Matka i nastoletnia córka w domu
Badge field

Czy mogę szczotkować zęby po wybielaniu paskami wybielającymi?

Published date field

Ostatnia aktualizacja artykułu: 12 Jun 2024

Autor artykułu: lek. dent. Bogumiła Szeląg

Paski wybielające to popularny, ogólnodostępny produkt do wybielania zębów. Mają znacznie niższe stężenie substancji aktywnej niż preparaty wykorzystywane w gabinetach stomatologicznych, dlatego mogą być stosowane bez nadzoru lekarza dentysty w warunkach domowych. Po takich zabiegach wybielania u wielu osób może nasunąć się pytanie dotyczące ogólnej pielęgnacji jamy ustnej - czy po wybielaniu zębów paskami mogę szczotkować zęby? 

Jeżeli nurtuje Cię ten temat i zastanawiasz się, jak postępować po wybielaniu, z tego artykułu dowiesz się, dlaczego szczotkowanie zębów od razu po wybielaniu może być błędem.

Czy każdy może mieć idealnie białe zęby?

Barwa zębów jest unikatowa dla każdej osoby. Chęć posiadania białych zębów jest kwestią indywidualną i zależy od osobistych preferencji. To oznacza, że nie istnieje idealna barwa uzębienia. Niezaprzeczalnie ważniejszą kwestią jest zdrowie i dobra kondycja zębów, a nie ich biały kolor uzyskany za wszelką cenę.

Naturalny zakres barw dla większości zębów waha się od biało-niebieskiej do żółtej. Wynika to z obecności szkliwa i zębiny. Szkliwo jest przezierne, a jego stopień przejrzystości zależy od mineralizacji – optymalnego stosunku wapnia do fosforu. Pod szkliwem znajduje się zębina, która ma naturalnie żółty odcień. Na barwę zęba ma więc wpływ zębina przeświecająca przez transparentne szkliwo.

Różnice w zabarwieniu dotyczą nie tylko pojedynczych zębów, ale i grup. Na przykład, kły są zazwyczaj bardziej żółte niż siekacze.

Jak działają paski wybielające?

Działanie pasków wybielających jest oparte na procesie chemicznym. Polega on na utlenianiu związków organicznych o złożonej budowie i dużej masie cząsteczkowej będących przyczyną przebarwień. Ulegają one rozpadowi do mniejszych cząsteczek, dzięki czemu uzyskuje się efekt bielszych zębów. Aktywnym składnikiem odpowiedzialnym za wybielanie jest nadtlenek wodoru. Może on usuwać przebarwienia zewnątrzpochodne spowodowane dietą. Usunięcie głębszych przebarwień, które są wynikiem chorób ogólnoustrojowych, uwarunkowaniami genetycznymi lub skutkiem ubocznym stosowanych leków nie jest możliwe domowymi metodami.

Paski z jednej strony są pokryte żelem wybielającym. Zostały tak zaprojektowane, aby dobrze przylegały do ​​powierzchni zębów. Mogą różnić się rozmiarami. Dłuższe zakłada się na górny łuk zębowy, a krótsze przeznaczone są do dolnych zębów. Paski wybielające są łatwe w użyciu i wygodne w aplikacji. 

Aplikacja polega na odklejeniu paska i odsłonięciu żelu wybielającego. Następnie należy ostrożnie przykleić paski, dostosowując je do kształtu i wielkości zębów. Muszą dobrze przylegać do ich powierzchni. Nie powinno przekraczać się czasu aplikacji określonego przez instrukcję użycia ze względu na ryzyko wystąpienia nadwrażliwości. Po zakończeniu wystarczy odkleić ostrożnie paski i wypłukać resztki pozostałego żelu wodą.

Efekty uboczne wybielania zębów paskami

Podczas stosowania pasków wybielających ważne jest zapoznanie się z instrukcją użytkowania i dokładne jej przestrzeganie. U niektórych osób po zastosowaniu pasków wybielających mogą wystąpić skutki uboczne, takie jak:

  • nadwrażliwość zębów na zimne lub ciepłe bodźce,

  • podrażnienie dziąseł objawiające się zaczerwienieniem, delikatnym obrzękiem, uczuciem dyskomfortu,

  • uszkodzenie szkliwa - najczęściej jest wynikiem nieprawidłowego użytkowania pasków (trzymanie ich na zębach przez całą noc przekracza dopuszczalny czas aplikacji),

  • nierównomierne wybielanie - niedokładne dopasowanie pasków może być przyczyną złego rozprowadzenia środka wybielającego, co prowadzi do nierównego kolorytu zębów.

Podczas stosowania pasków wybielających nie można zapomnieć o dobranych do naszych indywidualnych potrzeb produktów w codziennej pielęgnacji jamy ustnej, takich jak pasta do zębów, szczoteczka, płyn do płukania jamy ustnej, oraz odpowiednim przygotowaniu zębów do zabiegu wybielania.

Co należy zrobić przed wybielaniem zębów paskami?

Przed domowym wybielaniem warto udać się do lekarza dentysty, który wykona badanie stomatologiczne. Zęby powinny być zdrowe, bez ubytków próchnicowych. Ponadto zaleca się wykonanie skalingu, piaskowania i polerowania. Przed rozpoczęciem procedury należy upewnić się, że zęby są czyste - na powierzchni zębów nie może być widoczna płytka bakteryjna.

Kiedy szczotkować zęby - przed czy po użyciu pasków wybielających?

Nie zaleca się szczotkowania zębów bezpośrednio przed, ani po aplikacji pasków. Przed nałożeniem pasków na zęby należy oczyścić ich powierzchnię i usunąć znajdującą się na niej płytkę bakteryjną. Zaleca się jednak wykonanie tego 5-10 minut przed zamierzoną aplikacją, aby na zębach utworzyła się błonka nabyta, która pełni funkcję ochronną. Szczotkowanie od razu po wybielaniu może doprowadzić do uszkodzeń powierzchniowej warstwy szkliwa, dlatego po zdjęciu pasków zaleca się przepłukanie ust wodą. Pomaga to usunąć resztki żelu pozostawionego na zębach, jednocześnie dając ślinie czas na zneutralizowanie pH w jamie ustnej i remineralizację szkliwa. Zalecany minimalny czas, który może upłynąć między końcem aplikacji pasków a szczotkowaniem zębów to 30 minut.

Jak dbać o zęby podczas wybielania?

Aby w pełni zadbać o poprawną higienę jamy ustnej podczas wybielania zębów oraz uniknąć ewentualnych skutków ubocznych, np. nadwrażliwości zębów, warto zadbać o takie aspekty, jak:

  • używanie miękkiej szczoteczki do zębów,

  • używanie pasty do zębów z fluorem,

  • ewentualne stosowanie wybielającej pasty do zębów zgodnie z zaleceniami producenta w celu podtrzymania efektu wybielania,

  • w przypadku pojawienia się nadwrażliwości stosowanie pasty znoszącej nadwrażliwość,

  • czyszczenie przestrzeni międzyzębowych nićmi lub dedykowanymi szczoteczkami.

Bibliografia:

Millar, B., & Banerjee, A. (2016). Stomatologia estetyczna - zabiegi minimalnie inwazyjne (D. Borczyk, Red.). Edra Urban & Partner.

Alkahtani R, Stone S, German M, Waterhouse P. A review on dental whitening. J Dent. 2020 Sep;100:103423. doi: 10.1016/j.jdent.2020.103423. Epub 2020 Jun 29. PMID: 32615235.

Carey CM. Tooth whitening: what we now know. J Evid Based Dent Pract. 2014 Jun;14 Suppl:70-6. doi: 10.1016/j.jebdp.2014.02.006. Epub 2014 Feb 13. PMID: 24929591; PMCID: PMC4058574.

https://www.ada.org/resources/research/science-and-research-institute/oral-health-topics/whitening

Zapisz się teraz

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz