mężczyzna wyciska tubkę pasty
Badge field

Jak wybrać najlepszą wybielającą pastę do zębów?

Published date field

Ostatnia aktualizacja artykułu: 09 Apr 2024

Artykuł zweryfikowany merytorycznie przez: lek. dent. Bogumiła Szeląg

Jak wybrać najlepszą wybielającą pastę do zębów?

W drogeriach i sklepach półki z produktami do higieny jamy ustnej oferują wiele wybielających past do zębów. Różnią się one pod względem zawartości składników aktywnych i oferowanych korzyści, co znacznie utrudnia podjęcie decyzji. Bez względu na to, czy chcesz rozjaśnić zęby, czy przywrócić im dawny blask, zrozumienie różnic między produktami wybielającymi ułatwi Ci dokonanie właściwego wyboru.

Rodzaje past wybielających

Pasty wybielające zęby różnią się przede wszystkim zawartością składników aktywnych i mechanizmem działania. Można je podzielić na dwie główne kategorie:

  1. Pasty o właściwościach ściernych: mechanizm ich działania polega na usuwaniu przebarwień powierzchniowych w sposób mechaniczny, czyli poprzez ścieranie i polerowanie. Nie zmieniają faktycznej barwy zębów, ale usuwają nieestetyczne przebarwienia powstające w wyniku spożywania np. kawy, czerwonego wina lub palenia papierosów.

  2. Pasty chemiczne: zawierają głównie nadtlenek wodoru lub nadtlenek karbamidu. Mechanizm działania opiera się na procesie chemicznym - nadtlenek wodoru wnika w głąb zęba i reaguje z barwnymi substancjami odpowiedzialnymi za powstanie przebarwień.

Jaką pastę wybielającą wybrać?

Wybór najlepszej pasty wybielającej zależy od indywidualnych potrzeb, stanu zdrowia jamy ustnej oraz oczekiwanych rezultatów. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci wybrać odpowiednią pastę wybielającą:

  1. Skonsultuj się z dentystą. Zanim zaczniesz stosować wybielającą pastę do zębów, warto porozmawiać o tym ze swoim dentystą. Profesjonalista pomoże ocenić stan Twoich zębów, zidentyfikować ewentualne problemy z jamą ustną oraz pomóc w wyborze odpowiedniej pasty.

  2. Czytaj składniki pasty do zębów. Wybierz pastę wybielającą, która zawiera skuteczne i bezpieczne dla szkliwa składniki wybielające, takie jak nadtlenek wodoru lub nadtlenek karbamidu. Zwróć uwagę na pasty o wysokim współczynniku RDA - one mogą uszkodzić szkliwo przy długotrwałym i nieprawidłowym stosowaniu.

  3. Rozważ swoje potrzeby. Jeśli masz wrażliwe zęby, poszukaj pasty wybielającej, która jest specjalnie przeznaczona dla osób z nadwrażliwością zębów. Takie pasty często zawierają składniki, które pomagają zmniejszyć ból związany z tą przypadłością.

Podczas wyboru pasty wybielającej warto zwrócić uwagę na to, by zawierała ona związki fluoru (całkowita zawartość fluoru w paście dla dorosłych to 1450 ppm), które chronią przed próchnicą i ubytkami. Dodatkowo, warto by pasta wybielająca oferowała inne korzyści, takie jak zapewnienie świeżego oddechu.

Pamiętaj jednak, aby przed rozpoczęciem stosowania produktów wybielających skonsultować się z dentystą. Zwłaszcza, jeśli masz w zębach plomby, czyli wypełnienia, lub uzupełnienia protetyczne, takie jak licówki czy korony. W takich przypadkach należy być świadomym, że wybieleniu ulegają wyłącznie żywe tkanki zęba.

Jak postępować po użyciu pasty wybielającej?

Po kuracji z użyciem pasty wybielającej warto zwrócić dokładną uwagę na to, jakich innych produktów do higieny jamy ustnej używamy. Włączenie pasty remineralizującej, czyli wzmacniającej szkliwo, z pewnością będzie dobrym pomysłem. Produkty zawierające hydroksyapatyt, który wbudowuje się w strukturę szkliwa, uszczelniają powierzchnię uszkodzonego szkliwa, wzmacniając przy tym zęby. Dodatkowo zapobiegają ponownemu wnikaniu substancji przebarwiających. Pamiętaj również o tzw. białej diecie, która pomoże Ci utrzymać efekty wybielania.

Pasta wybielająca zęby a skutki uboczne

Najczęstszym efektem ubocznym stosowania preparatów wybielających jest nadwrażliwość zębów. Jeśli używasz past zawierających środki wybielające i dokucza Ci krótki, przeszywający ból zębów na m.in. zimne lub ciepłe bodźce, albo kwaśne produkty spożywcze, wybierz taką pastę, której składniki aktywne mają łagodniejsze działanie. Wypróbuj pastę opartą na zasadzie wybielania chemicznego i unikaj past z substancjami ściernymi. W ten sposób zmniejszysz odczuwany dyskomfort. Preparaty wybielające są bezpieczne, jeśli stosujesz się do instrukcji i przestrzegasz czasu ich aplikacji. W przypadku pojawienia się wątpliwości, warto zasięgnąć porady u dentysty lub higienistki stomatologicznej

$altImage

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz