5 najczęstszych błędów podczas wybielania zębów
Badge field

5 najczęstszych błędów podczas wybielania zębów

Published date field

Ostatnia aktualizacja artykułu: 05 Feb 2024

Autor artykułu: Colgate Global Scientific Communications

Biały i lśniący uśmiech stał się symbolem zdrowia i atrakcyjności, dlatego zabiegi wybielania zębów cieszą się obecnie tak dużą popularnością. Niestety, takie zabiegi wykonywane niepoprawnie mogą nieść pewne ryzyko i potencjalne błędy oraz mieć konsekwencje dla zdrowia naszych zębów i dziąseł. Aby więc cieszyć się efektami skutecznego i bezpiecznie przeprowadzonego wybielania zębów, warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę przed rozpoczęciem wybielania zębów i jakich błędów uniknąć. 

Jak działa wybielanie zębów?

Na rynku dostępnych jest wiele preparatów do samodzielnej korekty barwy zębów. Niektóre z nich umożliwiają przywrócenie pierwotnego koloru i wybielenie zębów na drodze chemicznej. Do wybielania zębów żywych najczęściej wykorzystuje się nadtlenek karbamidu i nadtlenek wodoru w różnych stężeniach.

Do powstania przebarwień wewnętrznych dochodzi wskutek odkładania się barwnych substancji (tzw. chromatoforów) w wewnętrznej tkance zęba - zębinie. Są to związki chemiczne o długich łańcuchach. Ich dekoloryzacja może polegać na utlenieniu chromatoforów i rozbiciu ich długich łańcuchów za pomocą substancji wybielających. Rozbite na mniejsze cząsteczki mogą przedostawać się poza obręb tkanek zęba i pochłaniać mniej światła, przez co zęby obserwowane są jako jaśniejsze.

5 najczęstszych błędów podczas wybielania zębów
5 najczęstszych błędów podczas wybielania zębów
5 najczęstszych błędów podczas wybielania zębów

Jakich błędów podczas wybielania unikać?

Wybielanie zębów to zabieg, który wymaga szczególnego przygotowania. Wybór odpowiedniej metody wybielania zębów zależy od wielu czynników - od indywidualnych potrzeb i preferencji, a także stanu zdrowia i przyczyny przebarwień zębów. Aby ocenić, która metoda wybielania zębów jest najlepsza, warto skonsultować się najpierw z lekarzem dentystą lub higienistą stomatologicznym. Po takim przygotowaniu unikniemy potencjalnych błędów podczas wybielania zębów, które nam grożą, a są to:

 

1. Wybieranie nieodpowiednich środków wybielających

Wybierając preparat do wybielania warto zwrócić uwagę na skład i substancję wybielającą. Najlepiej, aby była to substancja działająca w sposób chemiczny, np. nadtlenek karbamidu lub nadtlenek wodoru. Ponadto, warto też zwrócić uwagę na ich stężenie. W sklepach znajdziemy produkty o bezpiecznym składzie: zawierające nadtlenek wodoru (o stężeniu do 0,1%) oraz nadtlenek karbamidu, które można samodzielnie używać w domu.

Preparaty takie jak żele do wybielania (do stosowania przy użyciu specjalnie wykonanych indywidualnych nakładek do wybielania) o wyższym stężeniu (do 15-20% nadtlenku wodoru lub mocznika) mogą być stosowane wyłącznie pod kontrolą lekarza dentysty. Z kolei preparaty o wysokim stężeniu (powyżej 25-35% nadtlenku wodoru lub mocznika) są przeznaczone do użytku profesjonalnego przez lekarza dentystę lub higienistę stomatologicznego w ramach wybielania zębów gabinetowego.

Zdarza się również, że wybieramy produkt wybielający zęby niezgodny z naszymi oczekiwaniami. Każdy z produktów wybielających ma inne stężenie składników oraz sposób używania, dlatego należy być świadomym, jak działają poszczególne metody i na jakie efekty możemy liczyć.

Warto wiedzieć, że wybielanie zębów delikatniejszymi preparatami, takimi jak aplikator do wybielania Colgate Overnight Whitening Pen, zostanie osiągnięte w dłuższym czasie (po około 3 tygodniach nieprzerwanego stosowania), natomiast niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest znacznie niższe ryzyko wystąpienia pozabiegowej nadwrażliwości. Z kolei w przypadku gabinetowego, profesjonalnego wybielania zębów, efekt wybielenia zębów osiągany jest natychmiastowo, już po wyjściu z gabinetu stomatologicznego, lecz niestety ryzyko wystąpienia nadwrażliwości pozabiegowej jest znaczne wyższe.

 

2. Używanie niewłaściwych produktów do wybielania

Wśród preparatów wybielających dostępnych jest wiele produktów, które opierają się na podobnej zasadzie działania chemicznego. Różnią się one jednak sposobem aplikacji substancji aktywnej (wybielającej). Ich niepoprawne użycie, niezgodne z zaleceniami producenta, może nieść ryzyko wystąpienia skutków ubocznych.

Jedną z metod, która wymaga precyzji w używaniu, są paski wybielające. Najczęściej występującymi działaniami ubocznymi przy ich niepoprawnym stosowaniu jest podrażnienie błony śluzowej jamy ustnej (w szczególności dziąseł i wewnętrznej strony warg) oraz nadwrażliwość zębów. Do podrażnienia dziąseł dochodzi w sytuacji, kiedy paski zostaną zaaplikowane nieprecyzyjnie, tj. nie będą odpowiednio dopasowane do kształtu zębów lub będą zbyt przesunięte w stronę dziąseł. W takiej sytuacji substancja wybielająca może kontaktować się z dziąsłami i powodować ich podrażnienie. Warto również wiedzieć, że w przypadku obecnego stanu zapalnego dziąseł lub przyzębia stosowanie preparatów wybielających jest przeciwwskazane, gdyż proces ten może się znacznie zaostrzyć.

Innym produktem przeznaczonym do stosowania w warunkach domowych, po który często sięgają pacjenci i który może nie być w pełni poprawnie używany, są nakładki standardowe lub do samodzielnego wykonania przy pomocy gorącej wody. Może się zdarzyć, że ich kształt nie będzie na tyle precyzyjny, by chronić dziąsła przed aplikowanym do nich żelem wybielającym. Innymi możliwymi powikłaniami w przypadku stosowania nakładek standardowych lub nakładek do samodzielnego wykonania mogą być problemy w obrębie stawu skroniowo-żuchwowego objawiające się bólem lub pojawieniem się trzasków lub odgłosów klikania w stawach podczas ruchów żuchwy.

Bezpieczniejszym rozwiązaniem są nakładki, które wykonuje technik dentystyczny we współpracy z lekarzem dentystą. Są to nakładki wykonane ze sztywniejszego materiału, precyzyjnie przylegające do powierzchni zębów i uniemożliwiające wydostanie się żelu wybielającego w kierunku dziąseł. Są one indywidualnie wykonywane dla każdego pacjenta na podstawie wycisków zębów pobranych przez lekarza dentystę, w związku z czym nie powinny uszkadzać stawów skroniowo-żuchwowych i podnosić wysokość zwarcia.

 

3. Nieuwzględnienie przeciwwskazań do wybielania

Do przeciwwskazań należą m.in.:

  • ubytki próchnicowe oraz nieszczelne wypełnienia, 
  • choroby dziąseł i przyzębia (potocznie paradontoza), 
  • obnażenie szyjek i korzeni zębów (inaczej recesje dziąsłowe), 
  • nadwrażliwość zębów, 
  • palenie i żucie tytoniu, 
  • ciąża i karmienie piersią, 
  • uczulenie na środki wybielające. 

Warto pamiętać o tym, że nie każdy pacjent jest odpowiednim kandydatem do wybielania zębów, a efekty wybielania mogą się różnić w zależności od indywidualnych cech zębów oraz ich kondycji i zdrowia. Konsultacja z lekarzem dentystą jest bardzo istotna przed rozpoczęciem zabiegu wybielania, aby ocenić stan zdrowia jamy ustnej, uwzględnić czy istnieją przeciwwskazania do wybielania zębów oraz wybrać odpowiednią metodę do danego rodzaju przebarwień zębów.

 

4. Zbyt częste wybielanie zębów

Czy wybielanie zębów może być szkodliwe? Nieprzestrzeganie zaleceń dotyczących czasu trwania i częstotliwości stosowania produktów do wybielania może prowadzić do nadwrażliwości zębów oraz do osłabienia szkliwa - zewnętrznej tkanki zębów. Jeśli jednak preparaty do wybielania stosowane są zgodnie z zaleceniami producentów i wskazówkami lekarzy dentystów bądź higienistów stomatologicznych, mogą być one bezpiecznym rozwiązaniem dla osób, które marzą o pięknym i białym uśmiechu.

 

5. Zbyt słaby efekt wybielania

Ostateczny efekt wybielania zależy też od spożywanych pokarmów i napojów w trakcie oraz przez 2-3 tygodnie po zakończeniu wybielania zębów. Zalecane jest więc utrzymanie białej diety, czyli produktów o jak najmniej intensywnym kolorze, by uniknąć barwienia.

 

Jakie produkty mogą przebarwiać zęby?

Istnieje wiele pokarmów i napojów, które mogą przebarwiać zęby. Do najbardziej barwiących produktów zaliczamy:

  • kawę (zawiera taniny, które mogą przyczynić się do przebarwienia zębów, zwłaszcza jeśli jest spożywana regularnie), 
  • herbatę (zarówno czarna jak i zielona zawierają taniny, które mogą powodować przebarwienia zębów), 
  • czerwone wino i inne ciemne napoje alkoholowe (mogą zawierać barwniki, które przyczyniają się do przebarwień zębów), 
  • niektóre owoce i warzywa (np. truskawki, wiśnie, maliny, jagody, borówki, czereśnie, pomidory, buraki, czerwona kapusta), 
  • niektóre przyprawy (np. curry, kurkuma, słodka czy wędzona papryka).

 

Czy konieczna jest wizyta u dentysty, jeżeli chcę wybielić zęby?

Zdecydowanie tak! Konsultacja z profesjonalistą przed rozpoczęciem wybielania jest bardzo istotna. Lekarz dentysta przeprowadzi ocenę stanu zdrowia jamy ustnej oraz doradzi najlepszy i najbezpieczniejszy sposób na osiągnięcie pożądanych efektów. Dzięki temu będziesz cieszyć się zdrowym i pięknym uśmiechem.

 

Bibliografia:

1. Marcin Kasiak, Mirosława Kasiak, Wybielanie i rozjaśnianie zębów - przegląd piśmiennictwa, Polskie Towarzystwo Farmaceutyczne, ROZMAITOŚCI, 2010. 

2. Avijit Banerjee, Stomatologia estetyczna. Zabiegi minimalnie inwazyjne, Edra Urban & Partner, 2016. 

3. Zbigniew Jańczuk, Urszula Kaczmarek, Mariusz Lipski, Stomatologia zachowawcza z endodoncją. Zarys kliniczny, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2018. 

4. Danuta Piątowska, Kariologia współczesna. Postępowanie kliniczne, Med Tour Press International, 2009.

$altImage

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz