Jeśli szczotkowanie zębów sprawia, że bolą Cię dziąsła, puchną albo krwawią, być może rozwinął się w nich stan zapalny. Nie przejmuj się – zapalenie dziąseł można wyleczyć, a także zapobiegać mu! Na wczesnych etapach dentysta może złagodzić, a nawet wyeliminować objawy. Już dziś umów się na wizytę u stomatologa i popraw nawyki związane z higieną jamy ustnej.
Jak można wyleczyć zapalenie dziąseł?
Jakie są przyczyny zapalenia dziąseł?
Zapalenie dziąseł rozwija się na skutek nagromadzenia płytki lub kamienia nazębnego wokół brzegu dziąsłowego. Stan zapalny powoduje zaczerwienienie obrzęk i wrażliwość dziąseł, a nawet krwawienie po szczotkowaniu lub nitkowaniu. Jednak nie u każdej osoby z zapaleniem dziąseł występują te objawy i wiele z nich przez długi czas nie uświadamia sobie choroby. Nieleczony stan zapalny może przekształcić się w ostrzejszą postać zwaną chorobą przyzębia, taką jak paradontoza, która może na stałe uszkodzić zęby, dziąsła i kość szczęki.
Jak można wyleczyć zapalenie dziąseł?
Czy zapalenie dziąseł można wyleczyć? Oczywiście. Dzięki pomocy dentysty i konsekwentnej higienie jamy ustnej Twoje dziąsła wrócą do normalnego stanu.
Profesjonalne leczenie zapalenia dziąseł
Podczas następnej wizyty kontrolnej dentysta lub higienistka dentystyczna zdiagnozuje zapalenie dziąseł już po pierwszym spojrzeniu do jamy ustnej. Dokładne czyszczenie usunie płytkę nazębną z powierzchni zębów lub z okolic leżących poniżej brzegu dziąsłowego, będącą przyczyną stanu zapalnego. Jeśli płytka zwapnieje, dentysta może użyć bardziej zaawansowanej techniki zwanej scalingiem i łyżeczkowaniem zębodołu, która pomoże mu usunąć cały kamień nazębny oraz wygładzić powierzchnie korzenia skrywającego bakterie. Sprawdzi również ułożenie zębów i stan struktur, takich jak korony, mostki lub elementy odbudowy, a następnie zaleci naprawy, które ułatwią Ci czyszczenie zębów i dziąseł w domu. W poważniejszych przypadkach stomatolog może użyć sondy dentystycznej, aby zmierzyć kieszonki rozwijające się na brzegu dziąsłowym – sprawdzi w ten sposób postępy choroby.
Konsekwentna higiena jamy ustnej, która pomoże Ci zwalczyć zapalenie dziąseł
Profesjonalne badanie i czyszczenie to tylko początek leczenia. Dentysta lub higienistka dentystyczna wskaże Ci, jak prawidłowo dbać o stan jamy ustnej, ale zawsze należy przestrzegać następujących wskazówek:
- Szczotkuj zęby dwa razy dziennie. Jeśli regularne szczotkowanie jest częścią Twojej codziennej rutyny, upewnij się, że stosujesz prawidłową technikę. Gojące się dziąsła mogą w pierwszej kolejności wymagać delikatniejszego traktowania, więc używaj szczoteczki z miękkim włosiem i stosuj odpowiedni nacisk.
- Czyść przestrzenie międzyzębowe raz dziennie. Codzienne nitkowanie zębów i okolic poniżej brzegu dziąsłowego usuwa czynniki drażniące, takie jak bakterie i resztki pokarmu oraz pomaga zmniejszyć stan zapalny. Możesz również wypróbować inne urządzenia, takie jak szczoteczka międzyzębowa, irygatory lub drewniane dłubaki.
- Stosuj płyn do płukania jamy ustnej. Płyn do płukania jamy ustnej sprzedawany bez recepty również pomoże Ci w leczeniu infekcji i kontrolowaniu rozwoju bakterii, zwłaszcza po profesjonalnym zabiegu higienicznym. Wybierz płyn antyseptyczny lub poproś dentystę o poradę.
Czy zapalenie dziąseł można wyleczyć?
Leczenie zapalenia dziąseł zaczyna się od wzięcia odpowiedzialności za własne zdrowie. Jeśli zauważysz u siebie wrażliwość, obrzęk lub krwawienie dziąseł, udaj się do stomatologa. Wczesne rozpoznanie objawów zapalenia i wczesne wdrożenie leczenia umożliwia szybkie i proste złagodzenie objawów oraz wyleczenie dziąseł.