Badge field

Wizyta u dentysty. Czego oczekiwać na przeglądzie stomatologicznym?

Published date field

Jak wygląda wizyta u stomatologa?
Po pierwsze, ważne jest znalezienie dentysty, w którego gabinecie będziesz czuć się swobodnie. Jeżeli znalazłeś osobę, która Ci odpowiada, następnym krokiem jest ustalenie terminu badania kontrolnego - należy je przeprowadzić przed pojawieniem się jakichkolwiek problemów.

Podczas pierwszej wizyty stomatolog przeprowadzi pełny wywiad dotyczący Twojego zdrowia. Pamiętaj, aby podczas kolejnych wizyt informować go o wszelkich zmianach swojego stanu zdrowia.

Większość wizyt u stomatologa polega na przeglądzie stanu uzębienia i dziąseł. Regularne odbywanie takich wizyt kontrolnych (najlepiej co 6 miesięcy) sprawi, że Twoje zęby pozostaną czyste i będą Ci dłużej służyły, a także może zapobiec wielu bolesnym dolegliwościom.

 • Dokładne czyszczenie
  Prawie w każdym przypadku w trakcie wizyty kontrolnej stomatolog lub higienista przeprowadza kompletne czyszczenie zębów. Przy pomocy specjalnych instrumentów usuwa osad z miejsc poniżej linii dziąseł, usuwając nagromadzoną tam płytkę bakteryjną i kamień nazębny, który może być przyczyną choroby dziąseł, ubytków tkanki zęba, nieprzyjemnego zapachu z ust i innych problemów. Stomatolog lub dentysta może także wypolerować zęby i oczyścić je przy pomocy nici dentystycznej.
 • Kompletne badanie kontrolne
  Stomatolog przeprowadzi dokładne badanie kontrolne Twoich zębów, dziąseł i jamy ustnej w poszukiwaniu oznak zmian chorobowych lub innych problemów. Będzie chciał pomóc Ci w zachowaniu dobrego zdrowia jamy ustnej i zapobiec powstaniu poważniejszych problemów poprzez ich wyszukanie i jak najszybsze wyleczenie.
 • Prześwietlenia RTG
  W zależności od wieku, ryzyka rozwoju chorób i objawów, stomatolog może zalecić wykonanie prześwietlenia RTG. Jest to badanie, które może rozpoznać problemy niezauważalne w inny sposób, na przykład uszkodzenia kości szczęk, zęby zatrzymane, ropnie zębowe, torbiele lub guzy, a także próchnicę między zębami. Nowoczesne gabinety dentystyczne dysponują aparaturą, która praktycznie nie emituje promieniowania X - jego ilość nie przekracza dawki, jaką człowiek otrzymuje spędzając dzień na słońcu lub weekend przed telewizorem. Środkiem zapobiegawczym podczas prześwietlenia powinno być zawsze zakładanie fartucha z gumy ołowiowej. Kobiety w ciąży powinny poinformować stomatologa o swoim stanie, gdyż w ich przypadku badania rentgenowskie można wykonywać jedynie w wyjątkowych sytuacjach.
  Stomatolog może poprosić o wykonanie zdjęcia rentgenem panoramicznym. Ten rodzaj filmu pozwala za jednym razem uzyskać pełny obraz górnej i dolnej szczęki, dzięki czemu stomatolog może zdobyć wiedzę o zgryzie pacjenta oraz relacjach pomiędzy poszczególnymi zębami a łukiem zębowym.

Jak często powinienem odwiedzać stomatologa?
Jeżeli Twoje zęby i dziąsła są w dobrym stanie, następną wizytę możesz zaplanować dopiero za 3-6 miesięcy. Jeżeli potrzebne jest dalsze leczenie, powiedzmy założenie wypełnienia, usunięcie zęba mądrości lub naprawienie złamanej korony, przed opuszczeniem gabinetu należy uzgodnić termin następnej wizyty. Nie zapomnij także o zadawaniu pytań stomatologowi - jest to okazja do wyjaśnienia wszelkich wątpliwości.

$altImage

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz