Afta na jezyku
Badge field

Czym są krosty na języku?

Published date field

Czy zauważyłeś kiedyś na swoim języku miękkie krosty i zastanawiałeś się co z tym zrobić? A może coś podobnego przytrafiło się członkowi Twojej rodziny? Małe, czerwone lub białe krosty mogą całkiem szybko wystąpić na powierzchni języka. Niemal 50% populacji cierpi na tą dolegliwość. Jak wyjaśnia portal Medonet, krosty na języku mogą pojawić się zarówno u dzieci, jak i u dorosłych.

Jak można rozpoznać krosty na języku?

W przypadku tego schorzenia zaburzeniu ulega funkcjonowanie brodawek grzybowatych, czyli małych, okrągłych wypustek, które znajdują się na powierzchni języka. Mogą one obrzęknąć i zmienić kolor. Jak wyjaśnia portal Medonet, krosty przybierają formę małych kulek, które sprawiają ból i utrudniają choremu wykonywanie codziennych czynności. Mogą występować licznie i często towarzyszą im inne objawy, takie jak pieczenie, mrowienie, suchość w ustach i zaburzenia smaku.

Jakie są przyczyny powstawania krost na języku?

Przyczyny tej dolegliwości są różnorodne, chociaż nie wszystkie są dokładnie poznane. Czynniki zewnętrzne, takie jak stres, niedobór snu, nieprawidłowa dieta, spożywanie kwaśnych potraw i palenie to tylko niektóre z nich. Pewne stany chorobowe, np. egzema, alergie, język geograficzny, zaburzenia żołądkowo-jelitowe i astma, to również czynniki ryzyka, podobnie jak urazy języka spowodowane powtarzającym się podrażnieniem jego powierzchni (u osób noszących aparat ortodontyczny, mających skłonność do popychania zębów językiem, gryzących się w język lub powodujących przypadkowe urazy w inny sposób).

Kiedy należy udać się do dentysty?

Jeśli objawy nie ustępują w ciągu kilku dni, skonsultuj się z dentystą, zwłaszcza jeśli krosty sprawiają Ci ból lub utrudniają spożywanie posiłków. U większości ludzi rozwija się mało uciążliwa postać, jednak u niektórych osób krosty przybierają poważniejszą i bardziej zakaźną formę, zwaną wysiewową. Towarzyszy jej wyższa gorączka i powiększone węzły chłonne. Objawy występujące u dzieci to brak apetytu i ślinienie. Postać wysiewowa może dokuczać choremu nawet przez dwa tygodnie. Niestety, po 1–2 miesiącach od ustąpienia pierwszych objawów można spodziewać się nawrotów choroby.

Jak leczy się krosty na języku?

W większości przypadków leczenie nie jest konieczne, ponieważ objawy zwykle ustępują samoistnie. Istniejące metody leczenia skupiają się głównie na łagodzeniu dolegliwości. Pacjentom często zaleca się unikanie podrażnienia języka i ograniczenie spożycia pikantnych i kwaśnych potraw. Produkty nawilżające jamę ustną przydają się osobom, które skarżą się na suchość w ustach. Jeśli przeżuwanie pokarmu sprawia pacjentowi ból, lekarz może przepisać mu roztwór deksametazonu do płukania jamy ustnej.

Aby zapobiec powstawaniu krost na języku, nie zapominaj o regularnych wizytach kontrolnych u dentysty ani o zabiegach czyszczenia. Jak wyjaśnia portal Medonet, krosty mogą wystąpić na skutek wszelkich urazów mechanicznych. Prawidłowa higiena jamy ustnej zapobiega różnorodnym problemom, w tym występowaniu omawianych objawów. Podobne efekty przynosi zdrowa dieta i zapewnienie sobie wystarczającej ilości snu. Przestrzeganie tych zaleceń sprawi, że długo będziesz cieszyć się dobrym zdrowiem.

 

$altImage

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz