Badge field

Jak dbać o zęby w dorosłym wieku?

Published date field

Jak najlepiej dbać o zęby w dorosłym wieku?
Kluczem do zapewnienia sobie jasnego i zdrowego uśmiechu przez całe dorosłe życie jest dbanie o właściwą higienę jamy ustnej. Nawet u osób dorosłych mogą powstać ubytki próchnicowe oraz choroby dziąseł, które mogą być przyczyną poważnych problemów. Ważne jest, aby przez całe dorosłe życie pamiętać o następujących czynnościach:

  • Szczotkuj zęby 2 razy dziennie korzystając z fluorkowej pasty do zębów w celu usunięcia płytki nazębnej – tworzącej się na zębach lepkiej warstwy, która jest główną przyczyną próchnicy.
  • Codziennie używaj nici dentystycznej w celu usunięcia płytki nazębnej z przestrzeni pomiędzy zębami i miejsc poniżej linii dziąseł, zanim zmineralizuje i przekształci się w kamień. Powstały kamień nazębny może być usunięty jedynie podczas profesjonalnego zabiegu czyszczenia.
  • Ograniczaj spożywanie pokarmów bogatych w cukier lub skrobię, zwłaszcza lepkich przekąsek. Im częściej podjadasz pomiędzy posiłkami, tym większe jest ryzyko atakowania szkliwa zębów przez kwasy wytwarzane przez bakterie płytki nazębnej.
  • Regularnie odwiedzaj stomatologa w celu wykonania profesjonalnych zabiegów oczyszczania zębów i badań kontrolnych

O jakich szczególnych kwestiach dotyczących zdrowia jamy ustnej powinienem wiedzieć jako osoba w dorosłym wieku?
Nawet jeżeli regularnie czyścisz zęby szczotkując je i używając nici dentystycznej, w dorosłym wieku mogą pojawić się kwestie nabierające znaczenia w kontekście zdrowia zębów i dziąseł. Na szczęście, wizyta u stomatologa może pomóc w pomyślnym rozwiązaniu większości takich problemów.

  • Początkiem choroby dziąseł jest ich stan zapalny, który w tym wczesnym stadium jest jeszcze odwracalny. Symptomami stanu zapalnego dziąseł jest ich zaczerwienienie, obrzęk lub tkliwość, a także krwawienie podczas szczotkowania. Jeżeli zauważysz którykolwiek z powyższych objawów, udaj się do stomatologa przed powstaniem poważniejszych problemów. Zaawansowane stadia choroby dziąseł mogą prowadzić do utraty zębów.
  • Stan dziąseł może mieć także wpływ na ogólny stan zdrowia. Z ostatnich badań wynika, że może istnieć związek pomiędzy paradontozą (chorobą dziąseł) a innymi chorobami, takimi jak cukrzyca i choroba serca, a także potencjalny związek z przedwczesnymi porodami. Aby uniemożliwić rozwój choroby dziąseł, należy pamiętać o szczotkowaniu zębów 2 razy dziennie, codziennym stosowaniu nici dentystycznej oraz odbywaniu 2 razy w roku zabiegu profesjonalnego czyszczenia zębów i dziąseł.

  • Wraz z wiekiem nasilają się ubytki próchnicze wokół istniejących plomb (noszące nazwę próchnicy wtórnej), a także rozwój próchnicy na powierzchniach korzeni zębów. Dlatego też ważne jest mycie zębów pastą zwierającą fluor, codzienne stosowanie nici dentystycznej oraz regularne odwiedzanie stomatologa.
  • Wraz z wiekiem coraz większym problemem może być nadwrażliwość zębów. Upływ czasu powoduje naturalne cofanie się dziąseł, odsłaniając powierzchnie zębów pozbawione ochronnej warstwy szkliwa. Są to miejsca szczególnie narażone na ból spowodowany kontaktem z gorącymi lub zimnymi pokarmami i napojami. W poważnych przypadkach może pojawić się zwiększona wrażliwość na zimne powietrze, a także na słodkie i kwaśne pokarmy i napoje. Jeżeli zauważysz u siebie oznaki nadwrażliwości, spróbuj stosować pastę do zębów zawierającą środki znoszące nadwrażliwość. Jeżeli problem nie ustąpi, umów się na wizytę u stomatologa, gdyż nadwrażliwość może być oznaką znacznie poważniejszych stanów, takich jak ubytki, pęknięcia lub złamania zębów.
  • W celu wzmocnienia uszkodzonych zębów stosuje się korony. Korona całkowicie przykrywa uszkodzony ząb lub jest nań nakładana niczym czapka. Korona nie tylko wzmacnia uszkodzony ząb, ale także przyczynia się do poprawy jego wyglądu, kształtu lub ułożenia. Wszczepy i mosty są używane w celu uzupełnienia brakujących zębów. Wszczepy (implanty) zębowe zastępują jeden bądź więcej zębów albo służą do przymocowania kompletnych lub częściowych protez zębowych. Zapytaj stomatologa, czy wszczepienie implantów jest dla Ciebie właściwym rozwiązaniem. Mosty są powszechnie stosowane do uzupełnienia jednego lub więcej brakujących zębów. Wypełniają one przestrzeń, w której doszło do utraty zębów. Mosty cementuje się do naturalnych zębów lub wszczepów otaczających pustą przestrzeń.

Jak mogę sprawić, żeby moje zęby stały się bielsze?
Większość zewnętrznych przebarwień, których przyczyną jest żywność i tytoń, można usunąć w ramach dokładnego wyczyszczenia zębów przez stomatologa lub higienistę. W okresach pomiędzy wizytami u stomatologa w pozbyciu się powierzchniowych przebarwień może pomóc stosowanie wybielającej pasty do zębów. Jeżeli przebarwienia występują od kilku lat, być może zęby należy poddać profesjonalnemu zabiegowi wybielania, który usunie uporczywe zewnętrzne przebarwienia.

Sposobem na pozbycie się wewnętrznych przebarwień może być wybielenie zębów, zastosowanie kompozytu lub wykonanie czapeczki na ząb (korony). Pomimo iż wszystkie wymienione metody są bezpieczne i skuteczne, skontaktuj się ze stomatologiem, który zaleci odpowiedni zabieg w zależności od stanu Twoich zębów i Twoich oczekiwań co do efektu końcowego.

Jaki wpływ ma dieta na zdrowie jamy ustnej?
Prawidłowe odżywianie nie tylko w znaczny sposób wpływa na ogólny stan zdrowia, ale także jest niezbędne dla zachowania zdrowych zębów i dziąseł. Przestrzeganie pełnowartościowej diety jest dla tkanek dziąseł i dla zębów źródłem ważnych składników pokarmowych oraz minerałów, dzięki którym pozostają one mocne i odporne na infekcje powodujące chorobę dziąseł. Ponadto pokarmy twarde i zawierające błonnik, takie jak owoce i warzywa, zazwyczaj pomagają utrzymać zęby i dziąsła w czystości. Miękkie i lepkie pokarmy zwykle tworzą pozostałości w szczelinach zębów i pomiędzy zębami, zwiększając grubość płytki nazębnej.

Zawsze gdy spożywasz pokarmy i napoje zawierające cukry lub skrobię, bakterie znajdujące się w płytce nazębnej produkują kwasy, które przez co najmniej 20 minut atakują zęby. Chcąc nie dopuścić do uszkodzenia szkliwa, ogranicz liczbę przekąsek i napojów spożywanych między posiłkami. A decydując się na przekąskę, wybieraj pożywne pokarmy, takie jak ser, surowe warzywa, jogurt naturalny lub owoce.

$altImage

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz