zęby mądrości

Objawy wyrzynania się zębów mądrości i wskazania do ekstrakcji

U dorosłych zęby mądrości, czyli trzecie trzonowce albo ósemki, wyrzynają się po około 18. roku życia. Jak wyjaśnia Strona Zdrowia, obecnie usuwanie ósemek jest wykonywane tylko w określonych przypadkach. Zatrzymany ząb mądrości często powoduje znaczny dyskomfort i może ostatecznie pogorszyć zdrowie jamy ustnej.

Częste objawy

Jak wyjaśnia portal Dentonet, objawy zatrzymania zęba mądrości to m.in.:

  • Może rozwinąć się również próchnica, zwłaszcza jeśli wypełnienie zęba jest trudne ze względu na ograniczony dostęp.

Wskazania do ekstrakcji

Problemy związane z wyrzynaniem się zębów mądrości są niestety częste. Jak wyjaśnia portal Dentonet, zatrzymane ósemki to głównie efekt braku miejsca w łuku zębowym. Ząb nie może wyrżnąć się prosto i zamiast tego spoczywa na boku, naciskając na ząb znajdujący się przed nim – zostaje uwięziony w szczęce lub dziąsłach. Może to prowadzić do stłoczenia zębów, nieprawidłowego zgryzu i innych problemów.

Jak wyjaśnia portal Medme, niecałkowicie wyrżnięty ząb mądrości może być przyczyną ropnia okołokoronowego, czyli infekcji spowodowanej przez bakterie uwięzione między zatrzymanym zębem a dziąsłem. Występuje wtedy bolesność, zaczerwienienie, a w poważniejszych przypadkach – szczękościsk i trudności w przełykaniu.

Podejmowanie decyzji

Dentysta pomoże Ci poradzić sobie z dyskomfortem i wskaże właściwe sposoby postępowania z wyrzynającym się zębem mądrości. Jeśli nie istnieje ryzyko dużych powikłań, nie trzeba w zasadzie podejmować żadnych działań. Jeśli jednak pojawią się problemy, dentysta może zalecić Ci usunięcie zęba.

Stomatolog prawdopodobnie wykona prześwietlenie zęba mądrości, aby sprawdzić, jak się wyrzyna i czy istnieje ryzyko przyszłych powikłań.

Jeśli zaistnieje konieczność ekstrakcji zęba, zabieg zostanie wykonany przez chirurga szczękowego lub dentystę. Chociaż przed zabiegiem pacjentowi zwykle podaje się miejscowe znieczulenie, w niektórych przypadkach, w zależności od stopnia złożoności ekstrakcji, konieczne może okazać się znieczulenie ogólne. Dentyści zazwyczaj zalecają usunięcie zęba mądrości w młodym wieku, gdy jego korzenie nie są jeszcze w pełni rozwinęte – zabieg jest wtedy znacznie łatwiejszy.

$altImage

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz