próchnica zeba

Czym jest ocena ryzyka próchnicy?

Jak podaje portal Infodent24, nowe narzędzie do walki z próchnicą powstało na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Francisco. Jest to specjalny kwestionariusz do oceny ryzyka wystąpienia choroby próchnicowej – CAMBRA (Caries Management by Risk Assessment). Uzyskane wyniki umożliwiają dentyście podjęcie bardziej proaktywnych środków zapobiegawczych, dopasowanych do indywidualnych potrzeb pacjenta i chroniących jego zęby. Narzędzie to stało się standardem opieki stomatologicznej – Twój dentysta prawdopodobnie też go używa na regularnych wizytach kontrolnych.

Dlaczego narzędzie do oceny ryzyka próchnicy jest tak ważne?

Jak podaje portal ABC Zdrowie, 98 proc. Polaków ma próchnicę.

Właśnie dlatego zapobieganie tej chorobie najlepiej zacząć w domu. Medonet przypomina, że w zapobieganiu próchnicy istotne znaczenie ma odpowiednia dieta i prawidłowa higiena jamy ustnej. Dentysta może użyć narzędzia do oceny ryzyka próchnicy w celu monitorowania czynników ryzyka. Następnie przekaże Ci zalecenia i stworzy plan zapobiegania próchnicy jeszcze przed wystąpieniem pierwszych objawów (zamiast reaktywnego leczenia polegającego na założeniu plomby, czyszczeniu kanału, a w ekstremalnych przypadkach – ekstrakcji).

Jak działa narzędzie do oceny ryzyka próchnicy i zarządzania nim?

Oceny czynników ryzyka próchnicy dokona najprawdopodobniej higienistka dentystyczna, gdyż jej głównym zadaniem jest zapobieganie problemom. Za pomocą formularza oceny ryzyka próchnicy sprawdzi poziom bakterii w Twojej jamie ustnej, stosowaną przez Ciebie dietę oraz stan jamy ustnej i zębów. Formularz obejmuje trzy główne kategorie:

  • Wskaźniki choroby: Higienistka sprawdzi stan uzębienia pod kątem widocznych ubytków, elementów odbudowy wykonanych w ciągu kilku ostatnich lat oraz białych plamek, czyli zdemineralizowanych okolic szkliwa.
  • CZYNNIKI RYZYKA: Higienistka dokona oceny ogólnej ilości bakterii, nieprawidłowości w produkcji śliny, obnażenia korzeni, zanotuje obecność aparatu ortodontycznego, jeśli go używasz, oraz obecność wyżłobień w zębach, a także sprawdzi, czy Twoje nawyki negatywnie wpływają na stan uzębienia (częste spożywanie przekąsek, palenie, nieprzestrzeganie zasad prawidłowej higieny jamy ustnej).
  • Czynniki ochronne: Zarejestrowane zostaną również środki proaktywne podjęte w celu ochrony zębów, takie jak stosowanie fluorku, ksylitolu i innych substancji bakteriobójczych, które wspomagają remineralizację zębów.

Higienistka użyje różnorodnych narzędzi i metod, aby dokonać oceny tych czynników. Może to być np. prześwietlenie, narzędzie laserowe do pomiaru poziomu fluorescencji w Twojej jamie ustnej, test wykrywający ilość bakterii produkujących kwas w jamie ustnej oraz pomiar przepływu śliny.

Korzystając z narzędzia do oceny ryzyka próchnicy, higienistka dentystyczna będzie w stanie zalecić Ci metody pielęgnacji w zależności od poziomu tego ryzyka. W razie potrzeby zaleci Ci również wdrożenie protokołu zarządzania chorobą, który umożliwia zapobieganie wczesnym lub rozwijającym się uszkodzeniom.

Pamiętaj, że środki zapobiegawcze zaczynają się w Twoim domu. Przestrzeganie zasad higieny jamy ustnej, stosowanie prawidłowej diety i regularne wizyty u dentysty zapewnią zdrowie Twoim zębom i dziąsłom. Nie zapominaj również o zaleceniach dentysty po dokonaniu oceny ryzyka próchnicy – szanse na to, że dożyjesz złotych lat z zestawem zdrowych, perłowo białych zębów są wtedy wysokie.

$altImage

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz