Ponadto, zawsze należy kupować produkty do wybielania z pewnych i bezpiecznych źródeł. Nie kupuj ich na internetowych aukcjach, czy w sklepach online, gdzie cena produktu jest podejrzanie niska (nawet kilka razy niższa niż w tradycyjnym sklepie). Może się okazać, że stężenie środka wybielającego w preparacie z nieznajomego źródła przekracza dopuszczalny poziom.
Dlatego najbezpieczniej jest kupować produkt wybielający w sprawdzonym nam sklepie lub drogerii. Wtedy możemy być pewni, że produkty wybielające z takich źródeł są przebadane, bezpieczne i dopuszczone do sprzedaży pod kątem stężenia środka wybielającego.
Ryzyko samodzielnego wybielania zębów
Jeśli chcesz zdecydować się na wybielanie domowe preparatami dostępnymi na rynku, wybieraj produkty, które nie działają szkodliwie na tkanki zębów i przyzębia. Warto unikać preparatów o wysokiej ścierności (abrazyjności) oraz kwasowości. Staraj się także wybierać produkty, które łatwo jest precyzyjnie zaaplikować jedynie na powierzchnie zębów, unikając kontaktu preparatu wybielającego z dziąsłami, np. wygodny i precyzyjny aplikator Colgate Max White Overnight Whitening Serum.
Jak bezpiecznie używać produktów do wybielania zębów w domu?
Aby preparat wybielający działał zarówno skutecznie jak i bezpiecznie, należy stosować go zgodnie z zaleceniami producenta bądź swojego lekarza dentysty.
Unikaj nieprecyzyjnego aplikowania preparatów - produkty do wybielania zębów nie powinny mieć kontaktu z dziąsłami, by nie spowodować ich podrażnienia. Z tego powodu stosowanie preparatów takich jak paski do wybielania (których nałożenie na zęby z uniknięciem kontaktu z dziąsłami nierzadko stanowi trudność) nie jest zalecane. Podobnie jest w przypadku termoplastycznych nakładek do samodzielnego wykonania w warunkach domowych (przy pomocy gorącej wody) - materiał ten poddawany zmianom temperatury (gorąca woda i stygnięcie) może łatwo odkształcić się i nie chronić dziąseł tak dobrze jak nakładki wykonane przez technika dentystycznego w warunkach laboratoryjnych.
Jak wybrać najlepszą metodę wybielania zębów? Najpierw odwiedź swojego dentystę!
Warto pamiętać, że nie tylko wybór odpowiedniego preparatu i środka wybielającego ma znaczenie. Efekt wybielania może być trudny do przewidzenia u konkretnego pacjenta - zależy on m.in. od budowy szkliwa i rodzaju przebarwień. Ponadto stwierdzono, że u około 10% populacji szkliwo w ogóle nie poddaje się wybielaniu. Z tego powodu zaleca się skonsultować się z lekarzem dentystą lub higienistą stomatologicznym przed rozpoczęciem wybielania w celu doboru odpowiedniego preparatu oraz oceny, czy dany rodzaj przebarwień można poddać skutecznemu wybielaniu. Lekarz dentysta lub higienista stomatologiczny z pewnością pomoże Ci w doborze odpowiedniej metody wybielania i preparatu wybielającego indywidualnie do twoich potrzeb.
Bibliografia:
1. Danuta Piątowska, Kariologia współczesna. Postępowanie kliniczne, Med Tour Press International, 2009
2. Zbigniew Jańczuk, Urszula Kaczmarek, Mariusz Lipski, Stomatologia zachowawcza z endodoncją. Zarys kliniczny, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2018
3. Avijit Banerjee, Stomatologia estetyczna. Zabiegi minimalnie inwazyjne, Edra Urban & Partner, 2016