Ten artykuł przeczytasz w 1 minutę
Spis treści
Ten artykuł przeczytasz w 1 minutę
U dorosłych zęby mądrości, czyli trzecie trzonowce albo ósemki, wyrzynają się po około 18. roku życia. Jak wyjaśnia Strona Zdrowia, obecnie usuwanie ósemek jest wykonywane tylko w określonych przypadkach. Zatrzymany ząb mądrości często powoduje znaczny dyskomfort i może ostatecznie pogorszyć zdrowie jamy ustnej.
Jak wyjaśnia portal Dentonet, objawy zatrzymania zęba mądrości to m.in.:
Problemy związane z wyrzynaniem się zębów mądrości są niestety częste. Jak wyjaśnia portal Dentonet, zatrzymane ósemki to głównie efekt braku miejsca w łuku zębowym. Ząb nie może wyrżnąć się prosto i zamiast tego spoczywa na boku, naciskając na ząb znajdujący się przed nim – zostaje uwięziony w szczęce lub dziąsłach. Może to prowadzić do stłoczenia zębów, nieprawidłowego zgryzu i innych problemów.
Jak wyjaśnia portal Medme, niecałkowicie wyrżnięty ząb mądrości może być przyczyną ropnia okołokoronowego, czyli infekcji spowodowanej przez bakterie uwięzione między zatrzymanym zębem a dziąsłem. Występuje wtedy bolesność, zaczerwienienie, a w poważniejszych przypadkach – szczękościsk i trudności w przełykaniu.
Dentysta pomoże Ci poradzić sobie z dyskomfortem i wskaże właściwe sposoby postępowania z wyrzynającym się zębem mądrości. Jeśli nie istnieje ryzyko dużych powikłań, nie trzeba w zasadzie podejmować żadnych działań. Jeśli jednak pojawią się problemy, dentysta może zalecić Ci usunięcie zęba.
Stomatolog prawdopodobnie wykona prześwietlenie zęba mądrości, aby sprawdzić, jak się wyrzyna i czy istnieje ryzyko przyszłych powikłań.
Jeśli zaistnieje konieczność ekstrakcji zęba, zabieg zostanie wykonany przez chirurga szczękowego lub dentystę. Chociaż przed zabiegiem pacjentowi zwykle podaje się miejscowe znieczulenie, w niektórych przypadkach, w zależności od stopnia złożoności ekstrakcji, konieczne może okazać się znieczulenie ogólne. Dentyści zazwyczaj zalecają usunięcie zęba mądrości w młodym wieku, gdy jego korzenie nie są jeszcze w pełni rozwinęte – zabieg jest wtedy znacznie łatwiejszy.