Aparat dentystyczny
Badge field

Rodzaje aparatów retencyjnych oraz ich pielęgnacja

Published date field

Zakończyło się leczenie ortodontyczne, zdjęto aparat na zęby i masz za sobą najtrudniejszy etap procedury, która ma zapewnić Ci proste zęby i piękny uśmiech. Myślisz, że to koniec, gdy nagle ortodonta mówi Ci, że noszenie aparatu retencyjnego wcale nie jest opcjonalne – to konieczność. Sukces leczenia ortodontycznego zależy od skrupulatnego stosowania się do zaleceń lekarza i od konsekwentnego noszenia tego aparatu.

Stosowanie aparatu retencyjnego to zasadniczy element stałej pielęgnacji zębów. Zapewni on trwałość zgryzu ukształtowanego dzięki wieloletniemu noszeniu aparatu ortodontycznego. Od niego zależy więc Twój piękny uśmiech.

Ortodonta, który złożył Ci aparat ortodontyczny, stworzy teraz dla Ciebie aparat retencyjny. W tym celu pobierze odcisk wyprostowanych dolnych i górnych zębów. Następnie wyśle go do laboratorium, gdzie powstanie Twój aparat. Do produkcji aparatu retencyjnego wykorzystuje się drut i akryl. Następnie urządzenie trafia z powrotem do ortodonty, które dobrze mocuje je na Twoich zębach. Zwykle pozostaje tam przez kilka lat, a w niektórych przypadkach – na zawsze.

Dlaczego konieczne jest założenie aparatu retencyjnego?

Zanim założony zostanie aparat ortodontyczny, lekarz dokładnie zbada uzębienie i szczękę. Dzięki temu będzie w stanie opracować najlepszy plan leczenia i skutecznie wyprostować zęby. Zęby unieruchomione są w kości szczeki i wzmocnione więzadłami, więc niełatwo zmienić ich położenie. Poprawa zgryzu zapewni piękny uśmiech, pamiętaj jednak, że zęby tak naprawdę nie zostały jeszcze dobrze ustabilizowane. Unieruchomienie zęba w kości i wzmocnienie go więzadłami wymaga sporo czasu.

Aparaty ortodontyczne wywierają nacisk na zęby i rozluźniają tkankę kostną oraz więzadła, co pozwala na przesuwanie się zębów. Cały proces zachodzi powoli, według ustalonego planu, w wyniku czego zęby ostatecznie przemieszczają się na właściwe pozycje.

Aparat retencyjny sprawi, że trud ortodonty nie pójdzie na marne. Jeśli nie założyć go na tym etapie leczenia, zęby powoli zaczną się wykrzywiać. Wszystko trzeba będzie zaczynać od nowa!

Jakie rodzaje aparatów retencyjnych są dostępne na rynku?

Istnieją dwa rodzaje aparatów retencyjnych: stałe i zdejmowane. Wybór zależy od indywidualnie zdiagnozowanych potrzeb pacjenta, jego preferencji oraz od ogólnych oczekiwań związanych z pielęgnacją aparatu. Niektóre problemy stomatologiczne wymagają stosowania jednego rodzaju aparatu, natomiast pewne typy aparatów wymagają większej staranności podczas ich pielęgnacji.

Stałe aparaty retencyjne: są to zwykle cienkie druty, które zakłada się na tylnej powierzchni dolnych i górnych zębów. Mocowane są za pomocą cementu przypominającego cement nakładany na zamki aparatów ortodontycznych. Ten rodzaj druta rozciąga się na powierzchni wielu zębów, więc do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych należy używać specjalistycznych nitek lub urządzeń, takich jak te, których używają osoby noszące aparat ortodontyczny. Czyszczenie tego rodzaju aparatu może sprawiać nieco kłopotów, jednak jego stosowanie wiąże się z najlepszymi rezultatami, gdyż przytwierdzony drut doskonale utrzymuje świeżo wyprostowane zęby w prawidłowej pozycji.

Zdejmowane aparaty retencyjne: zakłada się je na górne i dolne zęby. Składają się z akrylowego łuku i drutu umieszczanego na zębach. Te aparaty retencyjne ułatwiają czyszczenie zębów, bo łatwo je zdjąć. Z drugiej strony pacjent nie powinien zapominać o ich codziennym noszeniu. Ortodonta pokaże Ci, jak prawidłowo zakładać takie urządzenie. Należy je nosić w porze dziennej przez kilka miesięcy, w porze nocnej przez kilka lat, a nawet przez całe życie.

Na niekorzyść zdejmowanych aparatów retencyjnych przemawia fakt, że można je zgubić lub uszkodzić. Co więcej, pod wpływem wysokiej temperatury mogą się one odkształcić, a nawet roztopić. Nie można ich kłaść gdziekolwiek, ponieważ zwierzęta domowe uwielbiają je chwytać w zęby! Zawijając taki aparat w chusteczkę lub papierowy ręcznik, możesz przypadkowo wyrzucić go do kosza. Cena wymiany aparatu retencyjnego może wynieść nawet kilkaset złotych, więc najlepiej przechowuj go w bezpiecznym miejscu, np. w plastikowym futerale.

Pielęgnacja aparatów retencyjnych

Jak wyjaśnia portal Medonet, w trakcie retencji należy się ściśle stosować do zaleceń ortodonty i stawiać się na wyznaczonych wizytach kontrolnych. Stomatolog lub higienistka dentystyczna dokona przeglądu urządzenia i upewni się, że jest on prawidłowo przymocowany i że zęby, na których się wspiera, są wolne od płytki i kamienia.

Ortodonta powie Ci, jak prawidłowo wyczyścić aparat retencyjny. Pielęgnacja może obejmować szczotkowanie go przy użyciu pasty do zębów, przed założeniem i po zdjęciu, lub użycie musującego środka czyszczącego.

Wielu pacjentów wydało ogromne sumy na leczenie ortodontyczne. Stosowanie aparatów retencyjnych jest zasadniczym elementem tego leczenia – zapewni Ci piękny uśmiech na całe życie.

$altImage

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz