Badge field

Sposoby pozbycia się nieświeżego oddechu

Published date field

Jeśli naprawdę chcesz się dowiedzieć co może być przyczyną nieświeżego oddechu, umów się na wizytę u stomatologa. Dysponując pełną kartoteką medyczną i dentystyczną oraz na podstawie badania jamy ustnej, dentysta powinien być w stanie określić co za nieprzyjemny oddech odpowiada. Przyczyn nieświeżego oddechu jest bardzo wiele. Mogą nimi być m.in. niektóre potrawy, alkohol i papierosy, niewłaściwa higiena jamy ustnej, choroby przyzębia, cukrzyca, suchość jamy ustnej, infekcje zatok i gardła, infekcje lub ropnie płuc, niewydolność nerek/wątroby, zaburzenia żołądkowo-jelitowe oraz intensywne odchudzanie.

Leczenie nieświeżego oddechu
Bardzo duże znaczenie ma utrzymanie higieny jamy ustnej, szczotkowanie zębów dwa razy dziennie antybakteryjną pastą z fluorem oraz nitkowanie w celu usunięcia pozostałości jedzenia i płytki nazębnej z zębów, mostków, implantów, a także szczotkowanie języka i usuwanie bakterii wywołujących nieprzyjemny zapach. Opublikowane badania wykazały, że szczotkowanie zębów i języka w połączeniu z nitkowaniem znacznie zmniejsza krwawienie z dziąseł w ciągu dwóch tygodni, a także łagodzi problem nieświeżego oddechu1. W innym badaniu klinicznym przeprowadzonym na Uniwersytecie w Buffalo naukowcy potwierdzili, że szczotkowanie zębów dwa razy dziennie antybakteryjną pastą oraz czyszczenie języka może likwidować przykry zapach z ust 2.

Czyszczenie języka to klucz do świeżego, zdrowego oddechu
Czyszczenie języka jest bardzo ważne. Język czyścić można np. przy pomocy szczoteczki Colgate 360, która po przeciwnej stronie włosia posiada specjalną tarkę do czyszczenia języka. Po wyszczotkowaniu dolnych i górnych zębów antybakteryjną pastą szczoteczkę należy odwrócić, umieścić tarkę do czyszczenia na tylnej części języka i przesunąć ją w kierunku jego przedniej części. Po oczyszczeniu tego fragmentu języka tarkę należy spłukać ciepłą wodą, aby usunąć bakterie powodujące nieprzyjemny zapach. Następnie ponownie umieścić tarkę na kolejnym fragmencie tylnej części języka i powtórzyć procedurę.

Zasięgnij porady dentysty lub higienistki stomatologicznej przy wybieraniu urządzeń do higieny jamy ustnej pomagających w usuwaniu płytki nazębnej i bakterii wywołujących nieprzyjemny zapach oraz w celu omówienia technik stosowanych w domu. Zapytaj również swego dentystę jakich produktów do higieny jamy ustnej warto używać, aby pozbyć się nieświeżego oddechu (pasta antybakteryjna, antyseptyczny płyn do płukania, szczoteczki lub tarki do czyszczenia języka oraz urządzenia do czyszczenia powierzchni międzyzębowych).

Podstawą zdrowia i świeżości jamy ustnej jest właściwa i regularna higiena jamy ustnej w domu oraz stosowanie się do profesjonalnych zaleceń stomatologa.

© Copyright 2011 Colgate-Palmolive Company

Literatura:
1. Biesbrock, A, et al. Assessment of Treatment Responses to Dental Flossing in Twins., J Perio 77(8):1386-1391, 2006.

2. University of Buffalo (Peter Moses, Betsey Clark, Violet Maraszthy, Joseph Zambon, (University of Buffalo), P.K. Sreenivasan (Colgate), Streszczenie przedstawione na spotkaniu AADR 2008.

$altImage

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz