na czym polega leczenie kanałowe

Leczenie kanałowe 101

Leczenie kanałowe umożliwia naprawę i uratowanie poważnie uszkodzonego lub zainfekowanego zęba, który w innych warunkach musiałby zostać usunięty. Zabieg obejmuje usunięcie uszkodzonej tkanki (miazgi), wyczyszczenie i odkażenie zainfekowanej okolicy oraz wypełnienie i uszczelnienie. Częste przyczyny zakażenia miazgi to: pęknięty ząb, głęboki ubytek, wielokrotny zabieg na zębie lub jego uszkodzenie. Termin "leczenie kanałowe" bierze się stąd, że w trakcie zabiegu czyszczone są kanały wewnątrz korzenia zęba.

Klika dekad temu leczenie kanałowe było naprawdę bolesne. Postęp w stomatologii i dostępność środków znieczulających miejscowo sprawiły, że w dzisiejszych czasach osoby poddawane temu zabiegowi odczuwają tylko niewielki dyskomfort.

Zrozumienie istoty zabiegu

Leczenie kanałowe obejmuje kilka etapów i wymaga kilku wizyt w gabinecie dentystycznym, w zależności od sytuacji. Etapy leczenia przebiegają następująco

  • Stomatolog specjalizujący się w endodoncji wykonuje badanie i robi prześwietlenie zęba; w jego okolice podawany jest środek znieczulający działający miejscowo.
  • Ponad chorym zębem umieszczany jest ślinochron, który zapobiega przedostawaniu się śliny w jego okolice.
  • Stomatolog robi otwór na tylnej powierzchni przedniego zęba lub w koronie trzonowca albo przedtrzonowca, a następnie wycina zakażoną miazgę.
  • Korona miazgi i kanały korzenia poddawane są czyszczeniu i odpowiedno kształtowane pod wypełnienie.
  • Stomatolog wypełnia kanały gutaperką.
  • Jeśli wymagana jest większa liczba wizyt, w otworze korony umieszczane jest tymczasowe wypełnienie. Dzięki niemu zęby chronione są między kolejnymi wizytami w gabinecie dentystycznym. Tymczasowe wypełnienie jest usuwane – komora miazgi i kanały korzenia są wypełniane na stałe gutaperką i uszczelniane za pomocą cementu. Czasami w kanale umieszczany jest metalowy lub plastikowy pręcik, który zapewnia strukturalne wsparcie. Na koniec na zębie umieszczana jest zwykle korona, która nadaje mu naturalny kształt i wygląd. Jeśli ząb jest pęknięty, przed założeniem korony konieczne może okazać się umieszczenie słupka odbudowującego.

Planowanie

Wiele osób obawia się bólu związanego z leczeniem kanałowym. Rzeczywiście, w przeszłości zabieg ten wiązał się z dużym dyskomfortem, jednak obecnie zaawansowane metody znieczulania i techniki chirurgiczne sprawiają, że leczenie kanałowe przebiega równie komfortowo, co borowanie. To zainfekowany ząb jest przyczyną bólu, zaś leczenie kanałowe umożliwia jego wyeliminowanie. Zakażona miazga może spowodować wystąpienie ropnia, który niszczy kość otaczającą ząb.

Wyleczony i odbudowany ząb będzie trwać całe życie, jeśli tylko odpowiednio o niego zadbasz. Leczenie kanałowe cechuje się wysoką skutecznością i jest znacznie tańsze niż alternatywne zabiegi, takie jak ekstrakcja połączona z założeniem mostka lub implantu.

W wyleczonym zębie nadal może rozwinąć się próchnica, więc nie zapominaj o prawidłowej higienie jamy ustnej i regularnych wizytach u dentysty .

Aby ocenić wyniki leczenia kanałowego, dentyści zwykle porównują nowe zdjęcie rentgenowskie ze starym. W ten sposób mogą sprawdzić, czy utrata kości postępuje, czy też nastąpiła jej odbudowa.

Czasami zabieg leczenia kanałowego nie przynosi oczekiwanych efektów. Dzieje się tak zwykle na skutek infekcji rozwijającej się wewnątrz zęba lub niepełnego wyeliminowania początkowej infekcji. W takich przypadkach wykonuje się zabieg apektomii, czyli resekcję wierzchołka korzenia zęba, a następnie zakłada się wypełnienie. Czasami wymagany jest drugi zabieg leczenia kanałowego.

$altImage

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz