Aparat Ortodontyczny

Jak się zakłada aparat na zęby? Podstawowe informacje o zamkach ortodontycznych

Jak wynika z badań przytaczanych przez portal Infodent24, wady zgryzu są trzecim, po próchnicy i chorobach przyzębia, najbardziej rozpowszechnionym problemem zdrowotnym jamy ustnej – ponad 90 proc. Polaków cierpi z ich powodu, a co drugi z nich powinien być leczony ortodontycznie. Takie leczenie, obejmujące noszenie aparatu ortodontycznego, może wyprostować zęby, ale to nie jedyna korzyść. Nieskorygowane problemy ortodontyczne mogą prowadzić do poważnych problemów, takich jak choroba dziąseł, próchnica i uszkodzenie tkanki kostnej. Nierówny zgryz może nawet uszkodzić zęby lub zaburzyć mowę.

Jeśli zamierzasz nosić aparat ortodontyczny, aby poradzić sobie z którymś z tych stanów, być może zadajesz sobie następujące pytanie: „Jak się zakłada aparat na zęby?”.

Konsultacja

Spotkasz się ponownie z ortodontą, aby szczegółowo przeanalizować plan leczenia oraz ustalić termin, w którym rozpocznie się zakładanie aparatu i częstotliwość kolejnych wizyt w gabinecie. Lekarz powie Ci również, jak długo będziesz nosić aparat i kiedy możesz spodziewać się wyrównania zgryzu.

Przed wizytą u ortodonty i założeniem aparatu ortodontycznego najlepiej udaj się do dentysty, który wykona profesjonalne czyszczenie Po usunięciu płytki i kamienia z zębów i brzegu dziąsłowego oraz wypolerowaniu zębów możesz poddać się zabiegowi zakładania aparatu. Bezpośrednio przed każdą sesją myj zęby i wykonuj nitkowanie, aby usunąć resztki pokarmu i inne zanieczyszczenia.

Jak się zakłada aparat na zęby?

Aparat ortodontyczny zakłada ortodonta. Cały zabieg trwa 1–2 godziny, w zależności od indywidualnych okoliczności. Ortodonta upewni się najpierw, że Twoje zęby są czyste i suche. Przed założeniem aparatu konieczne okazać się może wypolerowanie zębów specjalną pastą. Następnie otodonta przystąpi do zakładania aparatu.

Na zęby nałożony zostanie najpierw wiążący cement, czyli specjalne spoiwo, które przytwierdza aparat. Po założeniu aparatu ortodonta zamocuje druciany łuk w każdym zamku, aby połączyć je ze sobą. Następnie do zamków przyczepi małe gumki zwane ligaturami, które unieruchamiają łuk.

Czego można się spodziewać po założeniu aparatu ortodontycznego?

Jeśli wkrótce będziesz nosić aparat ortodontyczny, być może zastanawiasz się, czy powoduje on ból. Tuż po założeniu możesz odczuwać niewielki ból. Gdy zęby zaczną się wyrównywać w ciągu pierwszych trzech dni po zabiegu, prawdopodobnie będziesz odczuwać pewien dyskomfort. Nie przejmuj się – w miarę jak przyzwyczajasz się do nacisku powodowanego przez aparat, dyskomfort staje się coraz mniejszy.

W razie potrzeby ortodonta może zalecić Ci środki przeciwbólowe sprzedawane bez recepty. Jeśli nie działają, poproś go o inne leki. Jeśli dokucza Ci ból, pomóc może również spożywanie miękkich pokarmów, takich jak zupy, koktajle, jogurty i budynie.

Nowy aparat ortodontyczny może pocierać wewnętrzne powierzchnie jamy ustnej. Podczas gdy powoli bedziesz przyzwyczajać się do nowych wrażeń, ortodonta może zalecić Ci nakładanie na niego wosku dentystycznego, który pokrywa ostre krawędzie.

Noszenie aparatu ortodontycznego to z pewnością stresujące i ekscytujące doświadczenie. Wiedza o tym , czego możesz oczekiwać podczas zabiegu sprawi, że będziesz pewniej podejmować decyzje. Dentysta lub ortodonta przekaże Ci więcej informacji dotyczących aparatu na zęby i nakładania go.

$altImage

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz