młody mężczyzna uśmiecha się z aparatami na zębach

Co obrzęk dziąseł podczas noszenia aparatu ortodontycznego oznacza dla zdrowia jamy ustnej?

Jeśli od niedawna nosisz aparat ortodontyczny, być może wystąpił u Ciebie bolesny skutek uboczny w postaci opuchniętych lub objętych stanem zapalnym dziąseł. Taki stan rzeczy jest zupełnie normalny, ale skąd możesz wiedzieć, czy po zdjęciu aparatu wszystko wróci do normy? Dowiedz się, kiedy opuchnięte dziąsła wskazują na problem i jak mu zaradzić.

Co powoduje obrzęk dziąseł u osób noszących aparat ortodontyczny?

Ruchy zębów. Podczas leczenia ortodontycznego zęby przemieszczają się – aparat wywiera na nie stały nacisk, który powoduje zmiany w szczęce i dziąsłach. W rezultacie może wystąpić ból, co jest zupełnie normalne, zwłaszcza jeśli co miesiąc ortodonta reguluje aparat. Jeśli przyczyną obrzęku dziąseł jest przemieszczanie się zębów, wszystko wróci do normy po zakończeniu leczenia.

Choroba dziąseł. Aparat ortodontyczny tworzy maleńkie przestrzenie wokół zębów. Cząstki pokarmu z łatwością osiadają w tych przestrzeniach, na skutek czego zaczyna gromadzić się płytka nazębna. Jeśli złogi jedzenia i płytka nie są regularnie usuwane, zwiększa się ryzyko choroby dziąseł. Stan zapalny to pierwszy etap tej choroby. Dziąsła stają się zaczerwienione lub opuchnięte, co może doprowadzić do ich krwawienia.

Zapalenie dziąseł w okresie ciąży Kobiety w ciąży zwykle nie rozpoczynają leczenia ortodontycznego, czasami jednak rozwija się u nich stan zapalny dziąseł. Dzieje się tak na skutek zmian hormonalnych, które zachodzą w tym okresie. Jeśli jesteś w ciąży i zdecydujesz się na założenie aparatu, porozmawiaj z ortodontą, który doradzi Ci, jak zapobiec zapaleniu dziąseł.

Przerost dziąseł Obrzęk może okazać się ostatecznie stanem zwanym przerostem lub rozrostem dziąseł. Jest to patologiczne powiększenie się tkanki w tych okolicach. Jak wyjaśnia Stomatologia News, przerost dziąseł może być spowodowany zażywaniem leków, zmianami ogólnoustrojowymi lub złogami płytki nazębnej, która gromadzi się łatwiej u osób noszących aparat ortodontyczny.

Jak osoby noszące aparat ortodontyczny mogą poradzić sobie z obrzękiem dziąseł?

Jeśli zauważysz u siebie obrzęk dziąseł, natychmiast skontaktuj się z ortodontą lub dentystą, który doradzi Ci, z jakich domowych metod możesz skorzystać. Lekarz może zalecić Ci płukanie jamy ustnej osoloną wodą, która szybko przynosi ulgę, a także nakazać zwrócenie większej uwagi na higienę tych okolic. Cząstki pokarmu z łatwością osadzają się na aparacie ortodontycznym, a więc skorzystaj z następujących wskazówek:

  • Codziennie dokładnie nitkuj zęby. Jeśli boisz się, że nić zaplącze się w aparacie i pęknie, wypróbuj nić woskowaną lub specjalne urządzenie do nitkowania tego rodzaju aparatów.
  • Szczotkuj zęby przez co najmniej dwie minuty i nie przestawaj, dopóki aparat nie będzie czysty.
  • Po szczotkowaniu opłucz jamę ustną wodą lub płynem do płukania ust.

Noszenie aparatu ortodontycznego może powodować pewien dyskomfort, a niewielki obrzęk lub podrażnienie jest w tym wypadku zupełnie normalne. Jeśli jednak objawy nie ustępują lub pogarszają się, mogą wskazywać na inny problem. Skonsultuj się wtedy z ortodontą, który doradzi Ci, jak wyeliminować ból.

$altImage

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz