Ten artykuł przeczytasz w 1,5 minuty
Spis treści
Ten artykuł przeczytasz w 1,5 minuty
Co to jest DSSŻ?
DSSŻ, czyli dysfunkcja stawu skroniowo-żuchwowego, oznacza nieprawidłowe działanie przegubu łączącego szczękę górną i dolną. Przegub ten jest jednym z najbardziej złożonych stawów w organizmie; jest on odpowiedzialny za poruszanie żuchwą do przodu, do tyłu oraz na boki. Każdy problem uniemożliwiający prawidłowe działanie tego złożonego systemu mięśni, więzadeł, krążków stawowych i kości jest określany jako DSSŻ. Częstym objawem DSSŻ jest przeskakiwanie lub "trzaskanie" żuchwy, bądź nawet jej chwilowe unieruchamianie. Często nie jest możliwe dokładne określenie przyczyny tego zaburzenia.
Jakie są objawy DSSŻ?
Zespół SSŻ może przejawiać się wieloma różnymi objawami. Często trudno jest określić z całą pewnością, czy u pacjenta występuje DSSŻ, gdyż poszczególne objawy mogą także występować w innych schorzeniach. Dentysta może pomóc w postawieniu prawidłowego rozpoznania, dokładnie sprawdzając stan zdrowia i uzębienia, przeprowadzając badanie kliniczne i wykonując odpowiednie badania rentgenowskie.
Do najczęstszych objawów DSSŻ należą:
Jak leczy się DSSŻ?
Ze względu na to, że nie istnieje jedna metoda leczenia DSSŻ, dostępnych jest wiele różnych metod, które mogą znacznie zmniejszać nasilenie objawów. Dentysta może zalecić stosowanie jednej lub więcej spośród następujących metod:
DSSŻ pojawia się, gdy złożony staw łączący szczękę górną i żuchwę działa nieprawidłowo. |