Usuwanie zębów mądrości
Badge field

Pożywienie po ekstrakcji zęba mądrości.

Published date field

Wyrzynające się zęby mądrości, zwane również trzecimi zębami trzonowymi, często zostają zatrzymane lub w inny sposób wpływają na stan jamy ustnej. Problemy zwykle pojawiają się między 17. a 25. rokiem życia. Produkty, które można spożywać po ekstrakcji zęba mądrości, zależą od rodzaju zabiegu chirurgicznego i reakcji jamy ustnej po jego zakończeniu.

Jak wyjaśnia portal Medicover, powodem do ekstrakcji zęba mądrości jest najczęściej stan zapalny tkanek w tej okolicy i związane z nim dolegliwości bólowe. Może to być również usytuowanie zębów zwiększające ryzyko próchnicy, a także nieprawidłowy kierunek wyrzynanie się ósemek. Co więcej, jeśli zatrzymany ząb rzeczywiście uszkodzi otaczające zęby, lepiej go usunąć i nie czekać, aż spowoduje więcej szkód. Zabieg zwykle rozpoczyna się od wykonania zdjęcia rentgenowskiego i oceny całej okolicy, a kończy ekstrakcją jednego, dwóch, a czasami nawet wszystkich czterech zębów mądrości.

Co dzieje się natychmiast po usunięciu zęba?

Co się dzieje po opuszczeniu gabinetu dentystycznego? Co należy zrobić po pomyślnym usunięciu zębów mądrości? Bez względu na to, czy ząb wyrznął się, czy został zatrzymany w kości (pod tkanką dziąsła), rana musi się zagoić. Pacjenci zwykle wychodzą z gabinetu z wilgotną gazą przyłożoną w miejscu po zębie – wspomaga to tworzenie się skrzepu, który w naturalny sposób hamuje krwawienie. Skrzep ostatecznie przekształca się w tkankę, która wypełnia otwór w dziąśle i kości.

Gazę w ranie poekstrakcyjnej należy zmieniać ostrożnie. Jak wyjaśnia portal Medicover, urazy mechaniczne mogą zaburzyć proces formowania się skrzepu i doprowadzić do powstania tzw. suchego zębodołu. Z tego powodu dentysta odradzi Ci zasysanie napojów przez słomkę, jak również palenie, ponieważ obie czynności mogą naruszyć skrzep pokrywający gojącą się ranę.

Czego należy unikać?

Bez względu na to, czy ekstrakcja zęba odbywa się pod narkozą, podczas zabiegu podany Ci zostanie jeden lub kilka środków znieczulających. Po zabiegu, w czasie gdy Twoja jama ustna jest nadal zdrętwiała, nie wolno Ci spożywać gorących potraw ani napojów.

Pamiętaj, że łatwo jest wtedy ugryźć się w język, policzek lub wargę, więc lepiej unikaj trudnych do pogryzienia produktów, dopóki czucie nie wróci w tych okolicach. Nie spożywaj również twardych, chrupkich produktów, takich jak chipsy i twarde precle, ani małych i spiczastych, jak prażona kukurydza w łupinkach, ponieważ mogą one uszkodzić tkankę dziąseł. I jak się pewnie spodziewasz, pikantne potrawy również należy odstawić, bo ich spożycie zwiększa ryzyko dalszego podrażnienia.

Jakie produkty można spożywać?

Właściwe odżywianie ma zasadnicze znaczenie dla procesu gojenia się rany po zabiegu chirurgicznym, zwłaszcza prawidłowe nawodnienie. Jak podaje portal Medexpress, po zabiegu usunięcia zęba należy przestrzegać ogólnych zaleceń zdrowotnych – odstawić papierosy, alkohol, gorące potrawy, napoje i aspirynę, nie przemęczać się i nie zaniedbywać higieny jamy ustnej. Produkty takie jak jogurt, lody i serek wiejski są bogate w białka, a ich przeżuwanie i połykania nie sprawia żadnych kłopotów. Mus jabłkowy i koktajle owocowe pokryją Twoje zapotrzebowanie na witaminy – pamiętaj tylko, żeby nie używać słomki.

Pokrzepiające i miękkie dania, takie jak jajecznica, delikatna ryba, drobno pokrojone mięso, puree ziemniaczane, owsianka i cienkie zupy wypełnią Twój żołądek na dłuższy czas. Najlepiej włącz je do swojej diety i spożywaj przez 4–7 dni po zabiegu.

Utrzymuj ranę w czystości

Delikatne czyszczenie i płukanie rany po usunięciu zęba mądrości zgodnie z zaleceniami dentysty wspomoże proces gojenia. Używaj szczoteczki z bardzo miękkim włosiem. Dostępne są niezwykle elastyczne szczoteczki z bardzo cienkim włosiem, które skutecznie czyszczą przestrzenie międzyzębowe i okolice brzegu dziąsłowego, nie powodując przy tym uszkodzenia okolic szwu ani gojącej się rany.

Ekstrakcja zęba mądrości może okazać się konieczna dla zachowania zdrowia jamy ustnej u dojrzewającej osoby. Wiesz już, jakie produkty można spożywać po zabiegu i jakich należy unikać – stosowanie się do powyższych zaleceń sprawi, że rana szybko się zagoi.$altImage

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz