Jakie są przyczyny nieprzyjemnego zapachu z ust?
Badge field

Jakie są przyczyny nieprzyjemnego zapachu z ust?

Published date field

Nieprzyjemny zapach z ust może wprawiać w zakłopotanie, a nawet prowadzić do skrępowania w otoczeniu innych ludzi. Poznanie przyczyn przykrego zapachu umożliwi stwierdzenie lub wykluczenie poważniejszych problemów zdrowotnych. Na szczęście istnieje wiele sposobów leczenia tej dolegliwości, a wyeliminowanie nieprzyjemnego zapachu pozwoli utrzymać Twoją jamę ustną w zdrowiu i czystości.

Jakie są przyczyny nieprzyjemnego zapachu z ust?

Nieprzyjemny zapach, czyli halitoza, wydostaje się z ust wraz z wydychanym powietrzem, stąd łatwo go wyczuć. Większość przyczyn ma swoje źródło w jamie ustnej. Portal Medycyna Praktyczna Dla Pacjentów i badacze z Akademii Medycznej w Lublinie wymieniają najpowszechniejsze przyczyny przykrego zapachu z ust:


  • Niektóre pokarmy: resztki jedzenia pozostające w jamie ustnej to pożywka dla bakterii i możliwa przyczyna przykrego zapachu. Ostre produkty, takie jak czosnek, cebula czy niektóre przyprawy, wyczuwalne są w oddechu, kiedy przesuwają się przez układ pokarmowy i w czasie trawienia.
  • Tytoń: palenie papierosów i cygar, a także używanie innych produktów tytoniowych, pozostawia specyficzny, mdlący zapach. Używanie produktów tytoniowych zwiększa również ryzyko nowotworów jamy ustnej lub innych części ciała.
  • Nieprawidłowa higiena ustna i zapalenie dziąseł: jeśli zapominasz o szczotkowaniu i nitkowaniu zębów, a także o czyszczeniu języka, resztki jedzenia pozostają w jamie ustnej. Bakterie zaczynają rozkładać pokarm, co może powodować przykry zapach. Rozwój bakterii zwiększa też ryzyko zapalenia dziąseł. Jeśli nosisz aparat retencyjny lub protezę, czyść je regularnie. Wymieniaj szczoteczkę co 3 miesiące lub zgodnie z zaleceniem dentysty.
  • Suchość w ustach: ślina pomaga oczyścić jamę ustną, usuwając cząsteczki pokarmu. Jeśli wydzielanie śliny ulegnie zmniejszeniu, cząsteczki pozostające w jamie ustnej mogą stać się przyczyną nieprzyjemnego zapachu. Efekty uboczne niektórych lekarstw, w tym leków na sjalopenię, mogą również powodować halitozę.
  • Stany chorobowe: infekcja układu oddechowego i zapalenie zatok, płuc lub gardła to kolejne przyczyny nieprzyjemnego zapachu z ust, zwłaszcza gdy prowadzą do nagromadzenia się śluzu w obrębie jamy ustnej i nosowej. Inne stany chorobowe, takie jak cukrzyca, niektóre schorzenia wątroby lub nerek, również powodują powstawanie przykrego zapachu.

Jak zwalczyć nieprzyjemny zapach z ust?

Prawdopodobnie najlepszym domowym sposobem na poradzenie sobie z przykrym zapachem jest regularne szczotkowanie i nitkowanie zębów. Mycie zębów dwa razy dziennie, czyszczenie języka i nitkowanie co najmniej raz dziennie usuwa resztki pokarmów z jamy ustnej. Czyszczenie języka po szczotkowaniu hamuje rozwój bakterii zgromadzonych w tylnej części języka.

Dentysta może przepisać lub zalecić stosowanie specjalnej pasty do zębów i płynu do płukania ust zapobiegających powstawaniu nieprzyjemnego zapachu. Płyny do płukania ust sprzedawane bez recepty to jednak tymczasowe rozwiązanie, ponieważ nie eliminują źródła problemu. Regularne wizyty u dentysty i higienistki dentystycznej w celu wykonania badań kontrolnych i oczyszczenia jamy ustnej to zasadnicze elementy zdrowych nawyków higienicznych. Spotkanie z dentystą pomoże Ci również ustalić przyczyny przykrego zapachu z ust.

Kiedy należy udać się do lekarza?

Jeśli zapach się utrzymuje, mimo że dentysta usunął możliwe przyczyny jego powstawania oraz stwierdził, że Twoja jama ustna jest zdrowa, należy udać się do lekarza. Tylko specjalista jest w stanie stwierdzić, czy wystąpił u Ciebie stan chorobowy.

Chociaż przykry zapach z ust może wprawiać Cię w zakłopotanie, nie musi prowadzić do skrępowania w obecności innych ludzi. Jeśli masz jakiekolwiek obawy, porozmawiaj ze swoim dentystą. Stosowanie się do powyższych zaleceń sprawi, że poczujesz się pewniej, nawet jeśli przykry zapach nie jest dla Ciebie żadnym problemem.

O autorce: Dianne L. Sefo jest higienistką dentystyczną i prowadzi wykłady z zakresu higieny dentystycznej. Jest współautorką wielu publikacji i prowadzi prywatną praktykę w Nowym Jorku i Południowej Kalifornii. Jest również członkiem wydziału na uczelniach Monroe Community College, Concorde Careers College-San Diego i New York University.

$altImage

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz