Jak dbać o aparat ortodontyczny?
Badge field

Jak dbać o aparat ortodontyczny?

Published date field

Prostowanie zębów za pomocą aparatu ortodontycznego to zwykle duża inwestycja, a ostatnią rzeczą, której potrzebuje Twoja rodzina, jest dodatkowy wydatek poniesiony na naprawę lub wymianę uszkodzonego aparatu. Z tego powodu jego drobiazgowa pielęgnacja ma tu szczególne znaczenie, podobnie jak dbanie o zęby i dziąsła. Jeśli Ty lub Twoje dziecko objęci jesteście opieką ortodontyczną, stosowanie się do poniższych wskazówek pozwoli zabezpieczyć Waszą inwestycję i zapewni Wam zdrowie jamy ustnej podczas leczenia i po jego zakończeniu.

Decydując się na założenie tradycyjnego aparatu ortodontycznego, aparatu językowego lub przezroczystej nakładki, należy wziąć pod uwagę kilka podstawowych kwestii:

Tradycyjny aparat ortodontyczny

Większość ludzi używa tradycyjnego aparatu ortodontycznego z poziomymi łukami, nakładany na przednią powierzchnię zębów. Według badaczy z Akademii Medycznej w Warszawie aparaty ortodontyczne sprzyjają odkładaniu się płytki nazębnej, a pogorszenie higieny jamy ustnej może u nich prowadzić do stanu zapalnego dziąseł. Dlatego też po każdym posiłku należy delikatnie szczotkować powierzchnię zębów dookoła aparatu i jego łuków, stosując szczoteczkę z miękkim włosiem i pastę do zębów z fluorem. Nitkowanie zębów raz dziennie i płukanie jamy ustnej płynem sprzedawanym bez recepty, zalecanym przez Twojego ortodontę, jest również jak najbardziej wskazane.

Istotny jest regularny przegląd aparatu podczas każdego mycia zębów – sprawdzisz w ten sposób stan poszczególnych elementów pod kątem poluzowania i uszkodzeń. Aby uniknąć tego rodzaju zniszczeń, najlepiej jest unikać twardych, lepkich lub trudnych do pogryzienia pokarmów: orzechów, gumy do żucia, żelek, a nawet prażonej kukurydzy. Gryzienie twardych owoców i warzyw, takich jak jabłka czy marchewki, jest również ryzykowne, ale można je spożywać po posiekaniu na małe kawałki, które nie pogorszą stanu łuków. Zdecydowanie należy porzucić nawyk obgryzania paznokci, gryzienia końcówki długopisu czy rozgniatania zębami kostek lodu ze względu na ryzyko uszkodzenia aparatu.

Jak twierdzi portal Stomatologia Liweń, dzieci uprawiające sporty, a zwłaszcza te noszące aparat ortodontyczny, powinny używać ochraniaczy wewnątrzustnych. Zapobiegają one rozcięciom policzków i warg, a ponadto zabezpieczają aparat przed uszkodzeniem na skutek upadku lub uderzenia w głowę.

Językowy aparat ortodontyczny

Jak podaje portal Dentonet, aparat językowy przypomina tradycyjny aparat, ale mocuje się go do wewnętrznej powierzchni zębów, czyli od strony języka. Pielęgnacja tych urządzeń wygląda podobnie jak w przypadku ich tradycyjnych odpowiedników, a więc należy czyścić zęby w odpowiedni sposób oraz unikać twardych i lepkich pokarmów. Nietypowe położenie aparatu językowego może jednak utrudniać sprawdzenie jego stanu pod kątem możliwych uszkodzeń, występowania kamienia nazębnego czy nagromadzenia resztek pokarmu wokół łuków; regularna, dokładna kontrola stanu tych urządzeń ma więc tu szczególne znaczenie.

Przezroczysty aparat ortodontyczny

Przezroczyste aparaty ortodontyczne to specjalne nakładki na zęby. Zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci powinny nosić je przez 20–22 godziny dziennie. Nakładkę zdejmuje się tylko podczas mycia zębów i spożywania posiłków. Dbanie o zęby w czasie leczenia ortopedycznego z użyciem tego rodzaju aparatów jest łatwe, ponieważ nie wykorzystuje ono żadnych nieporęcznych urządzeń; wystarczy nitkować zęby raz dziennie i myć je tak jak zwykle po posiłkach. Po szczotkowaniu nakładkę można dokładnie wyczyścić i opłukać, a następnie założyć ponownie. Częste mycie i unikanie ciemnych, kwaśnych napojów uniemożliwi tworzenie się plam na aparacie. Aby zapobiec uszkodzeniom mechanicznym, aparat należy zakładać i zdejmować delikatnie, bez użycia siły czy ostrych przedmiotów. Podtrzymaj nakładkę koniuszkami palców i umieść ją na zębach, przykładając taką samą siłę na prawych i lewych trzonowcach. Aby ją wyjąć, pociągnij lekko część znajdującą się na tylnych zębach, a następnie kontynuuj do przodu.

Bez względu na to, jaki rodzaj leczenia ortopedycznego wybierzesz, prawidłowa pielęgnacja aparatu pozwoli Ci uniknąć niepotrzebnych kosztów naprawy i przedłużonego leczenia. Staranna troska o zęby i dziąsła zapewni Ci natomiast zdrowy i piękny uśmiech już po zdjęciu aparatu.

$altImage

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz