Ten artykuł przeczytasz w 2 minuty
Spis treści
- Co powoduje odbijanie?
- Cuchnące gazy o zapachu siarki
- Domowe sposoby
- Leczenie objawów związanych z obecnością gazów o zapachu siarki
Ten artykuł przeczytasz w 2 minuty
Niewielka ilość gazu z żołądka jest zupełnie normalna, ale gazy o nieprzyjemnym zapachu siarki w ustach mogą być powodem do wstydu. Odbijanie się następuje zwykle na skutek połknięcia powietrza, jednak warzywa i inne produkty spożywcze zawierające siarkę również mogą potęgować ten problem. Jeśli dokuczają Ci nieprzyjemnie pachnące gazy o zapachu siarki, możesz sobie z nimi poradzić na wiele sposobów.
Gaz znajdujący się w żołądku i jelitach to powietrze przedostające się do układu pokarmowego przez jamę ustną lub produkt metabolizmu bakterii rozkładających pokarm. Jak wyjaśnia Poradnik Zdrowie, powietrze może zostać połknięte podczas żucia gumy, ssania twardych cukierków, palenia papierosów lub zbyt szybkiego jedzenia i picia. Luźne protezy dentystyczne również ułatwiają połknięcie powietrza, a spożywanie napojów gazowanych powoduje gromadzenie się dwutlenku węgla w żołądku i odbijanie.
Przyczyną zapachu zgniłych jaj, który wydobywa się z jamy ustnej, jest siarkowodór powstający z rozkładu spożytych produktów lub na skutek procesu chorobowego albo infekcji jelitowej. Niektóre warzywa zawierają związki siarki, a bakterie trawiące pokarm produkują siarkowodór. Jak wyjaśnia Poradnik Zdrowie, siarka znajduje się m.in. w cebuli, czosnku, owsie, grochu, kapuście, kalafiorze, brokułach, chrzanie, rzodkiewce, rzepie, karczochach, morelach, awokado i truskawkach. Piwo i produkty bogate w białko również przyczyniają się do powstawania siarkowodoru w jelitach.
Jak wyjaśnia magazyn Focus nieświeży oddech może być efektami ubocznymi refluksu. Częściowo strawiony pokarm przedostaje się do przełyku, powodując uczucie dyskomfortu i wydalanie gazów o nieprzyjemnym zapachu.
Lamblia to pierwotniak powodujący stan zapalny, który może wiązać się z powstawaniem nieprzyjemnie pachnących gazów. Jak wyjaśnia Poradnik Zdrowie, pasożyty zamieszkujące jelito cienkie powodują m.in. rozwolnienie, utratę apetytu, nudności i bóle głowy. Stan zapalny wywoływany przez lamblię to poważna sprawa, dlatego jeśli zauważysz u siebie te objawy, natychmiast skonsultuj się z lekarzem.
Radzenie sobie z gazami o nieprzyjemnym zapachu siarki obejmuje przede wszystkim zmiany w diecie. Pokarm należy przeżuwać wolniej i warto unikać żucia gumy oraz spożywania twardych cukierków, które ułatwiają połykanie powietrza. Ograniczenie spożywania warzyw zawierających siarkę może pomóc niektórym osobom. Najlepiej wyeliminuj z diety jeden produkt na raz i nie spożywaj go przez 2–3 dni, a dowiesz się, co powoduje powstawanie nieprzyjemnych gazów. Jeśli nosisz za luźne protezy dentystyczne, skonsultuj się ze stomatologiem. Po posiłkach stosuj płyn do płukania jamy ustnej, który odświeży Twój oddech.
Jeśli gazy o zapachu siarki przeszkadzają Ci w wykonywaniu codziennych czynności lub jeśli obawiasz się, że mogą one wskazywać na poważny stan chorobowy, skonsultuj się z lekarzem. Zdiagnozuje on przyczyny problemu, a w razie potrzeby przepisze leki, takie jak alfa-galaktozydaza, która wspomaga trawienie ziaren i warzyw, lub symetykon, który łagodzi wzdęcia.
Gazy o zapachu zgniłych jaj mogą pojawić się w najmniej spodziewanym momencie, ale możesz tego uniknąć, wprowadzając zmiany do swojej diety. Skonsultuj się z lekarzem, który pomoże Ci wykluczyć stan chorobowy. Nie pozwól, aby nieprzyjemny zapach z ust zepsuły Ci dzień!