Badge field

Jak szukać dentysty?

Published date field

Jak szukać dentysty?

Na dobry początek warto zapytać o kogoś godnego polecenia osób, którym ufasz — przyjaciół, rodzinę, znajomych, współpracowników, farmaceutę lub lekarza rodzinnego. Zapytaj ich, od jak dawna chodzą do swojego dentysty, na ile swobodnie mogą zadawać pytania, do jakiego dentysty chodzą (ogólnego czy specjalisty). Ważne jest, aby znaleźć dentystę, z którym dobrze się czujesz.

Inne metody poszukiwania dentysty:

  • Szukanie w Internecie dentystów w twojej okolicy. Coraz więcej dentystów ma swoje strony internetowe, na których przedstawiają oni swoją ofertę i metody leczenia."
  • Wykorzystaj Polskie Książki Telefoniczne. Pod hasłem „stomatolog”, „gabinet stomatologiczny” czy „przychodnia” znajdziesz numery telefonów i adresy zarówno stomatologów jak i gabinetów .

Jakiego dentysty warto szukać?

Dentyści ogólni są przeszkoleni w prowadzeniu wszystkich typów leczenia. W razie trudności lub nietypowych problemów, dentysta może skierować pacjenta do jednego z następujących specjalistów:

  • Dentyści pediatryczni/pedodonci specjalizują się w stomatologii pediatrycznej (dziecięcej).
  • Endodonci diagnozują i leczą choroby miazgi zębowej i wykonują leczenie kanałowe (wielu dentystów ogólnych także wykonuje leczenie kanałowe).
  • Protetycy specjalizują się w koronach mostach i protezach zębowych.
  • Patolodzy jamy ustnej diagnozują choroby jamy ustnej za pomocą badań laboratoryjnych. Specjalizują się oni także w stomatologii sądowej.
  • Chirurdzy jamy ustnej/szczękowi prowadzą leczenie chirurgiczne, takie jak usuwanie torbieli, guzów i zębów. Mogą oni także leczyć złamania lub inne problemy związane ze szczękami i wymagające leczenia chirurgicznego, w tym także obejmujące staw skroniowo-żuchwowy (SSŻ). Stosują oni również metody zbliżone do używanych przez chirurgów plastycznych w celu leczenia problemów kosmetycznych dotyczących szczęki i twarzy.
  • Ortodonci korygują nieprawidłowo ustawione zęby za pomocą aparatów ortodontycznych i innych urządzeń, które przemieszczają zęby do korzystniejszego położenia.
  • Periodontolodzy specjalizują się w rozpoznawaniu i leczeniu chorób dziąseł.

Jak zostać praktykującym dentystą?

Lekarz ogólny lub specjalista musi posiadać stopień lekarza stomatologa, który uzyskuje się po ukończeniu odpowiedniego kierunku studiów na Akademiach Medycznych. Wymagania związane z tym kierunkiem studiów są następujące: pięć lat studiów dla uzyskania tytułu uprawniającego do prowadzenia praktyki ogólnej plus jeden rok lub dwa lata zaawansowanych studiów w celu uzyskania określonej specjalizacji. Aby rozpocząć praktykę, absolwenci uczelni muszą zdać egzamin państwowy.

$altImage

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz