brzydki zapach z ust

Domowe sposoby na nieprzyjemny zapach z ust

Prawidłowa higiena i regularne wizyty u dentysty zapewnią zdrowie Twojej jamie ustnej i świeży oddech. Uwzględnienie w domowej rutynie kilku prostych metod pomoże Ci zwalczyć nieprzyjemny zapach z ust i halitozę. Poniżej znajdziesz przydatne wskazówki.

Jak zwalczyć nieprzyjemny zapach z ust?

Szczotkuj i nitkuj zęby

Szczotkowanie i nitkowanie to ważna część prawidłowej higieny jamy ustnej. Niekonsekwentne wykonywanie tych czynności powoduje gromadzenie się resztek pokarmowych w jamie ustnej, a w konsekwencji – nieświeży oddech. Szczotkuj zęby dwa razy dziennie i nitkuj raz dziennie, a ograniczysz tworzenie się płytki nazębnej, rozwój bakterii i odkładanie się resztek pokarmowych. Nitkowanie zapobiega również chorobie przyzębia, która może być przyczyną nieprzyjemnego zapachu z ust.

Czyść język

Podczas szczotkowania zadbaj również o swój język. Powodujące halitozę cząstki odkładają się na nim i w innych częściach jamy ustnej – bakterie i aminokwasy łączą się ze sobą, produkując charakterystyczny zapach siarki. Skuteczne czyszczenie języka zapewni Ci świeży oddech.

Stosuj płyn do płukania jamy ustnej

Czy po spożyciu potrawy z dużą ilością czosnku i cebuli próbujesz unikać kontaktu z innymi? Użyj płynu do płukania jamy ustnej, a odświeżysz oddech i usuniesz nieprzyjemny zapach wywołany spożyciem pewnych produktów. Uwzględnij w codziennej rutynie przeciwbakteryjny płyn do płukania jamy ustnej, który pomoże Ci zmniejszyć płytkę nazębną i stan zapalny dziąseł oraz zapewni przyjemny oddech.

Nawadniaj organizm

Czy pijesz wystarczające ilości wody? Jeśli jama ustna nie jest dobrze nawilżona, przestaje produkować ślinę, co sprzyja namnażaniu się bakterii. Przyczyną suchości w ustach mogą być różne czynniki, w tym skutki uboczne stosowania leków i choroby. Stan ten występuje również podczas snu i intensywnych ćwiczeniach. Picie wody to dobry sposób na pozbycie się suchości w ustach i nieprzyjemnego zapachu. Pamiętaj o odpowiednim nawadnianiu organizmu w ciągu dnia i zaczynaj poranki od szklanki świeżej wody, która wypłucze bakterie gromadzące się w nocy. Spróbuj monitorować ilość wypijanej codziennie wody. W ten sposób sprawdzisz, czy przyczyną nieprzyjemnego zapachu z ust jest niedobór wody.

Żywność

Niektóre produkty spożywcze, takie jak surowa cebula czy czosnek, mogą wpłynąć na zapach z ust. Wyeliminowanie tych produktów z diety lub ograniczenie ich spożycia na pewno Ci pomoże.

Te proste kroki pozwolą Ci poradzić sobie z nieprzyjemnych zapachem z ust. Pamiętaj o szczotkowaniu zębów dwa razy dziennie, nitkowaniu, czyszczeniu języka i stosowaniu przeciwbakteryjnego płynu do płukania jamy ustnej. Pij więcej wody (jest to korzystne dla całego organizmu) i staraj się unikać spożywania produktów, które powodują nieprzyjemny zapach z ust.

$altImage

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz