Obrzęk wokół zęba może tworzyć się pod wpływem różnych czynników. Jednak bez względu na przyczynę problem jest zwykle poważny i często wiąże się z infekcją bakteryjną. Istnieje kilka domowych sposobów na łagodzenie jego skutków, ale najlepiej skonsultować się z dentystą, który postawi właściwą diagnozę i dobierze leczenie, zwłaszcza jeśli obrzękowi towarzyszą gorączka i opuchlizna na twarzy. Wszystkie wymienione objawy mogą wskazywać na to, że zakażenie rozprzestrzenia się i grozi pojawieniem się dodatkowych problemów zdrowotnych, takich jak trudności w oddychaniu lub połykaniu. Jeśli nie możesz natychmiast skonsultować się z lekarzem, udaj się na pogotowie.
Możliwe przyczyny obrzęku wokół zęba i na dziąśle
Ropień zęba: tworzy się często na już zaawansowanym etapie próchnicy obejmującej korzeń zęba i może prowadzić do obrzęku wokół niego i na dziąśle. Pojawienie się ropnia często poprzedza zwykły ból zęba. Inne objawy to nieprzyjemny oddech, gorączka, nadwrażliwość zębów i opuchnięte gruczoły.
Dolegliwości wywołane zębem mądrości: wyrzynające się przez tkankę dziąsła zęby mądrości mogą powodować powstawanie obrzęku. Aby wyeliminować nacisk, dentysta bądź chirurg stomatologiczny, może zalecić ekstrakcję. Po zabiegu, w trakcie gojenia się rany, obrzęk może ponownie pojawić się na dziąśle lub w okolicach zębów. Aby złagodzić dyskomfort i zwalczyć bakterie, co kilka godzin płucz jamę ustną osoloną, ciepłą wodą. Robienie okładów z lodem w miejscu objętym bólem, również może okazać się skuteczne.
Stan zapalny dziąseł: to najczęstsza przyczyna obrzęku, zaczerwienienia i podrażnienia dziąseł. Krwawiące dziąsła, zwłaszcza po nitkowaniu lub szczotkowaniu, także mogą wskazywać na stan zapalny. Im wcześniej rozpoczniesz leczenie, tym większe szanse na powrót do zdrowia.
Niedobór witaminy C: obrzęk wokół zęba to jeden z objawów niedoboru witaminy C. Innym objawem jest opuchnięty język. Lekarze i dentyści często zalecają zarówno spożywanie większej ilości owoców, jak również zażywanie suplementów tej witaminy.
Leczenie obrzęku wokół zęba i sposoby łagodzenia związanego z nim bólu
Codzienne szczotkowanie i nitkowanie to środki zapobiegawcze, które w dużym stopniu eliminują szkodliwe bakterie żyjące na powierzchni zębów i poniżej brzegu dziąsłowego. Obrzęk może jednak wystąpić nawet u osób sumiennie dbających o higienę jamy ustnej. Jednym z domowych sposobów na pozbycie się bakterii jest płukanie gardła osoloną wodą, ale nie zapominaj, że problem może wymagać profesjonalnej pomocy, zwłaszcza jeśli zakażenie zaczyna obejmować inne okolice.
Jeśli od niedawna zażywasz nowe leki, skonsultuj się z lekarzem i dentystą– niektóre substancje mogą negatywnie wpływać na powstawanie obrzęku. Jeśli zauważysz, że pasta do zębów lub płyn do płukania jamy ustnej podrażnia zęby i dziąsła oraz zwiększa stan zapalny, przerwij stosowanie produktu i skonsultuj się z lekarzem.
Obrzęk może wskazywać na poważny problem i nie wolno go ignorować. Dentysta może przepisać Ci antybiotyki i leki, które nie tylko złagodzą ból, ale również wyeliminują prawdopodobną przyczynę – zakażenie bakteryjne.