Bialy usmiech

4 rodzaje produktów wybielających zęby

Rozjaśnianie i wybielanie zębów stało się dla wielu osób najczęściej wybieranym zabiegiem estetycznym. Procedury dostępne w gabinecie dentystycznym i łatwe w użyciu artykuły sprzedawane bez recepty mogą w zauważalny sposób wpłynąć na Twój uśmiech. Poznaj cztery najpopularniejsze sposoby wybielania zębów.

Przyczyny zewnętrznych przebarwień zębów

Jak wyjaśnia portal Stomatologia News, niektóre potrawy i nawyki mogą wpływać na odcień zębów. Są to m.in.:

  • Palenie
  • Czerwone wino
  • Kawa lub herbata
  • Ciemne napoje gazowane
  • Sosy i przyprawy
  • Ciemne owoce, takie jak maliny, czarne jagody i jeżyny

Na szczęście produkty wybielające zęby potrafią usunąć plamy powierzchniowe, a zabieg wybielający wykonany w gabinecie dentystycznym przyniesie zauważalne wyniki w bardzo krótkim czasie. Poniżej znajduje się opis czterech różnych produktów wybielających zęby.

1. Wybielająca pasta do zębów i płyn do płukania jamy ustnej

Możesz zamienić swoją zwykłą pastę do zębów i płyn do płukania jamy ustnej na produkty wybielające. Wybielająca pasta do zębów może zawierać delikatne substancje ścierne, które podczas szczotkowania usuwają plamy powierzchniowe. Jak wyjaśnia portal Medonet, płyn do płukania jamy ustnej o działaniu wybielającym może zawierać nadtlenek wodoru lub inne składniki. Istnieją nawet specjalne szczoteczki do wybielania zębów, posiadające zagęszczone włosie, które poleruje zęby bez ścierania.

2. Guma do żucia i plastry wybielające zęby

Wybielające gumy do żucia bez cukru pomagają zębom na wiele sposobów. Po pierwsze, guma żuta po posiłku pobudza wydzielanie śliny, która wypłukuje bakterie i resztki pokarmu. Po drugie, składniki wybielające zawarte w gumie pokrywają powierzchnie zębów, zapobiegając przebarwieniom. Żucie gumy po posiłkach może wzmocnić rezultaty osiągnięte dzięki zabiegowi wybielającemu.

Plastry wybielające to małe, plastikowe paski zawierające żel z nadtlenkiem wodoru, które przykłada się do zębów. W zależności od instrukcji producenta można je nosić maksymalnie 30 minut dziennie, przez maksymalnie dwa tygodnie – w tym czasie ujawni się efekt wybielający.

3. Wybielające nakładki na zęby

Nakładki te przypominają ochraniacz na zęby. Wypełnia się je roztworem na bazie żelu. Można je kupić gotowe lub poprosić dentystę o wykonanie spersonalizowanej nakładki i wypełnienie jej profesjonalnym produktem wybielającym. W tym drugim przypadku dentysta pobierze odcisk zębów, a następnie dopasuje nakładkę do jamy ustnej pacjenta. Nakładki sprzedawane bez recepty zawierają mniejsze stężenie nadtlenku wodoru. Podobnie jak w przypadku plastrów wybielających, aby osiągnąć najlepsze wyniki, nakładki należy stosować kilka razy w tygodniu, przez maksymalnie dwa tygodnie.

4. Zabieg wybielający w gabinecie dentystycznym

Zabieg wybielający w gabinecie dentystycznym daje znakomite rezultaty. Dentysta nałoży najpierw na Twoje dziąsła i usta warstwę ochronną, która zabezpieczy je przed silnie działającymi składnikami wybielającymi. Następnie nałoży żel wybielający na zęby i użyje lampy ultrafioletowej, aby aktywować składniki. Stężenie składników wybielających stosowanych podczas tego zabiegu jest wyższe niż w przypadku produktów sprzedawanych w sklepach. Cena jest oczywiście wyższa, ale efekty są zwykle lepsze i utrzymują się dłużej.

Rzeczy, o których należy pamiętać przed wyborem metody wybielania zębów

Efekt wybielający nie trwa wiecznie i zwykle wymaga korekty i zabiegów pomocniczych. W miarę jak spożywasz kwaśne lub ciemne produkty i napoje, na Twoich zębach powstaje coraz więcej plam powierzchniowych.

Pamiętaj, że przed stosowaniem jakiejkolwiek metody wybielania należy przestrzegać zasad prawidłowej higieny jamy ustnej. Sprawdź stan swojego uzębienia pod kątem próchnicy lub choroby dziąseł. W przeciwnym razie może się u Ciebie rozwinąć nadwrażliwość lub stan zapalny dziąseł. Przed przystąpieniem do wybielania porozmawiaj z dentystą, aby upewnić się, że wybrana metoda pozwoli Ci uzyskać najlepszy efekt.

Zdrowy uśmiech ma dla wielu osób ogromne znaczenie – prawidłowa higiena jamy ustnej zapewni Twoim zębom długotrwały połysk. Dostępne w sklepach produkty wybielające są tanie i łatwe w użyciu. Jednak zabieg wykonany u dentysty daje bardziej długotrwałe efekty. W każdym razie skonsultuj się z dentystą, który udzieli Ci porady dotyczącej metody wybielania najlepszej dla Ciebie.

$altImage

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz