zapalenie dziąseł

Skuteczne leczenie choroby przyzębia

Jeśli ostatnio dentysta powiedział Ci, że występują u Ciebie objawy choroby dziąseł, nie wpadaj w panikę. Jak podaje Puls Medycyny, paradontoza to choroba dziąseł dotykająca niemal 90 proc. czterdziestolatków. Utrata zębów to często skutek niepodjętego na czas leczenia. Jednak w dzisiejszych czasach dostępnych jest wiele skutecznych metod leczenia choroby przyzębia, więc nie musi do tego dojść. W artykule opisano objawy, czynniki ryzyka i wiele różnych sposobów radzenia sobie z chorobą dziąseł. Chcemy Cię uspokoić i zachęcić do pojęcia leczenia!

Od zapalenia dziąseł do paradontozy

Istotnym objawem choroby dziąseł jest stan zapalny, czyli reakcja obronna ciała na infekcję. Wyobraź sobie rybę rozdymkę odstraszającą drapieżników – tak to mniej więcej działa! Z pewnością chcesz uniknąć zapalenia dziąseł, więc pamiętaj, że rozpoznanie objawów i odpowiednie działanie ma tu zasadnicze znaczenie. Choroba dziąseł to podstępny, postępujący stan.

Oto dlaczego: na pierwszym etapie, zwanym zapaleniem dziąseł, zaczyna tworzyć się płytka nazębna. Nieleczony stan zapalny może przerodzić się w paradontozę. Toksyny wydzielane przez płytkę nazębną wpływają na tkankę dziąseł oraz kości i wiązadła podtrzymujące zęby. Infekcja dociera do kości i wspierających tkanek, a zęby mogą się rozchwiać i wymagać usunięcia. Jednak nawet najbardziej zaawansowane postacie choroby przyzębia wcale nie muszą się tak skończyć.

Wczesne zapobieganie i leczenie zapalenia dziąseł

Pewnie się zastanawiasz, "czy przebieg choroby przyzębia można odwrócić." Jak wyjaśnia portal Medicover, najlepszym sposobem na wyleczenie zapalenia dziąseł jest usunięcie nadmiaru płytki nazębnej. Należy wówczas dokładnie dbać o higienę jamy ustnej: czyścić zęby szczoteczką i regularnie je nitkować oraz używać dobrego płynu do płukania ust. Jednak tylko dentysta jest w stanie udzielić profesjonalnej porady. Domowa rutyna związana z higieną jamy ustnej ma zasadnicze znaczenie w walce z chorobą dziąseł, więc używaj produktów odpowiednich do Twojego stanu. Przykładowo, nie każdy lubi nitkować zęby, czyli czyścić przestrzenie międzyzębowe. Można stosować inne metody – jak wyjaśnia portal Dentonet, irygator jest urządzeniem do czyszczenia nie tylko zębów, ale również całej jamy ustnej i przestrzeni międzyzębowych. Dostępne są również płyny do płukania jamy ustnej, które leczą stan zapalny dziąseł. Należy je stosować po szczotkowaniu. Dentysta może przepisać Ci bakteriobójczy płyn, który usuwa bakterie zamieszkujące trudno dostępne okolice jamy ustnej. Przyjrzyj się również swojej diecie. Unikaj słodkich potraw i napojów, bo sprzyjają próchnicy. Stosuj zrównoważoną dietę – pij dużo wody, jedz dużo warzyw, owoców, produktów pełnoziarnistych, mięsa i nabiału, aby wzmocnić układ odpornościowy w obliczu choroby!

Czynniki ryzyka w zapaleniu dziąseł

Choroba dziąseł to reakcja ciała na szkodliwe bakterie, które przywierają do zębów w postaci płytki. Choć bakterie są tu głównym winowajcą, inne czynniki również mogą wpływać na przebieg choroby. Są to m.in.: palenie, zmiany hormonalne u dziewczynek i kobiet, leki powodujące suchość w ustach i cukrzyca – wszystkie te czynniki osłabiają zdolność ciała do zwalczania infekcji. Jak wyjaśnia portal Medicover, przyczyny zapalenia dziąseł mogą mieć podłoże genetyczne.

Wczesne objawy zapalenia dziąseł

Obrzęknięte, krwawiące dziąsła to pierwszy objaw stanu zapalnego, jednak istnieją również inne oznaki. Rozpoznanie i wczesne leczenie zapalenia dziąseł hamuje postępy tej choroby, zanim obejmie kość otaczającą zęby. Objawy stanu zapalnego, które można odwrócić, to m.in.:

  • Zaczerwienione lub obrzęknięte dziąsła (zdrowe dziąsła są różowe i twarde)
  • Krwawienie z dziąseł podczas szczotkowania lub nitkowania zębów
  • Nieprzyjemny zapach z ust
  • Duże złogi kamienia nazębnego
  • Wrażliwość zębów

Rodzaje choroby dziąseł

Istnieje wiele różnych postaci choroby przyzębia, ale najczęstsze to:

  • Przewlekłe zapalenie dziąseł. Odwracalna, lżejsza postać choroby przyzębia, która przejawia się stanem zapalnym, zaczerwienieniem i krwawieniem. Zapalenie dziąseł nie powoduje utraty kości i, jak wspomniano, łatwo je wyleczyć!
  • Paradontoza o agresywnym przebiegu. Szybka utrata wiązadeł w dziąsłach i zniszczenie kości.
  • Przewlekła paradontoza. Najczęstsza postać paradontozy – choroba postępuje powoli.
  • Paradontoza z nekrozą. Infekcja, której przyczyną jest martwica tkanki dziąseł otaczających ząb oraz kości łączącej. Częste objawy to cuchnący oddech i bolesne krwawienie z dziąseł.

Profesjonalne leczenie zaawansowanej postaci choroby przyzębia

Leczenie niechirurgiczne

Pierwszy etap leczenia choroby przyzębia to standardowy, niechirurgiczny zabieg zwany scalingiem i łyżeczkowaniem zębodołów. Dentysta lub higienistka dentystyczna usuwa płytkę i kamień z powierzchni zębów i korzenia za pomocą specjalnych przyrządów. Następnie wygładza szorstkie powierzchnie korzenia, aby zapobiec ponownemu gromadzeniu się bakterii. Zabieg może wymagać kilku wizyt u dentysty, a dyskomfort łagodzony jest poprzez podanie środka znieczulającego. Po zabiegu dziąsła zaczną się goić i ponownie przylegać do zdrowych, czystych powierzchni zębów. Po kilku tygodniach dentysta sprawdzi, jak przebiega gojenie, a w razie potrzeby zaleci dalsze leczenie.

Zabieg redukcji głębokości kieszonek

W przypadku bardziej zaawansowanej postaci paradontozy możesz się zastanawiać, jak wyczyścić zęby i wyleczyć chorobę dziąseł powodującej rozchwianie zębów. Jeśli tkanka dziąsła nie przylega ściśle do okolic zęba po scalingu i łyżeczkowaniu zębodołów, głębokie części kieszonek mogą pozostawać nieoczyszczone. Oznacza to konieczność wykonania zabiegu redukcji głębokości kieszonek lub zabiegu z uniesieniem płata. Dentysta zawija do tyłu tkankę dziąseł, a następnie usuwa bakterie i wygładza okolice uszkodzonej kości. Dziąsła ponownie łączą się ze zdrową kością.

Przeszczep dziąseł

Jeśli na skutek recesji dziąseł odsłoniły się korzenie, pomocny może okazać się przeszczep. Dentysta pobiera tkankę dziąseł z podniebienia lub innej okolicy i pokrywa nią korzeń zęba. Pokrycie odsłoniętych korzeni zmniejsza wrażliwość, chroni zęby przed próchnicą i zapobiega dalszej recesji dziąseł i utracie kości.

Terapia laserowa

Lasery zrewolucjonizowały wiele branż, a opieka stomatologiczna nie jest tu wyjątkiem. Chociaż laserowe leczenie paradontozy nadal znajduje się na wczesnych etapach, wyniki są obiecujące w przypadku niektórych pacjentów. Ta nowatorska metoda wiąże się z kilkoma oczywistymi korzyściami. Laser jest w stanie precyzyjnie dotrzeć do miejsc objętych chorobą, jest mniej inwazyjny niż inne metody i zapewnia krótszy czas gojenia. Brak jest przekonywujących dowodów, że leczenie laserowe jest skuteczniejsze niż inne formy leczenia choroby dziąseł. Najlepiej porozmawiaj z dentystą o wszystkich dostępnych opcjach. Jeśli chodzi o decyzje dotyczące zdrowia jamy ustnej, zawsze należy być ostrożnym.

Usuwanie ropnia okołozębowego

Zaawansowana postać choroby dziąseł wiąże się czasami z występowaniem ropnia okołozębowego. Jest to zaczerwieniona, pokryta obrzękiem zmiana na brzegu dziąsłowym. Jeśli nagle poczujesz ostry ból dziąseł, natychmiast udaj się do dentysty – im szybciej zostanie podjęte leczenie, tym lepiej! W tym przypadku leczenie infekcji obejmuje zwykle opróżnienie ropnia i dokładne oczyszczenie okolicy. Stosowane mogą być również antybiotyki.

Zapalenie okołokoronowe

Infekcja dziąseł może rozwinąć się również wtedy, gdy ząb (zwykle ząb mądrości) usiłuje przedostać się przez tkankę dziąsła, ale zostaje zatrzymany. Nad uwięzionym zębem tworzy się mały płat. Jeśli zaczną się na nim gromadzić cząstki pokarmu, przyciągają bakterie, które powodują zapalenie okołokoronowe. Dentysta zaleci Ci przepłukanie jamy ustnej osoloną wodą, aby usunąć resztki jedzenia i inne zanieczyszczenia. Może przepisać Ci również antybiotyki, jeśli bakterie nie zostały usunięte.

Zabieg odnowy

Przeszczep kości to zabieg chirurgiczny, który wspomaga wzrost kości w okolicach zniszczonych przez chorobę dziąseł. Dentysta usuwa bakterie, a następnie umieszcza naturalną lub syntetyczną kość w miejscu ubytku. Dzięki wykorzystaniu białka stymulującego wzrost tkanki odnowa kości postępuje skutecznie.

Dlaczego w przypadku choroby dziąseł szybkie działanie ma takie znaczenie?

Znasz już wszystkie metody leczenia – to naprawdę dużo informacji do przyswojenia, zwłaszcza jeśli zdiagnozowano u Ciebie chorobę dziąseł. Uważamy, że wiedza to siła – zapytaj dentystę o dostępne opcje leczenia.

Im szybciej podejmiesz leczenie, tym większe będą szanse na uratowanie zębów i zachowanie zdrowia. Ubezpieczenie stomatologiczne często obejmuje chorobę dziąseł, ale osoby nieposiadające tego ubezpieczenia również mają do wyboru wiele opcji. Trzeba tylko poszukać! Przykładowo, szkoły kształcące stomatologów i higienistki dentystyczne umożliwiają studentom zdobycie praktycznego doświadczenia podczas wykonywania zabiegów. Wszystko odbywa się pod nadzorem doświadczonego, licencjonowanego dentysty i za mniejszą stawkę.

Oprócz zdrowego stylu życia – ograniczenia spożywania słodyczy i prawidłowej higieny jamy ustnej – dentysta zaleci Ci częstsze wizyty kontrolne, podczas których będzie monitorować zdrowie przyzębia. W przypadku choroby przyzębia "lepiej zapobiegać niż leczyć".

$altImage

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz