Ten artykuł przeczytasz w 2 minuty
Spis treści
- Jak można rozpoznać krosty na języku?
- Jakie są przyczyny powstawania krost na języku?
- Kiedy należy udać się do dentysty?
- Jak leczy się krosty na języku?
Ten artykuł przeczytasz w 2 minuty
Czy zauważyłeś kiedyś na swoim języku miękkie krosty i zastanawiałeś się co z tym zrobić? A może coś podobnego przytrafiło się członkowi Twojej rodziny? Małe, czerwone lub białe krosty mogą całkiem szybko wystąpić na powierzchni języka. Niemal 50% populacji cierpi na tą dolegliwość. Jak wyjaśnia portal Medonet, krosty na języku mogą pojawić się zarówno u dzieci, jak i u dorosłych.
W przypadku tego schorzenia zaburzeniu ulega funkcjonowanie brodawek grzybowatych, czyli małych, okrągłych wypustek, które znajdują się na powierzchni języka. Mogą one obrzęknąć i zmienić kolor. Jak wyjaśnia portal Medonet, krosty przybierają formę małych kulek, które sprawiają ból i utrudniają choremu wykonywanie codziennych czynności. Mogą występować licznie i często towarzyszą im inne objawy, takie jak pieczenie, mrowienie, suchość w ustach i zaburzenia smaku.
Przyczyny tej dolegliwości są różnorodne, chociaż nie wszystkie są dokładnie poznane. Czynniki zewnętrzne, takie jak stres, niedobór snu, nieprawidłowa dieta, spożywanie kwaśnych potraw i palenie to tylko niektóre z nich. Pewne stany chorobowe, np. egzema, alergie, język geograficzny, zaburzenia żołądkowo-jelitowe i astma, to również czynniki ryzyka, podobnie jak urazy języka spowodowane powtarzającym się podrażnieniem jego powierzchni (u osób noszących aparat ortodontyczny, mających skłonność do popychania zębów językiem, gryzących się w język lub powodujących przypadkowe urazy w inny sposób).
Jeśli objawy nie ustępują w ciągu kilku dni, skonsultuj się z dentystą, zwłaszcza jeśli krosty sprawiają Ci ból lub utrudniają spożywanie posiłków. U większości ludzi rozwija się mało uciążliwa postać, jednak u niektórych osób krosty przybierają poważniejszą i bardziej zakaźną formę, zwaną wysiewową. Towarzyszy jej wyższa gorączka i powiększone węzły chłonne. Objawy występujące u dzieci to brak apetytu i ślinienie. Postać wysiewowa może dokuczać choremu nawet przez dwa tygodnie. Niestety, po 1–2 miesiącach od ustąpienia pierwszych objawów można spodziewać się nawrotów choroby.
W większości przypadków leczenie nie jest konieczne, ponieważ objawy zwykle ustępują samoistnie. Istniejące metody leczenia skupiają się głównie na łagodzeniu dolegliwości. Pacjentom często zaleca się unikanie podrażnienia języka i ograniczenie spożycia pikantnych i kwaśnych potraw. Produkty nawilżające jamę ustną przydają się osobom, które skarżą się na suchość w ustach. Jeśli przeżuwanie pokarmu sprawia pacjentowi ból, lekarz może przepisać mu roztwór deksametazonu do płukania jamy ustnej.
Aby zapobiec powstawaniu krost na języku, nie zapominaj o regularnych wizytach kontrolnych u dentysty ani o zabiegach czyszczenia. Jak wyjaśnia portal Medonet, krosty mogą wystąpić na skutek wszelkich urazów mechanicznych. Prawidłowa higiena jamy ustnej zapobiega różnorodnym problemom, w tym występowaniu omawianych objawów. Podobne efekty przynosi zdrowa dieta i zapewnienie sobie wystarczającej ilości snu. Przestrzeganie tych zaleceń sprawi, że długo będziesz cieszyć się dobrym zdrowiem.