nieprzyjemny zapach z ust

Sprawdź, czy z Twoich ust wydobywa się nieprzyjemny zapach

Nikt chyba nie chce, aby rozwinęła się u niego halitoza, czyli nieprzyjemny zapach z ust. Sprawdzenie, czy z Twoich ust wydobywa się nieprzyjemny zapach, to trudne zadanie, ale istnieją na to sposoby. Dowiedz się, jak tego dokonać, a zapanujesz nad halitozą.

Stwierdzenie, czy z Twoich ust wydobywa się nieprzyjemny zapach, może być trudne, ale jest jak najbardziej możliwe. Jeśli wydaje Ci się, że masz nieświeży oddech, nie martw się – istnieje naprawdę wiele sposobów na zapobieganie i leczenie tej dolegliwości. Oczywiście najlepszym sposobem jest prawidłowa higiena jamy ustnej, jednak czasami przyczyny nieprzyjemnego zapachu z ust mogą być trudne do rozpoznania, jak w przypadku diety lub stanu chorobowego. Nie wymagaj więc od siebie zbyt wiele.

Zapytaj kogoś, komu ufasz

Możesz czuć się nieswojo, prosząc kogoś o zerknięcie do Twojej jamy ustnej lub powąchanie oddechu i wyrażenie opinii. Upewnij się, że prosisz właściwą osobę, np. partnera albo członka rodziny. Możesz również poprosić kogoś bliskiego o wizualne zbadanie Twojej jamy ustnej i sprawdzenie, czy na tylnej części języka znajduje się biały nalot – to częsta oznaka obecności bakterii powodujących nieprzyjemny zapach.

Jeśli nie chcesz poprosić przyjaciela o pomoc, bo bardzo się wstydzisz, możesz zawsze porozmawiać z dentystą. Oceni on oddech wydobywający się z Twojej jamy ustnej i nosa i spróbuje znaleźć przyczynę. Stworzy również plan leczenia i powie, jak zapobiegać przyszłym nawrotom tej dolegliwości.

Sprawdź swój oddech

Chcesz szybko dowiedzieć się, jaki zapach wydobywa się z Twojej jamy ustnej? Możesz to zrobić na kilka sposobów. Poliż nadgarstek i poczekaj, aż się trochę wysuszy, a następnie powąchaj polizane miejsce – z pewnością wyczujesz nieprzyjemną woń. Spróbuj również wykonać nitkowanie w kierunku tylnej części jamy ustnej, a następnie powąchaj nić. Możesz też delikatnie potrzeć język za pomocą skrobaczki lub szczoteczki z miękkim włosiem, a następnie powąchać je.

Jak powąchać własny oddech?

Istnieje sposób na posmakowanie własnego oddechu. Metoda ta daje takie same wyniki, jak wąchanie oddechu. Jeśli spożywasz produkt o intensywnym zapachu, np. czosnek lub rybę, i nadal go wyczuwasz, istnieje duże prawdopodobieństwo, że inni również będą go wyczuwać. Jeśli rozwinie się u Ciebie stan chorobowy, taki jak suchość w ustach lub jeśli odwodnisz się, będziesz w stanie posmakować swój własny oddech. Objawy suchości w ustach to m.in. gęsta, pieniąca się ślina i zmiana smaku. Z doświadczenia wiadomo, że jeśli wyczuwasz nieprzyjemny posmak w jamie ustnej, Twój oddech prawdopodobnie również jest nieprzyjemny. Przepłucz jamę ustną wodą, która usunie resztki jedzenia i pobudzi wydzielanie śliny. Pamiętaj też o codziennej rutynie związanej z higieną jamy ustnej po posiłkach.

Jak można sobie poradzić z nieprzyjemnym zapachem z ust?

Jeśli nadal niepokoi Cię Twój oddech, nie przerywaj codziennej rutyny! Szczotkuj zęby dwa razy dziennie i nitkuj je co najmniej raz dziennie. Czasami pasta do zębów nie jest w stanie poradzić sobie z bakteriami wpływającymi na zapach z ust, więc stosuj płyn do płukania jamy ustnej lub irygator, który pomoże Ci pozbyć się ich.

Jeśli uważasz, że przyczyną nieprzyjemnego zapachu jest dieta, zacznij prowadzić rejestr produktów spożywczych. Możesz również tymczasowo wyłączyć niektóre produkty z diety i sprawdzić, czy oddech się poprawił. Jeśli jednak nieprzyjemny zapach z ust nie ustępuje, skonsultuj się z lekarzem lub dentystą. Niektóre stany chorobowe, np. problemy z trawieniem, mogą być przyczyną przykrego oddechu, więc jak najszybciej skontaktuj się z ekspertem.