Bialy usmiech

4 rodzaje produktów wspierających wybielanie zębów

Ostatnia aktualizacja artykułu: 24 Jun 2024

Artykuł zweryfikowany merytorycznie przez: lek. dent. Bogumiła Szeląg

Wybielanie, czyli rozjaśnianie koloru zębów, jest obecnie jednym z częściej wybieranych zabiegów estetycznych w stomatologii. Na rynku dostępnych jest wiele produktów, które możemy wykorzystać w domowym zaciszu, aby poprawić estetykę naszego uśmiechu w łatwy sposób. Oto cztery najpopularniejsze produkty wspierające wybielanie zębów.

Przyczyny przebarwień zębów

Przebarwienia zębów dzieli się na dwa rodzaje:

  • endogenne, czyli spowodowane czynnikami wewnątrzpochodnymi, np. urazami zębów, przyjmowaniem pewnych leków, czy leczeniem kanałowym,

  • oraz egzogenne, czyli spowodowane czynnikami zewnątrzpochodnymi, np. winem, kawą, czy innymi, mocno barwiącymi produktami spożywczymi.

Dzięki odpowiedniej higienie jamy ustnej, ograniczeniu barwiących produktów spożywczych i unikaniu palenia papierosów można zapobiegać powstawaniu przebarwień zewnątrzpochodnych (egzogennych). Wynika to z faktu, że barwniki znajdujące się w takich produktach kumulują się w złogach nazębnych, na zewnętrznej powierzchni szkliwa oraz w głębszych tkankach zęba i powodują widoczne, lecz możliwe do usunięcia, przebarwienia.

Oto niektóre potrawy i nawyki mogące wpływać na odcień zębów. Są to m.in.:

  • Kawa i herbata

  • Czerwone wino

  • Curry

  • Kurkuma

  • Jagody i jeżyny

  • Palenie wyrobów tytoniowych

Na szczęście ogólnodostępne produkty wybielające mogą w pewnym stopniu usunąć plamy i osady z powierzchni szkliwa, rozjaśniając w ten sposób uśmiech. 

 

Produkty wspierające wybielanie zębów

Oto 4 najpopularniejsze produkty, które pomogą Ci w wybieleniu zębów i uzyskaniu oczekiwanego koloru zębów w łatwy sposób:

1. Wybielająca pasta do zębów

Wybielająca pasta do zębów  to jeden z najprostszych i najbardziej dostępnych sposobów na rozjaśnienie uśmiechu. W zależności od zawartych składników aktywnych, pasta może usuwać przebarwienia na zębach poprzez ścieranie i polerowanie lub wybielanie chemiczne. 

Mechaniczne usuwanie nieestetycznych plam i przebarwień powierzchniowych, powstałych w wyniku spożywania np. kawy, czerwonego wina lub palenia papierosów, jest możliwe dzięki dodatkowi do past substancji polerujących. 

Pasta wybielająca chemicznie wykorzystuje zaś chemiczne utleniające właściwości nadtlenku wodoru. Wpływa on na kolor tkanek zębów, powodując ich faktyczne rozjaśnienie.

Ważne jest, aby wybierać pasty wybielające bezpieczne dla szkliwa, dlatego zanim zdecydujemy się na konkretny produkt, warto skonsultować jego wybór z dentystą. Pomoże on znaleźć pastę idealnie dopasowaną do naszych indywidualnych potrzeb, szczególnie jeżeli zmagamy się z nadwrażliwością zębów.

2. Wybielający płyn do płukania jamy ustnej

Wybielający płyn do płukania jamy ustnej to kolejny produkt, który może wspomóc proces rozjaśniania zębów, jednocześnie dbając o zdrowie naszej jamy ustnej. Dzięki zawartości składników antybakteryjnych oraz substancji wybielających (np. nadtlenku wodoru), pomaga w redukcji przebarwień oraz ochronie przed próchnicą. Regularne stosowanie wybielającego płynu do płukania ust może nie tylko wspierać utrzymanie zębów w czystości po posiłkach, ale także przyczyniać się do utrzymania bielszego odcienia szkliwa. Płukanki te są szczególnie polecane jako uzupełnienie codziennej higieny, ponieważ pozwalają dotrzeć do trudno dostępnych obszarów jamy ustnej.

3. Żele i aplikatory wybielające zęby

Jednym z łatwo dostępnych produktów wybielających zęby jest poręczny aplikator Colgate Max White Overnight Whitening Pen. Dzięki zawartości 0,1% nadtlenku wodoru, aplikator pomaga w 3 tygodnie rozjaśnić odcień zębów, przy regularnym stosowaniu co noc. Jego użycie jest bardzo proste - wystarczy nałożyć serum na suchą i czystą powierzchnię zębów na noc, a następnie rano wyszczotkować zęby. 

4. Nici dentystyczne i szczoteczki do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych

Choć sama nić dentystyczna i szczoteczki do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych nie wybielają zębów, są ważnym elementem kompleksowej higieny jamy ustnej, która może wspierać utrzymanie bielszego uśmiechu i zwiększać skuteczność innych metod wybielania. Regularne czyszczenie przestrzeni międzyzębowych zapobiega gromadzeniu się płytki nazębnej, która podczas spożywania silniej barwiących produktów spożywczych, może zmieniać kolor i powodować widoczne przebarwienia. Dzięki czyszczeniu przestrzeni międzyzębowych nie tylko wspierasz bielszy uśmiech, ale przede wszystkim dbasz o zdrowie jamy ustnej.

 

Rzeczy, o których należy pamiętać podczas wybielania zębów

Pamiętaj, że przed zastosowaniem jakiejkolwiek metody wybielania należy przestrzegać zasad prawidłowej higieny jamy ustnej. Sprawdź stan swojego uzębienia u dentysty pod kątem próchnicy lub choroby dziąseł i przyzębia. Przed przystąpieniem do wybielania porozmawiaj z lekarzem lub higienistką stomatologiczną, aby upewnić się, że wybrana metoda jest dla Ciebie odpowiednia.

Musisz również pamiętać, że efekt wybielania nie zawsze jest długotrwały i może wymagać powtórzenia. Wiele zależy od Ciebie! Kluczowym aspektem w zapobieganiu powstawania przebarwień jest stosowanie białej diety. Ograniczenie spożycia kawy, herbaty, czerwonego wina i palenia papierosów spowoduje, że efekt wybielania utrzyma się na dłużej. 

Dodatkowo, dokładnie przestrzegaj zaleceń zawartych w instrukcji produktu wybielającego. Nie przekraczaj zalecanego czasu aplikacji ani częstotliwości stosowania, aby uniknąć podrażnienia dziąseł i nadwrażliwości zębów oraz cieszyć się białym, a przede wszystkim, zdrowym uśmiechem.

 

$altImage

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz