pasta wybielająca

Czy aplikatory wybielające zęby są bezpieczne?

Ostatnia aktualizacja artykułu: 26 Aug 2024

Autor artykułu lek. dent. Maria Liszewska

Czy aplikatory wybielające zęby są bezpieczne? To pytanie zadaje sobie coraz więcej osób, które marzą o olśniewającym uśmiechu. W dobie rosnącej popularności domowych metod wybielania zębów, warto zastanowić się nad ich skutecznością i bezpieczeństwem. W tym artykule przyjrzymy się bliżej zaletom aplikatora, bezpieczeństwu jego używania oraz skuteczności tej metody. Dowiedz się, jak osiągnąć bielsze zęby bez ryzyka dla zdrowia jamy ustnej.

 

Czy aplikatory wybielające są bezpieczne?

 

Aplikator do wybielania zębów jest przeznaczony do samodzielnie wykonywanych zabiegów w domu. Dzięki precyzyjnemu pędzelkowi, umożliwia dokładne i równomierne rozprowadzenie środka wybielającego na zębach. Jest to bardzo ważne, aby uniknąć aplikacji na dziąsłach i uniknąć w ten sposób ich podrażnienia. Z tego powodu cały proces wybielania może zachodzić w sposób kontrolowany i bezpieczny - jeśli tylko jest on stosowany zgodnie z zaleceniami producenta i instrukcją.

Biorąc pod uwagę bezpieczeństwo stosowania aplikatorów do wybielania, zawsze warto zapoznać się ze składem danego produktu. Zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektoratu Sanitarnego do bezpiecznego wybielania zębów w warunkach domowych zostały dopuszczone preparaty zawierające 0,1% nadtlenku wodoru lub inne związki go uwalniające (jak np. nadtlenek karbamidu).

Co oznacza, że produkty wybielające dostępne w drogeriach, tak jak Colgate Max White Overnight Whitening Serum, są bezpieczne dla zębów, nie wywołują podrażnienia dziąseł i nie uszkadzają tkanek zębów pod warunkiem, jeśli zawierają bezpieczne stężenie składnika wybielającego, a jego aplikator pozwala na precyzyjne nałożenie serum wybielającego.

 

Czy aplikatory do wybielania zębów działają?

Skuteczność i bezpieczeństwo preparatów do wybielania w dużej mierze zależy od kilku czynników:

Skład produktu

Działanie zależy przede wszystkim od substancji czynnej, która odpowiada za efekt wybielania. Im wyższe stężenie tych substancji, tym silniejsze działanie wybielające, ale również większe ryzyko podrażnień i nadwrażliwości zębów. Należy jednak być świadomym, że faktycznie bezpieczne są te substancje wybielające, które działają w sposób chemiczny (np. nadtlenek wodoru).

Sposób aplikacji substancji wybielającej na powierzchnię zębów

Precyzyjna aplikacja wyłącznie na powierzchnię zębów pozwala uniknąć podrażnienia dziąseł.

Czas aplikacji

Należy ściśle przestrzegać instrukcji producenta. Zbyt krótki czas aplikacji może nie przynieść oczekiwanych efektów, natomiast zbyt długi może prowadzić do uszkodzenia szkliwa i dziąseł.

 

Jak działają aplikatory do wybielania zębów?

A dokładniej - w jaki sposób nadtlenki zawarte w wybielającym serum faktycznie wybielają zęby? Efekt wybielania zębów uzyskiwany jest dzięki przenikaniu środka wybielającego w głąb tkanek zębów. Nadtlenki doprowadzają do rozszczepienia dużych cząsteczek barwnikowych na drodze reakcji utleniania i redukcji. Dzięki temu z dużych cząsteczek barwnikowych powstają cząsteczki mniejsze, które zostają usunięte z tkanek zębów na drodze dyfuzji. Pozwala to na osiągnięcie efektu wizualnie bielszych zębów, jednocześnie nie wywołując znaczących zmian w strukturze szkliwa zębów.

Jeśli chcesz dowiedzieć się jeszcze więcej o tym procesie, przeczytaj nasz inny artykuł na temat ryzyka i zagrożenia związanego z wybielaniem zębów w domu, w którym zwizualizowaliśmy mechanizm działania środków wybielających.

 

Zalety aplikatora wybielającego w pędzelku
  • Precyzja aplikacji: dzięki pędzelkowi możliwe jest dokładne i równomierne rozprowadzenie preparatu wybielającego na powierzchni zębów, dzięki czemu możesz przeprowadzić wybielanie zębów w domu w kontrolowany sposób,

  • Kontrolowanie dawkowania: przy użyciu aplikatora w pędzelku łatwiejsze jest nadzorowanie ilości używanego preparatu, co pomaga uniknąć nadmiernego zużycia i potencjalnie zminimalizować skutki uboczne, które mogą wystąpić podczas wybielania zębów,

  • Poręczność: mały i kompaktowy pisak do wybielania możesz zabrać ze sobą wszędzie, dzięki czemu nie musisz przerywać procesu wybielania, jeśli np. planujesz wyjazd, a ponadto małe urządzenie jest wygodne i proste w użyciu,

  • Wygoda użytkowania: aplikator w pędzelku jest intuicyjny i łatwy w użyciu, a także pomaga w precyzyjnym dotarciu nawet do trudno dostępnych miejsc na zębach,

  • Oszczędność czasu: serum wybielające może być nakładane na zęby przed pójściem spać, dzięki czemu proces wybielania nie wymaga ciągłego nadzorowania, nie przeszkadza w codziennych aktywnościach, takich jak jedzenie, picie czy rozmowa, a użytkownicy mogą cieszyć się wybielaniem zębów bez konieczności zmiany swojego harmonogramu dnia.

 

Czy aplikatory do wybielania zębów mogą uszkodzić zęby?

Na rynku dostępnych jest obecnie wiele produktów przeznaczonych do domowego wybielania. Przed zastosowaniem danego produktu wybielającego warto zapoznać się z jego składem, by mieć pewność, że wybrany produkt zadziała zarówno skutecznie, jak i bezpiecznie, oraz z instrukcją używania. Środki wybielające, jeśli są stosowane zgodnie z zaleceniami producenta, nie spowodują uszkodzenia zębów czy dziąseł, ponieważ stężenia środków wybielających w nich są niewielkie.

Przed rozpoczęciem wybielania zębów w domu warto jednak udać się na wizytę kontrolną do gabinetu stomatologicznego, aby lekarz dokładnie ocenił, czy nie istnieją przeciwwskazania do wybielania zębów.

 

Jak często można używać aplikatorów?

Aplikator wybielający, np. Colgate Max White Overnight Whitening Pen, daje efekt jaśniejszych zębów po około 3 tygodniach nieprzerwanego stosowania co noc. W celu rozpoczęcia kolejnego zabiegu wybielania zębów przy pomocy nowego aplikatora zaleca się konsultację z lekarzem dentystą, który pomoże w ocenie, czy ponowne wybielanie nie wpłynie negatywnie na strukturę naszych zębów. Lekarz weźmie pod uwagę poprzednio stosowaną metodę wybielania, dobrany wcześniej preparat wybielający oraz jego skład, a także indywidualne potrzeby pacjenta i stan zdrowia jamy ustnej.

 

Wskazówki, jak używać aplikatora do wybielania

Użycie aplikatora wybielającego jest bardzo proste i składa się z kilku nieskomplikowanych kroków.

  1. Przygotuj zęby do zabiegu. Wyszczotkuj je z użyciem swojej pasty i opłucz je wodą. Następnie osusz dokładnie zęby chusteczką.

  2. Zdejmij nakrętkę aplikatora, włóż do środka opakowania i poruszaj delikatnie pędzelkiem, nakładając w ten sposób na końcówkę pędzelka serum. 

  3. Nałóż cienką warstwę serum, zaczynając od górnych, osuszonych zębów. Odczekaj 15 sekund, aż serum wyschnie. Aby usprawnić ten proces, nie zamykaj ust. 

  4. Powtórz aplikację serum na dolnych, osuszonych zębach.

  5. Idź spać - serum będzie działać i wybielać zęby podczas snu. Rano zaś umyj zęby, usuwając serum wybielające z ich powierzchni. I gotowe!

 

Dodatkowe porady dotyczące aplikacji serum wybielającego

  • Dla uzyskania lepszych rezultatów zawsze nakładaj serum na umyte i wysuszone zęby. Zęby możesz wytrzeć suchą chusteczką lub gazikiem.

  • Jedno zanurzenie pędzelka w serum wystarcza na pokrycie około 5 zębów. 

  • Jeżeli rano, podczas zmywania serum zauważysz, że trudno je usunąć, najprawdopodobniej zaaplikowano zbyt dużo serum na powierzchnię zębów. Wystarczy do tego naprawdę cienka warstwa produktu.

  • Po użyciu aplikatora pamiętaj, żeby wyczyścić pędzelek czystą chusteczką, bez użycia wody!, oraz o dokładnym jego zakręceniu.

  • Pamiętaj o stosowaniu białej diety i unikania spożywania produktów barwiących w trakcie i przez 2 tygodnie po zakończeniu wybielania.

  • Stosuj produkt zgodnie z instrukcją użycia.

  • Przed rozpoczęciem zabiegu wybielania (także w warunkach domowych) skonsultuj się z lekarzem dentystą, czy wybrany sposób wybielania zębów jest dla Ciebie bezpieczny.

 

 

Bibliografia:

 

  1. Zbigniew Jańczuk, Urszula Kaczmarek, Mariusz Lipski, Stomatologia zachowawcza z endodoncją. Zarys kliniczny, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2018

  2. Danuta Piątowska, Kariologia współczesna. Postępowanie kliniczne, Med Tour Press International, 2009

  3. Avijit Banerjee, Stomatologia estetyczna. Zabiegi minimalnie inwazyjne, Edra Urban & Partner, 2016

  4. Clifton M. Carey, Tooth Whitening: What We Now Know, Journal of Evidence Based Dental Practice, Volume 14, Supplement, 2014, s. 70-76

  5. Hazem Eimar, Ryan Siciliano, Mohamed-Nur Abdallah, Samer Abi Nader, Wala M. Amin, Pedro-Pablo Martinez, Alicia Celemin, Marta Cerruti, Faleh Tamimi, Hydrogen peroxide whitens teeth by oxidizing the organic structure, Journal of Dentistry, Volume 40, Supplement 2, 2012, s. e25-e33

  6. J. Zanolla, ABC Marques, DC da Costa, AS de Souza, M Coutinho, Influence of tooth bleaching on dental enamel microhardness: a systematic review and meta-analysis, Australian Dental Journal, Volume 62, Issue 3, 2017, s. 276-282

$altImage

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz