Badge field

Czym są korony i mosty w stomatologii?

Published date field

Czym są korony i mosty?
Zarówno korony, jak i mosty są stałymi urządzeniami protetycznymi. W odróżnieniu od urządzeń ruchomych, takich jak protezy zębowe, które można codziennie wyjmować i czyścić, korony i mosty są mocowane do istniejących zębów lub implantów i mogą być zdejmowane jedynie przez dentystę.

Jak działają korony?
Korona służy do całkowitego przykrycia uszkodzonego zęba. Oprócz funkcji wzmocnienia uszkodzonego zęba, korona może poprawić jego wygląd, kształt lub wyrównanie. Korona może zostać także umieszczona na wierzchołku implantu, gdzie swoim wyglądem, strukturą i funkcją zastępuje ząb. Korony porcelanowe lub ceramiczne można dopasować do naturalnego zabarwienia zębów. Do innych materiałów należy złoto i stopy metali, akryl i ceramika. Stopy te mają zazwyczaj większą wytrzymałość niż porcelana i mogą być zalecane w przypadku zębów trzonowych. Często stosowana jest porcelana przyklejona do płytki metalowej z uwagi na wytrzymałość i atrakcyjny wygląd.

Dentysta może zalecić koronę w celu:

Jak działają mosty?
Most może być zalecany w przypadkach, gdy brakuje jednego lub więcej zębów. Szpary pozostałe po brakujących zębach powodują rotację pozostałych zębów lub ich przesunięcie do wolnych przestrzeni, co skutkuje nieprawidłowym zgryzem. Zaburzenia równowagi spowodowane brakującymi zębami mogą także być przyczyną chorób dziąseł i stawu skroniowo-żuchwowego (SSŻ).

Mosty są często wykorzystywane do zastąpienia jednego lub więcej brakujących zębów. Są one umieszczane w przestrzeniach, gdzie brakuje zębów. Mosty są mocowane do naturalnych zębów lub implantów otaczających puste przestrzenie. Zęby te, zwane filarami, służą jako punkty zakotwiczenia mostu. Do koron, które pokrywają filary, mocowany jest ząb zastępczy, określany jako element mostu. Podobnie jak w przypadku koron, pacjent ma możliwość wyboru materiału, z jakiego wykonany zostanie most. Dentysta może pomóc w podjęciu decyzji co do wyboru materiału w zależności od lokalizacji brakującego zęba (lub zębów), ich funkcji, kwestii estetycznych oraz kosztów. Mosty porcelanowe lub ceramiczne można dopasować do naturalnego zabarwienia zębów.

Jak są wykonywane korony i mosty?
Przed wykonaniem korony bądź mostu należy zredukować rozmiar zęba (lub zębów), tak aby korona lub most odpowiednio do nich pasowały. Po zredukowaniu zęba/zębów, dentysta wykona odpowiedni wycisk, na podstawie którego zostanie przygotowana dokładna forma do wykonania korony lub mostu. W przypadku użycia porcelany dentysta określi prawidłowy odcień korony lub mostu, dopasowany do koloru istniejących zębów.

Na podstawie wykonanego wycisku laboratorium dentystyczne może wykonać koronę lub most z materiału określonego przez dentystę. Na ząb zostanie założona tymczasowa korona lub most w celu osłonięcia przygotowanego zęba w okresie przygotowywania stałej korony lub mostu. Gdy stała korona lub most są gotowe, wówczas tymczasowa korona lub most są zdejmowane i na przygotowanym zębie lub zębach mocowana jest nowa korona lub most.

Jaka jest trwałość koron i mostów?
Choć korona lub most może służyć do końca życia, to jednak czasem zdarza się, że ulegają one obluzowaniu lub wypadają. Najważniejszą rzeczą, o jaką można zadbać w celu zapewnienia długowieczności korony lub mostu, jest przestrzeganie odpowiedniej higieny jamy ustnej. Most może utracić podporę, jeżeli ząb lub kość, które utrzymują go na miejscu, zostaną uszkodzone przez proces chorobowy. Należy dbać o zdrowie dziąseł i zębów, szczotkując je pastą z fluorem dwa razy dziennie i codziennie czyszcząc je nicią dentystyczną. Należy ponadto regularnie zgłaszać się do dentysty lub higienisty na kontrolę i profesjonalne czyszczenie zębów.

Aby uniknąć uszkodzenia nowej korony lub mostu należy unikać żucia twardych pokarmów, lodu i innych twardych przedmiotów.

Korony
Porcelain Gold
Porcelana na metalu. Cała korona lana złota.
Mosty
Space Bridge Cemented
Przygotowanie zębów wokół wolnych przestrzeni. Most jest mocowany i ustawiany w taki sposób, aby pasował i zapewniał komfort. Most jest mocowany na miejscu za pomocą cementu.
 

$altImage

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz