Badge field

Wskazówki, jak usunąć płytkę nazębną.

Published date field

Wiele osób myśli, że naturalną koleją rzeczy jest postępująca wraz z wiekiem utrata zębów. To nieprawda. Przestrzeganie prostych zasad higieny i regularne wizyty u dentysty sprawią, że będziesz cieszyć się pięknym uśmiechem przez całe życie!

Czym jest płytka nazębna?

Płytka nazębna składa się z niewidocznych gołym okiem skupisk bakterii, które zamieszkują jamę ustną i przylegają do powierzchni zębów.

– Niektóre rodzaje płytek powodują próchnicę

– Inne rodzaje płytek powodują choroby dziąseł

Zaczerwienione, opuchnięte lub krwawiące dziąsła to pierwsze objawy stanu zapalnego. Nieleczona choroba powoduje niszczenie tkanki podtrzymującej zęby, a tym samym ich utratę.

Płytka nazębna jest praktycznie niewidoczna. Można ją jednak zabarwić, żując specjalne tabletki z czerwonym barwnikiem, dostępne w sklepach spożywczych i aptekach. Za pomocą patyczka higienicznego możesz również rozmazać na powierzchni zębów zielony barwnik spożywczy. Zielony lub czerwony barwnik pozostawiony na zębach wskaże Ci położenie płytki, a więc miejsca, które należy szczotkować z większą uwagą.

Aby upewnić się, że płytka została całkowicie usunięta, regularnie zabarwiaj i szczotkuj zęby.

Zapytaj dentysty lub higienistki dentystycznej, czy stosujesz prawidłową metodę usuwania płytek nazębnych.

Krok pierwszy: nitkowanie

Używaj nitki dentystycznej, a usuniesz zarazki i cząstki pokarmu z przestrzeni międzyzębowych. Wypłucz usta odpowiednim płynem.

Trzymanie nitki. Nitkowanie między górnymi zębami. Nitkowanie między dolnymi zębami.

UWAGA! Delikatnie umieść nitkę między zębami. Nie napinaj jej za mocno – możesz uszkodzić dziąsła!

Krok drugi: szczotkowanie

Szczotkuj zęby ulubioną metodą, ale nie szoruj mocno do tyłu i do przodu. Wykonuj krótkie ruchy koliste do tyłu i do przodu. Opłucz jamę ustną odpowiednim płynem.

Aby zapobiec próchnicy, stosuj pastę zawierającą fluorek. Związek ten chroni zęby przed ubytkami.

Nie zapominaj o szczotkowaniu języka! Zapewnisz sobie uczucie świeżości. Opłucz jamę ustną ponownie.

Pamiętaj, że resztki jedzenia, zwłaszcza słodycze, to doskonała pożywka dla bakterii powodujących próchnicę i choroby dziąseł. Właśnie dlatego należy usuwać wszystkie zalegające cząstki pokarmowe i płytki nazębne. Usuwaj płytki co najmniej raz dziennie – najlepiej dwa razy. Jeśli szczotkujesz i nitkujesz zęby raz dziennie, rób to przed pójściem do łóżka.

Między zębami

Innym sposobem usuwania płytki między zębami jest stosowanie plastikowego lub drewnianego dłubaka stomatologicznego. Można go nabyć w aptekach i sklepach spożywczych.