Wizyta u dentysty. Czego oczekiwać na przeglądzie stomatologicznym?

Jak wygląda wizyta u stomatologa?
Po pierwsze, ważne jest znalezienie dentysty, w którego gabinecie będziesz czuć się swobodnie. Jeżeli znalazłeś osobę, która Ci odpowiada, następnym krokiem jest ustalenie terminu badania kontrolnego - należy je przeprowadzić przed pojawieniem się jakichkolwiek problemów.

Podczas pierwszej wizyty stomatolog przeprowadzi pełny wywiad dotyczący Twojego zdrowia. Pamiętaj, aby podczas kolejnych wizyt informować go o wszelkich zmianach swojego stanu zdrowia.

Większość wizyt u stomatologa polega na przeglądzie stanu uzębienia i dziąseł. Regularne odbywanie takich wizyt kontrolnych (najlepiej co 6 miesięcy) sprawi, że Twoje zęby pozostaną czyste i będą Ci dłużej służyły, a także może zapobiec wielu bolesnym dolegliwościom.

 • Dokładne czyszczenie
  Prawie w każdym przypadku w trakcie wizyty kontrolnej stomatolog lub higienista przeprowadza kompletne czyszczenie zębów. Przy pomocy specjalnych instrumentów usuwa osad z miejsc poniżej linii dziąseł, usuwając nagromadzoną tam płytkę bakteryjną i kamień nazębny, który może być przyczyną choroby dziąseł, ubytków tkanki zęba, nieprzyjemnego zapachu z ust i innych problemów. Stomatolog lub dentysta może także wypolerować zęby i oczyścić je przy pomocy nici dentystycznej.
 • Kompletne badanie kontrolne
  Stomatolog przeprowadzi dokładne badanie kontrolne Twoich zębów, dziąseł i jamy ustnej w poszukiwaniu oznak zmian chorobowych lub innych problemów. Będzie chciał pomóc Ci w zachowaniu dobrego zdrowia jamy ustnej i zapobiec powstaniu poważniejszych problemów poprzez ich wyszukanie i jak najszybsze wyleczenie.
 • Prześwietlenia RTG
  W zależności od wieku, ryzyka rozwoju chorób i objawów, stomatolog może zalecić wykonanie prześwietlenia RTG. Jest to badanie, które może rozpoznać problemy niezauważalne w inny sposób, na przykład uszkodzenia kości szczęk, zęby zatrzymane, ropnie zębowe, torbiele lub guzy, a także próchnicę między zębami. Nowoczesne gabinety dentystyczne dysponują aparaturą, która praktycznie nie emituje promieniowania X - jego ilość nie przekracza dawki, jaką człowiek otrzymuje spędzając dzień na słońcu lub weekend przed telewizorem. Środkiem zapobiegawczym podczas prześwietlenia powinno być zawsze zakładanie fartucha z gumy ołowiowej. Kobiety w ciąży powinny poinformować stomatologa o swoim stanie, gdyż w ich przypadku badania rentgenowskie można wykonywać jedynie w wyjątkowych sytuacjach.
  Stomatolog może poprosić o wykonanie zdjęcia rentgenem panoramicznym. Ten rodzaj filmu pozwala za jednym razem uzyskać pełny obraz górnej i dolnej szczęki, dzięki czemu stomatolog może zdobyć wiedzę o zgryzie pacjenta oraz relacjach pomiędzy poszczególnymi zębami a łukiem zębowym.

Jak często powinienem odwiedzać stomatologa?
Jeżeli Twoje zęby i dziąsła są w dobrym stanie, następną wizytę możesz zaplanować dopiero za 3-6 miesięcy. Jeżeli potrzebne jest dalsze leczenie, powiedzmy założenie wypełnienia, usunięcie zęba mądrości lub naprawienie złamanej korony, przed opuszczeniem gabinetu należy uzgodnić termin następnej wizyty. Nie zapomnij także o zadawaniu pytań stomatologowi - jest to okazja do wyjaśnienia wszelkich wątpliwości.

Celem artykułu jest promowanie wiedzy na temat ogólnych zagadnień dotyczących zdrowia jamy ustnej. Jego intencją nie jest zastąpienie profesjonalnej porady lekarskiej, diagnozy lub leczenia. Wszelkie pytania dotyczące stanu zdrowia lub leczenia zawsze konsultuj z dentystą lub innym lekarzem.

Znajdź więcej artykułów