Inne sposoby na chorobę dziąseł
Zwalczając chorobę dziąseł, nie zapominaj o podstawach! Szczotkowanie zębów dwa razy dziennie pomoże zapewnić Ci zdrowy uśmiech. Ten element higieny to pierwszy krok, który usuwa płytkę bakteryjną (biofilm) z powierzchni zębów i dziąseł. Aby usunąć bakterie z przestrzeni międzyzębowych, stosuj nitki dentystyczne lub specjalne irygatory. I pamiętaj – szczoteczki do zębów należy wymieniać co trzy miesiące. Postrzępione włosie nie czyści prawidłowo, a stare szczoteczki mogą być siedliskiem bakterii.
Pamiętaj – kamienia nazębnego powstałego z płytki nie można usunąć w ramach domowej rutyny pielęgnacyjnej. Regularne, profesjonalne czyszczenie w gabinecie dentystycznym zapewni Ci zęby wolne od płytki i kamienia nazębnego, zanim spowodują chorobę dziąseł. Co więcej, profesjonalne czyszczenie jest w stanie odwrócić stan zapalny dziąseł na wczesnych etapach choroby. Jeśli między kolejnymi sesjami czyszczenia gromadzi się u Ciebie duża ilość kamienia, stomatolog może zalecić Ci częstsze wizyty i specjalną pastę przeciw kamieniowi nazębnemu.
Przeciwbakteryjny płyn do płukania jamy ustnej to świetny sposób na zdrowe dziąsła, jednak jego skuteczność zależy od równoczesnego stosowania wypróbowanych produktów higienicznych. Podczas następnej wizyty w gabinecie stomatologicznym porozmawiaj z dentystą lub higienistką o najlepszych sposobach zmniejszania ryzyka wystąpienia choroby dziąseł. Płyn do płukania jamy ustnej dobiera się w zależności od etapu choroby dziąseł; jeden produkt będzie skuteczny w przypadku choroby przyzębia, a inny – w przypadku stanu zapalnego dziąseł. Dieta zawierające niskie ilości cukru i duże ilości składników odżywczych, prawidłowa higiena jamy ustnej, regularne wizyty u dentysty oraz stosowanie odpowiedniego płynu do płukania jamy ustnej pomogą Ci zapobiec chorobie dziąseł.