Badge field

Co to jest zapalenie dziąseł i jakie są jego objawy?

Published date field

Co to jest zapalenie dziąseł i jakie są jego objawy?
Co to jest zapalenie dziąseł?
Zapalenie dziąseł to początkowy i najłatwiejszy w leczeniu etap choroby zapalnej przyzębia. Bezpośrednią jego przyczyną jest obecność płytki nazębnej. Płytka nazębna to miękka, lepka, bezbarwna warstwa bakterii (fachowo określana mianem biofilmu bakteryjnego), która bezustannie tworzy się na zębach i dziąsłach.
Jeżeli płytka nie jest usuwana codziennym szczotkowaniem i nitkowaniem zębów, wytwarza  toksyny, które mogą drażnić dziąsła, wywołując ich zapalenie. Uszkodzenia na tym wczesnym etapie choroby dziąseł są jeszcze odwracalne, gdyż tkanka kostna i łączna, które utrzymują zęby w zębodole nie są jeszcze zajęte procesem chorobowym. Nieleczone zapalenie dziąseł może jednak przejść w zapalenie przyzębia..

Skąd mam wiedzieć, czy mam zapalenie dziąseł?
Do klasycznych objawów zapalenia dziąseł zalicza się zaczerwienienie, obrzęk i bolesność uciskową dziąseł, które mogą krwawić podczas mycia zębów. Innym objawem choroby dziąseł jest odsłonięcie szyjek zębowych spowodowane przez cofnięcie się dziąseł. Zęby mają wtedy wydłużony wygląd. Zaawansowany proces zapalny może skutkować tworzeniem się patologicznych kieszonek dziąsłowych w których gromadzi się  płytka nazębna i resztki jedzenia. U niektórych osób może pojawiać się nawracający nieprzyjemny zapach z ust lub uczucie nieprzyjemnego smaku, nawet jeżeli ich choroba nie jest zaawansowana.

Jak można zapobiegać zapaleniu dziąseł?
Kluczowe znaczenie ma odpowiednia higiena jamy ustnej. Profesjonalne  czyszczenie zębów u dentysty również odgrywa niebagatelną rolę. Po tym jak dojdzie do nagromadzenia płytki i jej mineralizacji, czyli kiedy wytworzy się kamień nazębny, tylko dentysta lub higienistka stomatologiczna mogą go usunąć.

Zapobiegać zapaleniu dziąseł można poprzez:

  • odpowiednie szczotkowanie i nitkowanie zębów mające na celu usunięcie płytki nazębnej i resztek jedzenia, oraz kontrolowanie odkładania się płytki nazębnej,
  • odpowiednie odżywianie się, dzięki czemu zapewnione jest dostarczanie składników odżywczych niezbędnych dla  kości i  zębów,
  • unikanie palenia papierosów i innych postaci tytoniu,
  • regularne kontrole u dentysty.

$altImage

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz