ząb mądrości

W jakim wieku wyrzynają się zęby mądrości?

Usuwanie zębów mądrości— To prawdziwy rytuał przejścia dla wielu pacjentów. Ale czy każdy ząb mądrości jest niepowtarzalny? Zdecydowanie tak. Również wtedy, gdy próbuje się wyrżnąć i trzeba go usunąć.

Funkcje zębów mądrości

Jak wyjaśnia portal Stomatologia News, nasi przodkowie z całą pewnością w pełni wykorzystywali wszystkie zęby w codziennych czynnościach żucia i rozszarpywania pokarmu. Silne ósemki potrzebne były do rozgniatania wszelkiego rodzaju pokarmu, jaki udało się im zebrać lub upolować. Dzisiaj nie ma to już żadnego znaczenia. Z czasem wyewoluowały u nas mniejsze szczęki, co często oznacza mniej przestrzeni dla ostatnich zębów trzonowych.

W jakim wieku wyrzynają się zęby mądrości?

Zęby mądrości, zwane też trzecimi trzonowcami, to zęby stałe, który wyrzynają się na samym końcu.

Jak wyjaśnia portal Medycyna Praktyczna dla Pacjentów, zęby mądrości wyrzynają się między 17. a 25. rokiem życia, jednak ich zalążki pojawiają się już między 4. a 5. rokiem. Rozwój zębów mądrości przebiega w sposób charakterystyczny dla innych zębów:

  • Wapnienie i mineralizacja
  • Rozwój korony
  • Formowanie się korzeni
  • Wyrzynanie

U mężczyzn zęby mądrości wyrzynają się zwykle wcześniej niż u kobiet. Jako pierwsze najczęściej pojawiają się zęby górne.

Oznaki wyrzynania się zębów mądrości

Wyrzynaniu się zębów mądrości może towarzyszyć ból i dyskomfort. Na szczęście po wyrżnięciu ból ustaje. U niektóych osób nie występują żadne objawy. Jeśli dokucza Ci ból, zażyj lek przeciwbólowy sprzedawany bez recepty lub delikatnie wypłucz jamę ustną ciepłą wodą z solą.

U niektórych osób zęby mądrości w ogóle się nie rozwijają albo nie wyrzynają. U innych, zwykle w wieku 17–25 lat, występują następujące objawy:

  • Utrzymujący się ból
  • Nacisk w tylnej części szczęki
  • Obrzęk dziąseł

Powody do ekstrakcji

Jak wyjaśnia portal Stomatologia News, według szacunków Amerykańskiego Stowarzyszenia Chirurgów Szczękowo-Twarzowych ok. 80% osób, które początkowo zachowują zęby mądrości, będzie musiało je usunąć w późniejszym czasie. Najczęstsze powody to m.in.:

  • Usunięcie w celach zapobiegawczych, by nie rozwinęło się stłoczenie zębów, które powoduje powstawanie płytki nazębnej, próchnicy lub choroby dziąseł
  • Ząb nie może się przebić przez dziąsło i zostaje zatrzymany, co powoduje ból, obrzęk i infekcję

Najlepiej postępować zgodnie z zaleceniami dentysty i usunąć ząb mądrości, jeśli zaistnieje taka potrzeba. Jak wyjaśnia portal Stomatologia News, nieprzestrzeganie tych zaleceń grozi uszkodzeniem innych zębów, krzywym wyrzynaniem się ósemek i kaleczeniem wewnętrznej strony policzków, powstawaniem torbieli zębopochodnej, utratą kości i rozwojem guzów.

Kiedy należy skonsultować się z dentystą?

Jeśli regularnie odwiedzasz dentystę, jesteś o jeden krok do przodu. Jeśli zęby mądrości wymagają specjalnej uwagi lub nadają się do usunięcia, stomatolog na pewno się nimi zajmie. Nie zaszkodzą również rozmowy na temat trzecich trzonowców (scenariusze, możliwości itp.) w wieku młodzieńczym. Jeśli ząb stały nie wyrżnął się w rok po spodziewanym terminie, najlepiej udaj się do dentysty. Proaktywna postawa zapewni zdrowie Twojej jamie ustnej.

Zęby mądrości zaczynają wyrzynać się w określonym czasie i prawdopodobnie trzeba będzie je usunąć. W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości porozmawiaj z dentystą.

$altImage

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz