząb. Koniecznym może okazać się leczenie protetyczne. Nakład lub korona poprawią wygląd, wytrzymałość i przywrócą funkcję zęba. W zależności od konkretnego przypadku leczenie kanałowe może być przeprowadzone na jednej lub kilku wizytach. Czasami po wykonaniu całej procedury pacjent może odczuwać delikatną tkliwość tej okolicy przez okres kilku dni.

Zabieg usunięcia zęba i postępowanie pozabiegowe

Jeśli usunięcie zęba okaże się konieczne, dentysta najpierw znieczuli otaczające go tkanki i sprawi, że podczas zabiegu nie będziesz odczuwać dyskomfortu. Usuwaniu zęba może towarzyszyć wrażenie tępego ucisku, ale nie bólu. 

Następnie posłuży się narzędziem umożliwiającym przerwanie włókien ozębnej, które utrzymują ząb w zębodole. Kiedy ząb będzie gotowy do usunięcia, dentysta użyje specjalnych kleszczy. 

Po ekstrakcji zęba zębodół jest zaopatrywany jałowym gazikiem, który powinieneś zagryźć przez okres 20 minut, aby zatamować krwawienie. Po wykonaniu zabiegu okolica może być tkliwa i delikatnie obrzęknięta. Aby złagodzić ten stan, możesz zrobić okład z lodu na policzek i stosować dietę składającą się z miękkich i chłodnych pokarmów, które nie podrażniają okolicy operowanej. W miarę poprawy stanu miejscowego możesz stopniowo zacząć spożywać swoje ulubione produkty. Gojenie rany trwa co najmniej 2 tygodnie. W tym czasie należy szczególnie dbać o higienę jamy ustnej.

Leczenie kanałowe czy usunięcie zęba: decyzja należy do Ciebie

Po dokładnym badaniu dentysta wskaże najwłaściwszą dla Ciebie metodę leczenia. Wybór między leczeniem kanałowym a usunięciem zęba zależy od kilku czynników. Jeśli masz jakiekolwiek obawy, podziel się nimi ze stomatologiem. Lekarz wyjaśni Ci przebieg procedur i rozwieje wszystkie wątpliwości.

$altImage

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz