Wybielanie zębów w domu - ryzyko i zagrożenia z tym związane
Badge field

Wybielanie zębów w domu - ryzyko i zagrożenia z tym związane

Ostatnia aktualizacja artykułu: 05 Feb 2024

Autor artykułu: lek. dent. Maria Liszewska

Z pewnością wielu z nas zwraca uwagę na estetykę i kolor swoich zębów, a nawet marzy o śnieżnobiałym uśmiechu uzyskanym w szybki i prosty sposób. Z odpowiedzią przychodzi wybielanie zębów w domu jako alternatywa dla kosztowniejszego wybielania zębów w gabinecie stomatologicznym.

Poszukując sposobów na samodzielne wybielanie, natrafiamy w internecie na kontrowersyjne porady i produkty wątpliwego pochodzenia. Dlatego przed przystąpieniem do takiego zabiegu, warto sprawdzić, czy samodzielne wybielanie zębów w domu wybraną przez Ciebie metodą może być skuteczne i jednocześnie bezpieczne. Warto też sprawdzić, czy istnieją jakiekolwiek zagrożenia z tym związane. Na szczęście mamy na to odpowiedź - kupując produkty do wybielania z pewnych źródeł i konsultując się ze swoim stomatologiem, możesz być pewien/pewna, że wykonujesz pierwszy krok ku bezpiecznemu wybielaniu zębów

Metody wybielania zębów

Wybielanie zębów może zostać przeprowadzone różnymi metodami:

  • wybielanie profesjonalne w gabinecie stomatologicznym (cały proces przeprowadzany jest przez lekarza dentystę lub higienistę stomatologicznego w gabinecie), 
  • wybielanie zębów metodą nakładkową (nakładki do wybielania wykonywane są przez technika dentystycznego - w celu ich wykonania należy odwiedzić swojego lekarza dentystę, a następnie cały proces wybielania jest przeprowadzany w warunkach domowych), 
  • oraz wybielanie preparatami do użytku domowego dostępnymi w regularnej sprzedaży (np. żele, paski, pasty wybielające, aplikatory stosowane w warunkach domowych).

Ostatniej metodzie wybielania zębów przyjrzymy się w tym artykule najdokładniej.

 

Wybielanie zębów w domu - jakie produkty są dostępne w sklepach?

Na rynku dostępnych jest wiele różnych produktów, zestawów i preparatów do wybielania zębów w domu. Do użytku domowego bez recepty dostępne są m.in.:

 

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru produktu wybielającego?

W przypadku domowego wybielania zębów za pomocą preparatów dostępnych w sklepach i drogeriach bez recepty należy zawsze uważnie zapoznać się ze składem danego preparatu, a w szczególności z substancją czynną, która ma za zadanie rozjaśnić nasze zęby.

Niestety wiele preparatów dostępnych na rynku zawiera substancje, które mogą uszkadzać szkliwo naszych zębów i nie powinny być przeznaczone do wybielania zębów.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami Głównego Inspektoratu Sanitarnego dotyczącymi wyrobów do wybielania zębów określone zostały kryteria bezpieczeństwa i rodzaje środków, które mogą być bezpiecznie stosowane w warunkach domowych. Do stosowania w domu zostały dopuszczone preparaty zawierające do 0.1% nadtlenku wodoru.

Mechanizm działania tych środków wybielających polega na rozszczepieniu dużych cząsteczek barwników w reakcjach utleniania i redukcji. Dzięki temu cząsteczki o mniejszej masie mogą zostać usunięte z tkanek zębów na drodze dyfuzji, a po zakończeniu tej reakcji nasze pozbawione barwników zęby stają się jaśniejsze i bielsze.

schemat zęba z przebarwieniami
schemat procesu wybielania zęba
schemat wybielonego zęba

Ponadto, zawsze należy kupować produkty do wybielania z pewnych i bezpiecznych źródeł. Nie kupuj ich na internetowych aukcjach, czy w sklepach online, gdzie cena produktu jest podejrzanie niska (nawet kilka razy niższa niż w tradycyjnym sklepie). Może się okazać, że stężenie środka wybielającego w preparacie z nieznajomego źródła przekracza dopuszczalny poziom.

Dlatego najbezpieczniej jest kupować produkt wybielający w sprawdzonym nam sklepie lub drogerii. Wtedy możemy być pewni, że produkty wybielające z takich źródeł są przebadane, bezpieczne i dopuszczone do sprzedaży pod kątem stężenia środka wybielającego.

Ryzyko samodzielnego wybielania zębów

Jeśli chcesz zdecydować się na wybielanie domowe preparatami dostępnymi na rynku, wybieraj produkty, które nie działają szkodliwie na tkanki zębów i przyzębia. Warto unikać preparatów o wysokiej ścierności (abrazyjności) oraz kwasowości. Staraj się także wybierać produkty, które łatwo jest precyzyjnie zaaplikować jedynie na powierzchnie zębów, unikając kontaktu preparatu wybielającego z dziąsłami, np. wygodny i precyzyjny aplikator Colgate Max White Overnight Whitening Serum.

 

Jak bezpiecznie używać produktów do wybielania zębów w domu?

Aby preparat wybielający działał zarówno skutecznie jak i bezpiecznie, należy stosować go zgodnie z zaleceniami producenta bądź swojego lekarza dentysty.

Unikaj nieprecyzyjnego aplikowania preparatów - produkty do wybielania zębów nie powinny mieć kontaktu z dziąsłami, by nie spowodować ich podrażnienia. Z tego powodu stosowanie preparatów takich jak paski do wybielania (których nałożenie na zęby z uniknięciem kontaktu z dziąsłami nierzadko stanowi trudność) nie jest zalecane. Podobnie jest w przypadku termoplastycznych nakładek do samodzielnego wykonania w warunkach domowych (przy pomocy gorącej wody) - materiał ten poddawany zmianom temperatury (gorąca woda i stygnięcie) może łatwo odkształcić się i nie chronić dziąseł tak dobrze jak nakładki wykonane przez technika dentystycznego w warunkach laboratoryjnych.

 

Jak wybrać najlepszą metodę wybielania zębów? Najpierw odwiedź swojego dentystę!

Warto pamiętać, że nie tylko wybór odpowiedniego preparatu i środka wybielającego ma znaczenie. Efekt wybielania może być trudny do przewidzenia u konkretnego pacjenta - zależy on m.in. od budowy szkliwa i rodzaju przebarwień. Ponadto stwierdzono, że u około 10% populacji szkliwo w ogóle nie poddaje się wybielaniu. Z tego powodu zaleca się skonsultować się z lekarzem dentystą lub higienistą stomatologicznym przed rozpoczęciem wybielania w celu doboru odpowiedniego preparatu oraz oceny, czy dany rodzaj przebarwień można poddać skutecznemu wybielaniu. Lekarz dentysta lub higienista stomatologiczny z pewnością pomoże Ci w doborze odpowiedniej metody wybielania i preparatu wybielającego indywidualnie do twoich potrzeb.

 

 

Bibliografia:

1. Danuta Piątowska, Kariologia współczesna. Postępowanie kliniczne, Med Tour Press International, 2009 

2. Zbigniew Jańczuk, Urszula Kaczmarek, Mariusz Lipski, Stomatologia zachowawcza z endodoncją. Zarys kliniczny, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2018 

3. Avijit Banerjee, Stomatologia estetyczna. Zabiegi minimalnie inwazyjne, Edra Urban & Partner, 2016

$altImage

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz