Ten artykuł przeczytasz w 2,5 minuty
Spis treści
Ten artykuł przeczytasz w 2,5 minuty
Przyczyną zespołu stawu skroniowo-żuchwowego, czyli inaczej zespołu Costena, jest zwykle bolesne zapalenie mięśni żwaczowych otaczających szczękę. U niektórych osób problem występuje raz na jakiś czas i może mieć związek np. z nadmiernym żuciem gumy. U innych zespół Costena przybiera formę przewlekłego schorzenia, któremu towarzyszy nieustępujący ból i dyskomfort.
Czynniki wywołujące przewlekły stan zapalny są trudne do jednoznacznego wskazania, jednak mogą wiązać się ze złamaniami przeciążeniowymi, niedoskonałościami zgryzu oraz ze zgrzytaniem zębami i zaciskaniem szczęki pod wpływem stresu. Na szczęście ból towarzyszący temu schorzeniu można złagodzić stosując skuteczną i nieinwazyjną metodę masażu. Poniżej znajduje się opis trzech metod terapeutycznych, które pomogą Ci poradzić sobie z problemem bez względu na jego przyczynę.
Masaż ugniatający polega na wykonywaniu palcami stałych, kolistych ruchów w okolicach stawów i mięśni, które są najbardziej dotknięte bólem i które często są główną przyczyną dolegliwości związanych z zespołem Costena. Aby prawidłowo wykonać ten masaż, badacze z Wrocławskiego Uniwersytetu Medycznego w pierwszej kolejności zalecają znalezienie mięśnia żwacza w dolnej szczęce, bezpośrednio za zębami trzonowymi, tuż poniżej kości policzkowej.
Rozpocznij masaż dotykając kącika ust, a następnie przesuwaj palce w kierunku ucha, aż poczujesz płaską kość. Wymasuj tę okolicę dwoma lub trzema palcami, wywierając lekki nacisk i wykonując koliste ruchy – w ten sposób rozgrzejesz mięśnie i poprawisz funkcjonowanie układu limfatycznego, który odpowiada za usuwanie nagromadzonych płynów. Innymi słowy, stymulacja węzłów chłonnych pomaga pozbyć się zalegającej limfy, podczas gdy masaż zwiększa przepływ krwi w okolicach objętych bólem. Kontynuuj procedurę, aż poczujesz ulgę. Masaż można wykonywać w różnych obszarach mięśni szczęki, wspomagając tym samym proces zdrowienia. Masowanie szczęki za pomocą całej powierzchni dłoni, również może przynieść korzyści.
Niektóre osoby odczuwają ulgę na skutek samego uciskania bolesnych okolic, ale taki masaż musi być wykonany prawidłowo i w odpowiednim miejscu. Masaż pocierający sprawdza się w przypadku mięśnia żuchwy, czyli w okolicach leżących tuż poniżej żwacza, wzdłuż linii szczęki. Dotknij żuchwy i za pomocą palca wskazującego zacznij wywierać delikatny, stały nacisk na mięśnie. Receptory bólowe każdej osoby odpowiadają na bodźce w indywidualny sposób, więc znalezienie odpowiedniego punktu i siły nacisku prawdopodobnie wymagać będzie zastosowania metody prób i błędów.
Jeśli odczuwasz ulgę podczas uciskania okolic mięśnia żuchwy, dalsze korzyści może Ci przynieść masaż rozciągający, który skutecznie „zahartuje” główne mięśnie dotknięte zespołem stawu skroniowo-żuchwowego. Masaż wykonuje się za pomocą obu kciuków, więc jeśli brak Ci zręczności i nie jesteś w stanie sam tego wykonać po jednej stronie twarzy, poproś kogoś o pomoc.
Ułóż oba kciuki równolegle do linii szczęki, tuż powyżej mięśnia żuchwy. Uciskaj mięsień, poruszając się w dół szczęki – powoli odsuwaj go od jej górnej części. Mięsień żuchwy można również rozciągać i masować, umieszczając dwa palce jednej ręki na żuchwie, a dwa palce drugiej na mięśniach żwacza. Dociskaj palce do siebie, aż ich koniuszki ułożą się w jednej linii między obydwoma mięśniami. Przytrzymaj je w ten sposób przez kilka sekund, a następnie zwolnij.
Ból szczęki może być spowodowany zachowaniem, które przyczynia się do powstawania innych problemów stomatologicznych, dlatego też pamiętaj o codziennej pielęgnacji jamy ustnej, nawet jeśli mięśnie szczęki przyczyniają się do uczucia dyskomfortu. Jeśli zaś zgrzytasz zębami w nocy i odczuwasz nadwrażliwość zębów, zacznij używać szczoteczki z miękkim włosiem.
Jeśli natomiast ból związany z zespołem stawu skroniowo-żuchwowego nie ustępuje, może wskazywać na poważniejszy problem. Utrzymujący się dyskomfort i uczucie zesztywnienia najlepiej skonsultować z dentystą lub lekarzem – specjalista dobierze odpowiednie leczenie, a jeśli zgrzytasz zębami w nocy, zaleci noszenie specjalnej nakładki, która ulży również Twojej szczęce. Leczenie i stosowanie opisanych technik masażu pomoże złagodzić ból i przywróci Ci naturalny uśmiech.