Kobieta czyści zęby nitką
Badge field

Co zrobić z obrzękiem dziąseł?

„Spuchnęły mi dziąsła, czy powinienem się niepokoić?” – w pewnym okresie życia każdy z nas zada sobie to pytanie. Opuchnięte dziąsła to dość powszechny problem, a jego przyczyny są różnorodne. W większości przypadków nie trzeba się o nic martwić – wystarczy odpowiednie leczenie. Poniżej znajdziesz kilka przydatnych wskazówek, co robić, jeśli Twoje dziąsła staną się opuchnięte lub podrażnione.

Objawy obrzęku dziąseł

Opuchlizna daje o sobie znać zwykle po szczotkowaniu, nitkowaniu (czyli czyszczeniu przestrzeni międzyzębowych) lub spożyciu chrupiących bądź twardych produktów. Dziąsła mogą stać się zaczerwienione, obrzęknięte, wrażliwe i objęte stanem zapalnym. Inne objawy to często występujący nieprzyjemny zapach z ust, urazy w jamie ustnej i recesja dziąseł. Jeśli często zauważasz u siebie podobne zmiany, jeśli nie ustępują lub jeśli uległy pogorszeniu, skonsultuj się z dentystą, ponieważ mogą wskazywać na poważniejszy problem.

Przyczyny obrzęku dziąseł

Główną przyczyną stanu zapalnego dziąseł jest płytka nazębna zwana biofilmem. Wiek, stres, otyłość, palenie i czynniki genetyczne również mogą zwiększać ryzyko. Inne częste przyczyny to:

  • Zapalenie dziąseł: Główną przyczyną obrzęku dziąseł jest stan zapalny. Szczotkuj i nitkuj zęby prawidłowo.
  • Leki: Jeśli po zażyciu nowego leku wystąpiły u Ciebie problemy z dziąsłami, skonsultuj się z lekarzem. Mogą to być efekty uboczne stosowania tego środka.
  • Nowa pasta do zębów lub płyn do płukania jamy ustnej: Jeśli stosujesz nową markę, być może wystąpiła u Ciebie reakcja alergiczna.
  • Nieprawidłowa dieta: Upewnij się, że Twoja dieta obejmuje owoce i warzywa. Niedobór witaminy C może powodować obrzęk dziąseł, a więc upewnij się, że zażywasz zalecaną dawkę dzienną.
  • Ciąża: Opuchlizna, wrażliwość i stan zapalny dziąseł często występują u kobiet w ciąży na skutek zmian hormonalnych.
  • Źle dopasowane aparaty stomatologiczne: aparaty ortodontyczne, retainery i protezy często powodują obrzęk lub podrażnienie dziąseł.

Jak przynieść sobie ulgę? Co należy robić i czego nie robić w przypadku obrzęku dziąseł?

Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które przyniosą Ci długoterminową lub tymczasową ulgę, a także listę zaleceń i zakazów na wypadek obrzęku dziąseł.

Co robić:

  • Umów się na wizytę u dentysty. Opowiedz mu o swoim problemie.
  • Przestrzegaj zasad prawidłowej higieny jamy ustnej. Szczotkuj i nitkuj zęby regularnie.
  • Ulepsz swoją dietę. Jedz więcej owoców oraz warzyw i tymczasowo unikaj spożywania napojów gazowanych i zawierających kofeinę.
  • Rób słone płukanki. Sól zmniejsza obrzęk dziąseł i łagodzi ból.
  • Zażyj środek przeciwzapalny. Leki sprzedawane bez recepty, takie jak ibuprofen, redukują obrzęk i łagodzą ból.
  • Spożywaj chłodne posiłki. Miękkie, chłodne produkty zmniejszają obrzęk i łagodzą ból.
  • Zażyj benzokainę. Jeśli obrzęk dziąseł uniemożliwia Ci jedzenie, picie lub komunikację, skorzystaj z produktów zawierających benzokainę.

Czego nie robić:

  • Nie ignoruj problemu. Jeśli opuchlizna nie ustępuje, umów się na wizytę u dentysty.
  • Przestań stosować środki drażniące. Jeśli dana pasta do zębów lub płyn do płukania jamy ustnej powoduje podrażnienia w Twojej jamie ustnej, nie używaj go. Pamiętaj, że płyny zawierające alkohol również mogą podrażniać dziąsła.
  • Nie spożywaj alkoholu ani produktów tytoniowych. Mogą one drażnić dziąsła i zwiększać obrzęk.

Zapobieganie obrzękowi dziąseł

Prawidłowa pielęgnacja jamy ustnej i rutynowe wizyty u dentysty to najlepszy sposób na zapobieganie obrzękowi dziąseł. Szczotkuj i nitkuj zęby co najmniej dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku. Zapobiegniesz w ten sposób gromadzeniu się płytki nazębnej, która powoduje problemy z dziąsłami. Czasami nawet najlepsze domowe praktyki higieniczne nie wystarczają – płytka może stwardnieć i przekształcić się w kamień nazębny. Właśnie dlatego konieczne są regularne wizyty kontrolne u dentysty.

Obrzęk dziąseł nie jest przyjemny. Często można poradzić sobie z tym problemem samodzielnie. Gdy rozpoznasz przyczyny opuchlizny, możesz zacząć ją leczyć. Jeśli jednak problem jest przewlekły i nie ustępuje, najlepiej skonsultuj się z dentystą.

$altImage

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz