Badge field

Wszczepienie implantu zęba

Published date field

Podczas zabiegu

Jak wyjaśnia portal Medonet, wszczepienie implantu zęba przebiega w trzech etapach.

  • Najpierw wszczepia się implant zęba, czyli sztuczny korzeń;
  • Następnie wkręca się śrubę gojącą.
  • Na samym końcu w implancie mocuje się koronę (sztuczny ząb).

Implant zęba musi zrosnąć się z kością, a rana całkowicie wygoić, zanim lekarz będzie mógł wykonać kolejne czynności. Proces gojenia może potrwać nawet kilka miesięcy. Implant nie przyjmie się, jeśli kość szczęki nie jest wystarczająco mocna, więc na tym etapie najlepiej uzbroić się w cierpliwość.

Zabieg wszczepienia implantu zęba, a przeszczep kości

Kość w miejscu, w którym ma być wszczepiony implant, może być niewystarczająco gęsta lub nadmiernie miękka. Podczas przeżuwania szczęka wywiera ogromny nacisk, więc kość powinna być na tyle mocna, żeby zapewnić sprawne żucie oraz zabezpieczyć implant wszczepiony w brzeg dziąsłowy.

W zależności od budowy kości szczęki konieczny może okazać się przeszczep niewielkich ilości tkanki kostnej, która wzmocni okolicę pod wszczepienie implantu. Przeszczep pochodzi zwykle z innych okolic kości górnej lub dolnej szczęki, oddalonych od okolicy, w której ma zostać wszczepiony implant.W niektórych okolicznościach można jednak wykorzystać tkankę pochodzącą z innych części ciała.

Określenie struktury szczęki pozwala ustalić, czy kość potrzebuje czasu na wyleczenie, czy tkankę kostną można przeszczepić podczas zabiegu wszczepienia implantu (co pozwoliłoby zaoszczędzić dużo czasu). Po zagojeniu się tkanki wokół implantu otrzymasz tymczasową protezę, która uzupełni braki w Twoim uzębieniu. Protezę można wyjąć w dowolnej chwili; należy również poddawać ją regularnemu czyszczeniu.

Proces osseointegracji zachodzi właśnie na tym etapie. Kość wrasta w implant, zrasta się z jego powierzchnią, mocując go w ten sposób w brzegu dziąsłowym. Cały proces trwa od trzech do dziewięciu miesięcy i przypomina tworzenie się korzenia naturalnego zęba.

Zakładanie wspornika

Po zagojeniu się rany i zakończeniu procesu osseointegracji zakłada się wspornik. Jest to element, który wkręca się w implant zęba i mocuje na nim koronę. Procedura nie jest skomplikowana i można wykonać ją ambulatoryjnie po znieczuleniu miejscowym. Wspornik często mocuje się na implancie we wstępnej fazie wszczepiania. Jednakże wiele osób decyduje się na kolejny zabieg i założenie go na późniejszym etapie, gdyż nie przeszkadza im fakt, że ten element będzie widoczny dla innych.

Chirurg szczękowy otworzy dziąsło i odsłoni implant, a następnie umieści na nim wspornik. Dziąsło zszywane jest wokół wspornika i pozostawiane, aż do całkowitego wyleczenia. Proces gojenia trwa zwykle 1–2 tygodnie.

Wybór sztucznego zęba

Po wyleczeniu dziąsła lekarz pobierze kolejne wyciski, aby lepiej określić rodzaj korony (sztucznego zęba), która zostanie umocowana na implancie. Istnieją dwa rodzaje sztucznych zębów: protezy ruchome na implantach oraz protezy stałe na implantach.

Protezę ruchomą mocuje się na metalowej ramie, która przytwierdzona jest do wspornika implantu. Warto zdecydować się na to rozwiązanie, bo protezę można łatwo wyjąć i wyczyścić, a w razie potrzeby – wymienić, zwłaszcza po usunięciu kilku zębów i powstaniu braków w uzębieniu. To również bezpieczniejsza oraz tańsza opcja.

Jeśli zdecydujesz się na protezę stałą, pamiętaj, że nie można jej wyjąć do czyszczenia ani wymienić w prosty sposób. Zwykle mocuje się ją do wspornika lub cementuje na stałe. Jeśli chcesz uzupełnić braki w uzębieniu implantami, a pieniądze nie są problemem, możesz zdecydować się na to rozwiązanie.

Zalecenia pozabiegowe

Po zabiegu wszczepienia implantu zęba zwykle pojawia się pewien dyskomfort. Oto, czego możesz się spodziewać:

  • Obrzęk twarzy i dziąseł
  • Zasinienie dziąsła lub skóry
  • Ból po stronie wszczepionego implantu
  • Niewielkie krwawienie

Jeśli po upływie kilku dni któryś z tych objawów zacznie się zaostrzać, natychmiast skonsultuj się z dentystą lub chirurgiem szczękowym. Taka sytuacja może wskazywać na poważniejszy problem, którego nie należy ignorować.

Aby wspomóc gojenie się ran po zabiegu, lekarz może zalecić Ci specjalną dietę składającą się z miękkich produktów, przykładanie zimnych okładów na obrzęknięte okolice i uzbrojenie się w cierpliwość.

Większość zabiegów wszczepienia implantu to rutynowe procedury, które zwykle kończą się pomyślnie. Mogą jednak wystąpić powikłania, w tym m.in. nieprawidłowe zrastanie się kości z powierzchnią implantu. Aby im zapobiec, przestrzegaj poniższych zaleceń:

  • Unikaj produktów tytoniowych — mogą one przebarwić zęby i zwiększyć ryzyko infekcji;
  • Przestrzegaj higieny jamy ustnej – szczotkuj zęby dwa razy dziennie i nitkuj je co najmniej raz dziennie;
  • Nie zapominaj o regularnych wizytach u dentysty – w ten sposób zapewnisz zdrowie swojej jamie ustnej;
  • Unikaj szkodliwych nawyków — gryzienie lodu lub twardych cukierków może uszkodzić zarówno naturalne zęby, jak i implanty.

Jeśli zdecydujesz się na zabieg wszczepienia implantu zęba, skonsultuj się z dentystą lub chirurgiem szczękowym.





$altImage

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz