Badge field

Pięć Przyczyn Pieczenia Języka | Colgate®

Published date field

 

Czy czujesz, jakby Twój język został poparzony gorącą kawą? Jeśli tak, to możesz mieć tzw. zespół piekących ust, zwany także zespołem pieczenia jamy ustnej. Schorzenie to może mieć wiele przyczyn, a kilka z nich może występować jednocześnie. Przyczyna bolesnego uczucia pieczenia języka, dziąseł, podniebienia i innych obszarów jamy ustnej może być trudna do ustalenia. Umów się na wizytę u dentysty lub lekarza, aby zdiagnozować, co może stać za piekącym bólem i jak można się go pozbyć. Poniżej podajemy kilka mniej poważnych przyczyn zespołu pieczenia jamy ustnej (zespołu piekących ust), które możesz omówić ze swoim dentystą lub lekarzem.

Suchość jamy ustnej

Gdy ilość śliny w jamie ustnej jest zbyt mała, by zachować w niej wilgoć, możesz doświadczyć uczucia suchości i lepkości, zwanego suchością jamy ustnej. Jest to schorzenie, które mogą wywołać różne czynniki, takie jak choroby wpływające na działanie gruczołów ślinowych, niektóre leki lub naturalne zmiany hormonalne. Chroniczna suchość może przyczynić się do uczucia pieczenia lub bólu w ustach. Twój dentysta może zalecić nawilżanie jamy ustnej poprzez picie większej ilości wody i ssanie bezcukrowych cukierków lub żucie bezcukrowej gumy do żucia. Stosowanie substytutu śliny pozwoli także poradzić sobie z suchością i zapewnić zdrowie jamy ustnej.

Niedobory żywieniowe

Niedobór ważnych składników odżywczych także może być przyczyną uczucia pieczenia w jamie ustnej. Braki witamin z grupy B i minerałów, w tym żelaza i cynku, mogą przyczynić się do zespołu pieczenia jamy ustnej, ponieważ wpływają na stan jej tkanek. Zadbaj o dobrze zbilansowaną dietę zawierającą świeże owoce i warzywa, ziarna, nabiał, orzechy, nasiona i zdrowe białka. Zanim zaczniesz przyjmować suplementy diety porozmawiaj ze swoim lekarzem.

Podrażnienie jamy ustnej

Picie zbyt dużej ilości podrażniających napojów, nadmierne szczotkowanie języka i nadużywanie płynu do ust może podrażnić tkanki jamy ustnej. Jeśli odczuwasz pieczenie w ustach, postaraj się ograniczyć picie kwaśnych napojów. Porozmawiaj z dentystą o swoich nawykach w zakresie higieny jamy ustnej, aby określić, czy mogą one powodować podrażnienia.

Skutki uboczne leków

Jedną z przyczyn pieczenia języka może być stosowanie leków. Niektóre mogą powodować ból i suchość jamy ustnej. Poinformuj swego lekarza, jeśli występują u Ciebie skutki uboczne leków, które przyjmujesz.

Schorzenia jamy ustnej

Pieczenie może być także spowodowane innymi schorzeniami, takimi jak drożdżyca jamy ustnej (grzybicze zakażenie jamy ustnej) lub język geograficzny (rumień wędrujący języka), gdzie powierzchnia języka przypomina mapę. Dentysta postawi diagnozę i poradzi, jak zmniejszyć ból i dyskomfort.

Choć niektóre przyczyny pieczenia języka są łatwe do zdiagnozowania, inne nie są tak oczywiste. Zaburzenia równowagi hormonalnej, uszkodzenie nerwów i alergie to tylko niektóre z przyczyn natury medycznej, które mogą powodować to schorzenie. Dbaj o zdrowie jamy ustnej i zdrowie całego organizmu poprzez odpowiednią higienę, właściwą dietę i regularne wizyty u dentysty. Porozmawiaj z dentystą o występujących u Ciebie objawach i dowiedz się, czy musisz udać się do lekarza w celu wykonania dalszych badań i diagnostyki.

 

$altImage

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz