płyn do płukania jamy ustnej

Płyn do płukania jamy ustnej, który najlepiej zapobiega nieprzyjemnemu zapachowi z ust: kluczowe składniki, o których należy pamiętać

Jeśli Twój oddech wymaga odświeżenia, płyn do płukania jamy ustnej może okazać się wygodniejszy i skuteczniejszy niż guma do żucia lub miętówki bez cukru.

Pamiętaj jednak, że płyny różnią się między sobą. Jak więc wybrać produkt, który najlepiej zapobiega nieprzyjemnemu zapachowi z ust, jeśli masz przed sobą półkę wypełnioną butelkami obiecującymi praktycznie to samo? Postępuj tak jak na zakupach w sklepie spożywczym – przyjrzyj się liście składników.

Niektóre płyny zawierają składniki, które odświeżają oddech tylko powierzchownie, inne penetrują w głąb jamy ustnej i eliminują bakterie powodujące nieprzyjemny zapach z ust. Jeśli nauczysz się rozróżniać te dwa rodzaje produktów, szybko poradzisz sobie z halitozą.

Jakie są główne różnice między płynami do płukania jamy ustnej?

Płyny do płukania jamy ustnej można podzielić na dwie kategorie: kosmetyczne i lecznicze.

Kosmetyczne płyny do płukania jamy ustnej

Kosmetyczne płyny do płukania jamy ustnej maskują nieprzyjemny zapach, ale go nie leczą. Mają zwykle miętowy smak, który odświeża oddech. Nie zabijają jednak bakterii będących główną przyczyną przykrego zapachu z ust.

Na etykietach tych płynów pojawia się zwykle napis "bez alkoholu". Zamiast niego znajdują się w nich często środki ściągające, które odświeżają oddech bez zabijania bakterii. Osoby wrażliwe na działanie alkoholu zwykle wybierają właśnie te płyny kosmetyczne.

Lecznicze płyny do płukania jamy ustnej

Niektóre osoby mogą wymagać stosowania płynów leczniczych, które w zależności od recepty sprzedawane są na receptę lub bez niej. Produkty te zabijają bakterie powodujące nieprzyjemny zapach z ust.

Zawierają składniki, które oferują dodatkowe korzyści zdrowotne, np. zwalczają płytkę nazębną. Możesz wybrać produkt z tej kategorii o miętowym smaku.

Jakie kluczowe składniki znajdują się w płynach do płukania jamy ustnej?

Aby zwalczyć cuchnący oddech i inne problemy związane ze zdrowiem jamy ustnej, zwracaj uwagę na następujące składniki.

Czynniki przeciwbakteryjne

Jama ustna stwarza doskonałe warunki do rozwoju bakterii powodujących nieprzyjemny zapach z ust.

Jest tam dużo ciepła i wilgoci, a na dodatek codziennie wkładasz tam ciała obce, takie jak jedzenie. Warunki te umożliwiają bakteriom rozprzestrzenianie się na powierzchni języka i między zębami, przez co jakość oddechu szybko się pogarsza.

Jak wyjaśnia portal Krok do Zdrowia, w niektórych płynach do płukania jamy ustnej znajduje się CPC, czyli chlorek cetylopirydyniowy, który jest bezpieczny i skuteczny. To substancja, która chroni przed gromadzeniem się bakterii.

Płytka nazębna to główna przyczyna próchnicy i choroby dziąseł (np. zapalenia) – obie powodują nieprzyjemny zapach z ust. Stosując płyn do płukania ze środkiem bakteriobójczym zapewnisz zdrowie swojej jamie ustnej i powstrzymasz przykry zapach.

Fluorek

Regularne stosowanie fluorku pomaga wzmocnić szkliwo zębów i chroni je przed próchnicą. Silniejsze, zdrowsze zęby oznaczają mniejszą ilość płytki i świeższy oddech.

Zasługujesz na najlepsze rozwiązanie

Następnym razem gdy będziesz wpatrywać się w półki pełne płynów do płukania jamy ustnej, zapytaj siebie: „Czy chcę zamaskować nieprzyjemny oddech, czy też raczej pozbyć się go?”.

Wybierając produkt z odpowiednimi składnikami nie tylko sprawisz, że brzydki zapach stanie się niewyczuwalny, ale również usuniesz przyczynę i będziesz cieszyć się świeżością przez cały dzień. Zdrowe zęby i dziąsła wyeliminują potrzebę stosowania gum i miętówek.

$altImage

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz