Young woman shows off her teeth while holding a bottle of mouthwash
Badge field

Kiedy należy stosować płyny do płukania jamy ustnej zawierające fluorek i dlaczego?

Published date field

Dla wielu osób płyny do płukania jamy ustnej to dobry sposób na świeży oddech lub śnieżnobiały uśmiech. Jednak te środki –zwłaszcza jeśli zawierają fluor – wiążą się z większą liczbą korzyści, które wykraczają poza aspekt estetyczny. Podobnie jak w przypadku pasty do zębów z fluorem dentyści zalecają płukanie jamy ustnej płynem zawierającym fluor, ponieważ wzmacnia szkliwo i zapewnia dodatkową ochronę zębom, zarówno u dzieci, jak i u osób dorosłych. Zapytaj stomatologa, czy Ty lub inni członkowie Twojej rodziny w wieku 6 lat lub starszym możecie odnieść korzyści ze stosowania płynu do płukania jamy ustnej z dodatkiem fluoru.

Czym jest płyn do płukania jamy ustnej zawierający fluor?

Płyny do płukania jamy ustnej z tej grupy zawierają fluor, naturalnie występujący minerał, który wzmacnia szkliwo i zmniejsza ryzyko powstawania ubytków zarówno u dzieci, jak i u osób dorosłych. Według Amerykańskiego Towarzystwa Stomatologicznego fluor nie tylko wzmacnia szkliwo i uodparnia je na działania kwasu, ale również cofnąć próchnicę na wczesnych jej etapach. W skład płytki nazębnej wchodzą kwasy, które powodują utratę minerałów, a z biegiem czasu – ubytki. Dieta obfitująca w cukry zwiększa ilość tego kwasu.

Gdy płyn do płukania znajdzie się w jamie ustnej, szkliwo zaczyna wchłaniać fluor, który inicjuje proces remineralizacji i uzupełniania niedoboru wapnia oraz fosforu, w konsekwencji zęby znowu stają się mocniejsze. Płyny do płukania jamy ustnej zawierające fluor są dostępne na receptę i bez niej. Fluor najczęściej stosowany w tego typu produktach, do użytku codziennego, to fluorek sodu.

Kto powinien stosować płyny do płukania jamy ustnej zawierające fluor?

Płyny do płukania jamy ustnej zawierające fluor są bezpieczne i skuteczne do codziennego stosowania, zarówno w przypadku tych osób, które chcą zadbać o swój uśmiech, jednak pacjenci znajdujący się w grupie wysokiego ryzyka próchnicy odniosą z nich największy pożytek. Dzieci poniżej 6. roku życia nie powinny stosować tych płynów ze względu na większe ryzyko połknięcia, natomiast dzieci poniżej 12. roku życia powinny znajdować się pod nadzorem rodziców podczas stosowania tych produktów. Niektóre stany lub okoliczności sprzyjają powstawaniu próchnicy, więc jeśli występuje u Ciebie któryś z poniższych objawów, skonsultuj się ze stomatologiem i zapytaj o możliwość stosowania płynów do płukania ust zawierających fluor.

Suchość w ustach

Ślina w naturalny sposób oczyszcza zęby między szczotkowaniami – usuwa resztki pokarmów z ich powierzchni i neutralizuje kwasy produkowane przez bakterie, które powodują próchnicę. Zawiera również wapń, fosfor i inne ważne składniki, które wspomagają codzienną remineralizację szkliwa. Odwodnienie organizmu lub suchość w jamie ustnej sprzyjają próchnicy. Suchość w jamie ustnej rozwija się na skutek zażywania wielu leków lub stanu chorobowego. Badania pokazują, że około 22% osób będzie zmagać się z tą dolegliwością, zwłaszcza osoby starsze. Płyn do płukania jamy ustnej zawierający fluor, włączony do codziennej rutyny, pomaga zachować świeższy oddech, zapobiega próchnicy, nawilża jamę ustną i chroni zęby.

Recesja dziąseł

Gdy wokół dziąseł utworzy się płytka nazębna, mogą one ulec podrażnieniu i zacząć krwawić. Mogą również cofnąć się i ujawnić część korzenia. Tkanka pokrywająca korzeń nie jest tak twarda jak szkliwo, więc ryzyko rozwoju próchnicy w jego obrębie jest dużo większe. Leczenie choroby dziąseł zmniejsza stan zapalny, który powoduje kurczenie się dziąseł i częściowe obnażenie korzeni. U niektórych pacjentów obnażenie korzeni następuje w wyniku zbyt intensywnego szczotkowania, dlatego najlepiej używać szczoteczek z miękkim włosiem. W zależności od stopnia recesji dziąseł stomatolog może zalecić Ci wiele metod fluoryzacji, w tym płyny dostępne na receptę lub bez niej.

Aparaty ortodontyczne

Metalowe aparaty ortodontyczne sprzyjają tworzeniu się przestrzeni, w których gromadzą się resztki pokarmów i bakterie, co w konsekwencji zwiększa ryzyko powstania ubytków. Płytka nazębna i cukier sprzyjają odwapnieniu, które po zdjęciu aparatu można rozpoznać po mało estetycznych, białych plamkach. Z biegiem czasu plamki mogą przekształcić się w pełnoobjawową próchnicę. Czasami ortodonci przepisują pacjentom płyn do płukania ust zawierający fluorek, aby ograniczyć proces odwapniania i powstawanie białych plamek.

Wypełnienie ubytków, korony i mosty protetyczne

Jeśli wcześniej wystąpiły u Ciebie ubytki, stomatolog po każdym zabiegu wypełniania, może zalecić Ci stosowanie dodatkowej ochrony w postaci płynu do płukania jamy ustnej z dodatkiem fluoru. Bardziej skomplikowane struktury, takie jak korony i mosty protetyczne, sprzyjają powstawaniu przestrzeni, które mogą być miejscem rozwoju bakterii powodujących prochnicę. Regularne stosowanie fluorku może zahamować ten proces i zremineralizować szkliwo, zanim rozwinie się pełnoobjawowa próchnica. Płyny do płukania jamy ustnej zawierające fluorek stanowią dodatkową ochronę, która uzupełnia szczotkowanie zębów dwa razy dziennie.

Jak stosować płyn do płukania jamy ustnej zawierający fluor?

Płyny do płukania jamy ustnej zawierające fluorek należy zawsze stosować zgodnie z instrukcją określającą dawkę i częstotliwość płukania oraz czas pozostawania płynu w jamie ustnej.

W przypadku produktów sprzedawanych bez recepty należy zapoznać się z informacjami znajdującymi się na etykiecie. W celu zmaksymalizowania skuteczności niektórzy producenci zalecają stosowanie płynów przed lub po umyciu zębów. Aby w pełni zapewnić sobie wszystkie korzyści związane ze stosowaniem fluoru, płucz jamę ustną wieczorem zgodnie z instrukcjami.

Płyny do płukania jamy ustnej zawierające fluor są szczególnie przydatne osobom podatnym na próchnicę, ale pamiętaj, że stanowią tylko jedno z narzędzi gwarantujących prawidłową higienę jamy ustnej. Stosowanie płynów do płukania jamy ustej, wraz z szczotkowaniem zębów dwa razy dziennie i nitkowaniem raz dziennie, pomaga zapobiegać próchnicy i tworzeniu się płytki nazębnej, a także zapewnia zdrowy uśmiech.

$altImage

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz