suchość w jamie ustnej

Przykry zapach z ust spowodowany suchością i metody leczenia tej dolegliwości

Wszyscy wiemy, czym jest przykry zapach z ust — niemal każdy wyczuwa go u siebie codziennie rano! Czasami może wprawić nas w zakłopotanie i sprawić, że zaczynamy się krępować. W większości przypadków możemy uniknąć tego problemu, przestrzegając zasad prawidłowej higieny. Jednak czasami przykry zapach występuje na skutek stanów chorobowych, takich jak suchość w ustach, która ma niewiele wspólnego z nieprawidłową higieną jamy ustnej. Dobra wiadomość jest taka, że bez względu na przyczynę problem można rozpoznać i poddać leczeniu; można również zapobiec nawrotom tej dolegliwości.

Jakie są przyczyny suchości w ustach?

Nie wiesz, czym jest suchość w ustach lub jakie są jej przyczyny? Istnieje wiele różnych czynników, które mogą odpowiadać za rozwój tej dolegliwości. Wymiotowanie, niewielkie odwodnienie lub grypa mogą spowodować przejściową suchość w ustach. W niektórych przypadkach może ona wskazywać na stan chorobowy, taki jak cukrzyca. Suchość w ustach (znana jako kserostomia) może wystąpić również jako skutek uboczny zażywania pewnych leków. Jak wyjaśnia portal Medme, takie działanie mają leki przeciwhistaminowe, moczopędne, przeciwdepresyjne, przeciwlękowe, hipotensyjne i stosowane w chemioterapii.

Jakie są przyczyny przykrego zapachu z ust?

Wiesz już, jakie są przyczyny suchości w ustach, ale możesz zastanawiać się, dlaczego ten stan chorobowy wiąże się z przykrym zapachem. Co interesujące, sam lek nie powoduje nieprzyjemnego zapachu z ust. Zawarte w nim substancje chemiczne blokują gruczoły ślinowe, hamując produkcję śliny. Jak wyjaśnia portal Medycyna Praktyczna dla Pacjentów, ślina jest naturalnym lubrykantem i odpowiada za nawilżenie, rozcieńczanie i usuwanie substancji dostających się do jamy ustnej. Przyspieszenie usuwania resztek pokarmowych, a szczególnie cukrów dostarczanych z dietą, należy do najważniejszych funkcji śliny. Bez wystarczających ilości śliny bakterie zwiększają swoją aktywność, a w połączeniu z suchością tkanek w jamie ustnej stwarza to doskonałe warunki do rozwoju przykrego zapachu.

Jak można zdiagnozować suchość w ustach?

Zrozumienie prawdziwej przyczyny suchości w ustach ma zasadnicze znaczenie, gdyż umożliwia lekarzowi wybór odpowiedniego leczenia. Większość dentystów potrafi szybko ustalić, czy przyczyna związana jest ze zdrowiem jamy ustnej, czy innym czynnikiem. Jeśli stomatolog zdiagnozuje chorobę przyzębia lub próchnicę, szybko zajmie się tym problemem. Jeśli jednak suchość w ustach spowodowana jest zażywaniem leku na inną chorobę, konieczna może okazać się konsultacja z lekarzem lub specjalistą, który zdiagnozuje problem i wskaże leczenie.

Jak leczy się suchość w ustach?

Jeśli dokucza Ci suchość w ustach, możesz ją wyleczyć na kilka sposobów. Większość pacjentów wymaga dwustronnego podejścia. Na początku lekarz prawdopodobnie zaleci leczenie ukierunkowane na objawy, takie jak rany w jamie ustnej lub przykry zapach z ust. Leczenie może również uwzględniać antybiotyki, jeśli rozwinęła się infekcja. W tym samym czasie lekarz określi przyczyny suchości i wykona badania w kierunku różnych stanów chorobowych lub zmodyfikuje rodzaj i dawki leków.

Zapobieganie

Oczywiście zanim zaczniesz myśleć o leczeniu, możesz znaleźć sposób na zapobieganie przykremu zapachowi z ust. Jeśli uważasz, że masz ograniczone możliwości wyboru leku lub rozpoznano u Ciebie stan chorobowy przyczyniający się do rozwoju kserostomii, najlepszą metodą zapobiegania będzie skrupulatne przestrzeganie zasad higieny jamy ustnej – powstrzyma to rozwój bakterii i powstawanie przykrego zapachu oraz ran. Możesz skonsultować się z lekarzem, który pomoże Ci wybrać produkty łagodzące objawy suchości w ustach i wskaże, jak unikać nawyków takich jak palenie papierosów, picie alkoholu czy spożywanie kofeiny.

Jeśli więc dokucza ci przykry zapach z ust na skutk kserostomii, bez względu na to, czy jej przyczyną są stosowane leki czy stan chorobowy, możesz skorzystać z kliku metod łagodzenia objawów.

Unikaj stresowych sytuacji i dbaj o ogólny stan zdrowia. Czas poświęcony na dbanie o siebie to pierwszy krok w kierunku lepszej higieny jamy ustnej. I pamiętaj – przyjemny zapach z ust to lepsze samopoczucie!

$altImage

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz