Co będzie odpowiedniejsze w Twoim przypadku: leczenie kanałowe czy usunięcie zęba?
Badge field

Co będzie odpowiedniejsze w Twoim przypadku: leczenie kanałowe czy usunięcie zęba?

Published date field

Leczenie kanałowe i usunięcie zęba to dwa zabiegi stomatologiczne, którym poddawane są zęby wykazujące oznaki uszkodzeń lub objawy zakażenia. Wybór jednej lub drugiej metody leczenia może przysparzać kłopotów, jednak poniższe informacje pomogą Ci podjąć najlepszą decyzję.

Kiedy można uratować ząb?

Leczenie kanałowe może uratować ząb, który wykazuje oznaki żywotności, mimo że jego miazga jest uszkodzona, zakażona lub martwa. Miazga to tkanka wypełniająca jamę każdego zęba i zapewniająca prawidłowy przepływ krwi. Może ulec uszkodzeniu na skutek pęknięcia zęba lub jeśli dojdzie do powstania głębokich ubytków. W obydwu przypadkach bakterie zamieszkujące jamę ustną dostają się do miazgi, co może prowadzić do zakażenia, opuchlizny lub martwicy tej tkanki.

Kiedy należy usunąć ząb?

Jeśli uratowanie zęba okazuje się niemożliwe, dentysta zwykle decyduje się na jego usunięcie. Dzieje się tak zwykle w przypadku bardzo dużych ubytków, poważnie naruszających strukturę zęba i osłabiających go w takim stopniu, że wszelkie próby leczenia wydają się mało skuteczne. Usunięcie zęba zaleca się również w przypadku dużych pęknięć. Jak wyjaśniają badacze z Zakładu Stomatologii Dziecięcej Instytutu Stomatologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, jeśli złamanie przebiega poniżej linii dziąseł, ząb kwalifikowany jest zazwyczaj do usunięcia.

Zabieg leczenia kanałowego i postępowanie pozabiegowe

Zabieg leczenia kanałowego jest dość prosty. Po znieczuleniu zęba dentysta wykonuje otwór w jego tkance, a następnie usuwa zakażoną lub martwą miazgę. Po usunięciu miazgi komora zostaje odpowiednio oczyszczona z resztek bakterii, a jej przestrzeń wypełniona gutaperką, czyli materiałem zastępującym uszkodzoną tkankę. Następnie dentysta może umieścić na zębie koronę, która poprawi jego wygląd i wytrzymałość. W zależności od konkretnego przypadku leczenie kanałowe może wymagać wielokrotnych wizyt u dentysty.

Po wykonaniu całej procedury pacjent może odczuwać ból przez kilka dni. Zwykle jest to ból tępy, ostry lub przeszywający. Można mu zaradzić, zażywając zwykłe leki przeciwbólowe sprzedawane bez recepty. Jeśli ból nie ustępuje po przyjęciu tych środków, jest intensywny lub powracający, jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem.

Zabieg usunięcia zęba i postępowanie pozabiegowe

Jeśli usunięcie zęba okaże się konieczne, dentysta najpierw znieczuli otaczające go tkanki i sprawi, że podczas zabiegu nie będziesz odczuwać dyskomfortu. Następnie posłuży się przypominającym dźwignię narzędziem zwanym elewatorem, aby poluzować ząb osadzony w kieszonce. Kiedy ząb będzie gotowy do usunięcia, dentysta użyje specjalnych szczypiec. Usuwaniu zęba towarzyszy zwykle wrażenie ucisku, ale nie powoduje ono obniżenia ogólnego komfortu.

Jak wyjaśnia Poradnik Zdrowie, po usunięciu zęba najczęściej zakładanym opatrunkiem jest jałowy gazik, który pacjent powinien zagryzać przez 20 minut, aby zatamować krwawienie. Lekkie krwawienie przez 24 godziny po wykonaniu zabiegu to normalny objaw, podobnie jak niewielka opuchlizna na twarzy. Aby złagodzić stan zapalny, możesz zrobić okład z lodu. Po upłynięciu okresu powstrzymywania się od spożywania pokarmów stosuj dietę składającą się z miękkich i chłodnych posiłków, które nie podrażniają okolic usuniętego zęba; w miarę poprawy stanu tkanki możesz stopniowo zacząć spożywać swoje ulubione produkty.

Zagojenie się rany po wyrwanym zębie trwa co najmniej 2 tygodnie. W tym czasie należy delikatnie szczotkować zęby, aby zapobiec podrażnieniu gojącej się tkanki.

Decyzja należy do Ciebie

Po sprawdzeniu stanu zakażonego lub uszkodzonego zęba dentysta zaleci Ci najwłaściwszą metodę leczenia w oparciu o swoją profesjonalną wiedzę. Jeśli masz jakiekolwiek obawy, podziel się nimi ze stomatologiem. Lekarz wyjaśni Ci, że w porównaniu z dyskomfortem spowodowanym usunięciem zęba ból związany z leczeniem kanałowym jest naprawdę krótkotrwały. Jeśli zniechęcają Cię koszty leczenia kanałowego, dentysta skieruje Cię do ośrodków świadczących tańsze usługi stomatologiczne.

Wybór między leczeniem kanałowym a usunięciem zęba może wydawać się trudny, ale lekarz stomatolog z pewnością zaleci Ci rozwiązanie najlepsze dla Ciebie.

$altImage

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz